• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal

Tuanna Güzel

Tuanna Güzel
Yeni Jenerasyonun Davranış Bozukluğu
05/05/2018
Bir eğitimci olarak, çocuklarımızda gözlemlediğim davranış bozuklukları ziyadesiyle dikkatimi çekmekte ve bu yönde öncelikle sorunların tam olarak neler olduğunu, sebeplerini irdelemek ayrıca ebeveyn / eğitimcilerin nasıl önlem alması gerektiğini araştırmak birebir ilgilendiğim kolardır. Ebeveynlere çok iş düşüyor zira sorunun ana kaynağı ebeveynlerdir . Biz eğitimciler ise ebeveynlerin oluşturduğu enkazı düzeltmekle efor göstermekteyiz ki fakat eğitim sistemin yanlışından dolayı yeterli olamıyoruz.

Gene bu konuyu öğrencilerin ağzından öğrenmek istedim. Sınıf içi etkinliğinde onlara : “Yeni jenerasyonun (neslin) davranış bozukluklarının nedenleri nedir?” diye görüşlerini düşünerek yazmalarını istemiştim. Tabi ciddiye alan da oldu, almayan da. Bunu bir araştırma şeklinde; kendilerinden, arkadaşlarından, çevrelerinden hareketle hazırlamalarını istemiştim. İlgili bazı sınıflardan birkaçı verdiğim süre içinde hazırlayıp getirmişlerdi. O çalışmaları hep beraber işlemeye başladık maddeler halinde. Şöyle ki:

1 ) Teknoloji; telefon ile fazla zaman harcıyoruz. İnternet, sosyal medya gibi. Çocuk yaşta telefonla, bilgisayarla tanışmak .

2 ) Ailenin çocuktan büyük beklentisi, başka çocuklarla kıyaslaması .

3 ) Aile içi şiddet, sorunların olması, anne babanın geçimsizliği.

4 ) Ebeveynlerin boşanması.

5 ) Anne babanın kötü alışkanlıkları .

6 ) Çocuk / gençlerin, kendisinden büyüklere özenmesi.

7 ) Aile düzensizliği.

8 ) Çevre 

9 ) Sevgisizlik

Bu maddeleri tek tek açarak konuştuk , fikir alışverişini yaptık . Onları dinlemek,düşüncelerini ciddiye almak sanırım onları iyi hissettirmişti . Bende memnun kalmıştım. Konuyu ciddiye almalarından hoşnut kalmıştım . İlk madde çocuğun bebek yaşta teknolojiyle oyalanmasıyla tanıştırılması annelerin farkında olmadığı bir sorundur. Bebekler , oyuncak yerine telefon ile susturuluyor,  az daha büyüdüklerinde tablet , daha sonra ise teknolojiden teknik olarak gayet bilgin ve bilginliği kişilikleri ve ahlaklarını bozacak yanlış site, sayfa, sosyal gibi yönde kullanmaktalar.

Gene ebeveynlerin davranış bozukluğu ; Alkol, haksız kazanç, anne babanın başka ilişkileri (çarpık ilişki), yalan, küfür gibi durumları çocuk üzerinde birebir örnek olur. Ayrıca aile düzensizliği yani birlikte aynı sofraya oturup birlikte o sıcaklıktan mahrum kalmaları , sevgi, dayanışma, diyalog, paylaşımdan uzak kalırlar . Bu açlığı dışarıda çocuğa risk oluşturan yapay ilgide kendilerini bulabilirler . Bu yapay ilgi, yapay kucak açma her türlü tehlikenin kurbanı demektir.

Aile içi şiddet ise çocuğun, haşin mizaca sahip olmasının nedeni olduğu gibi, kin, nefret ile besler. Kavgacı, geçimsiz , dışarıda aynısı uygular. Çoğu defa bu yön, çocuk / gencin dışlanmasına sebep olmaktadır ki artık kendisi başkalarına risk oluşturmaktadır.

Bana kalırsa davranışları bozuk neslin önlemi için yapılacak ilk adım ,evlenecekyetişkinlerin eğer anne / baba olmak istiyorlarsa yeterlilik belgesini alması koşulu getirilmelidir .  Bu yeterlilik ,yanieğitimle bilgilendirilerek yapılmalıdır . Sosyal il hizmetlerince ilgilenilmesini , eğitim kurslarını vermelerini düşünüyorum. Nikah yapıldığında herkes eşit koşullarda bu eğitimi alabilir, Belediyeler, Halk Eğitim Merkezleri gibi kurumların kolektif iş birliği ile devletin kontrolünde yapmalarını öneriyorum . Sağlıklı neslin oluşması için zorunlu eylem olmalıdır. Zira gençlik iyi durumda değildir, yetişkinlerin yorgun olduğu gibi çocuklar da yorgundur. Hayatlarını riske atacak kadar yorgunlar.Paylaş | | Yorum Yaz
130 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Bir Çift Yüreğe Ölüler Serdik - 25/01/2019
....
Farklılığın Bedeli - 09/11/2018
Farklılığın elbet bedeli olur. Asırlar boyu oldu, olacak da.
İnsan Felsefesi - 29/10/2018
İnsan felsefesi gereksiz bilinmeyendir
Dur, inecek var! - 15/09/2018
........
Kimse suçlu doğmaz! - 04/08/2018
...?
Õzlüyorum - 21/06/2018
.....
Ahlak Felsefesi - 29/01/2018
...
Kardelen - 04/01/2018
...
Sarı Zarf - 17/12/2017
...
 Devamı
Anlık
Yarın
7° 3°