• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Mustafa Yıldırım
-
‘Eli olmayanın dili çok olur.’
09/04/2019

Atasözleri insan hallerini ne de güzel özetler. ‘Eli olmayanın dili çok olur’ diye bir atasözü vardır. Çoğunuz duymuştur bu sözü. Uğraş vermeyen, çaba göstermeyen insanlar, kıllarını kıpırdatmadığı söz konusu olay üzerine çok bilmiş gibi, tecrübe sahibiymiş gibi fikir beyan etmelerini, görüş bildirmelerini anlatır bu atasözü. Genelde negatif ve can sıkıcı olur o dili çok olanlar. Çünkü ne yaşayıp gören, ne de tecrübe sahibidir onlar. İşkembe-i kübradan boyuna sallar ver Allah! Bunun için, mide bulandırıcıdır o dili çok olanlar.

*

Dili çok olan insanlar, genelde, ahkam kestikleri şeyden de yoksundur. Ama yoksun oldukları şeye en çok kendisi sahipmiş gibi göstermeyi iyi bilirler. Bu bir çeşit psikolojik tepkidir.

Mesela namus davası güdenler, genelde namus sorunu olan insanlardır. Hani, Nietzsche de der ya, ‘Namus davası güdenler, namussuzlardır’ diye. Mesela milliyetçi-vatansever olduğunun davasını güdenlerin ne olduğu zor durumu yaşadıklarında belli olur. Kolay olanı herkes sever. Mesele zorun içindeyken sevebilmektir.

*

George Orwell’dan bir alıntı yapmak isterim:

“Savaşın en korkunç özelliklerinden biri, bütün savaş propagandasının, bütün yaygaranın yalanları ve nefretin daima savaşmayan insanlardan kaynaklanması. Tüm savaşlarda bu aynı; askerler savaşıyor, gazeteciler yaygara koparıyor ve gerçek vatanseverler, son derece kısa propaganda turları hariç, cephedeki bir siperin yanına bile yaklaşmıyor. …”

Öyle değil mi ama? Eli olmayanın dili gerçekten çok oluyor. Ve dili çok olanın gerçekliği şüpheli oluyor.

*

George Orwell’in ‘Savaş Günlükleri’ adlı kitabını okudum.

‘Savaş Günlükleri’, adından da anlaşılacağı gibi günlük türünde bir kitap.

George Orwell’in 1940-1942 yılları arasında tuttuğu, II. Dünya Savaşı’nın gidişatını gösteren günlüklerdir.

Savaş, insanlığın en çirkin yüzüdür. Bu çirkin yüzün en bariz hali II. Dünya Savaşı’dır. İsmet İnönü izlediği denge siyasetiyle Türkiye’yi bu savaşa sokmayarak, en hayırlı işlerden birini yapmıştır.

*

‘Savaş Günlükleri’,

Sel Yayınları’ndan çıkıyor. Çeviren, Levent Konca. Tür, günlük. Sayfa sayısı, 174.

*

Kitabın arka kapak yazısı:

“George Orwell’ın hayatındaki önemli anları ve dönemleri kayıt altına aldığı Günlükler’inin ilk kitabı Savaş Günlükleri, İkinci Dünya Savaşı’nın tüm yerküreyi altüst eden ilk yıllarında hem gündelik yaşama hem de genel politik atmosfere dair bir panorama sunuyor.

Hitler faşizminin engellenemez gibi görünen ilerleyişinin ardından Fransa’nın teslim olmasıyla değişen dengeler, Londra üzerinde aylarca süren bombardıman ve Almanya’nın Sovyetler Birliği’ne saldırması gibi pek çok kritik sürece tanıklık ederken notlar tutan Orwell, uluslararası politika kadar işgal beklentisi içindeki bir halkın psikolojisini de gözler önüne seriyor.

Yurt savunması için milis kuvvetlerine katılan, ardından antifaşist propagandaya katkı sağlamak üzere BBC’de çalışmaya başlayan Orwell’ın dönemin pek çok önemli edebiyatçısı ve siyasetçisine dair izlenimlerini ve yorumlarını da içeren Savaş Günlükleri, savaşın yarattığı psikolojinin hayatın her alanını nasıl etkilediğini gösteren bir belge niteliğinde.”491 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Doğu Toplumlarının Kaderi - 15/03/2019
Doğu insanın ihtiyaç duymadığı en büyük şey düşünmektir; en çok ihtiyaç duyduğu şeyse inanmaktır. Düşünmeye ihtiyaç duymadığı için, düşün yetisi gelişmemiştir. Düşün yetisi gelişmediği için de kendi başına kararlar alamaz. Ya ağası, ya şeyhi....
Muhafazakar Sanat Olmaz! - 04/10/2018
....
Basitlik Güzeldir - 01/02/2018
..
Korktuğum başıma gelmedi - 25/08/2017
...
Reenkarnasyon, aşıklar için olsaydı keşke - 01/08/2017
...
Kadın her yaşta güzeldir ama… - 22/04/2017
‘Kadın her yaşta güzeldir’ klişesi vardır, ama ben bir erkek olarak buna katılmam.
İslam dünyasının gelişmesi için gereken üç benimseyiş - 24/01/2017
Bu benimseyişler yabancı bir yerden değil, İslam’ın ana kaynağı ve kutsal kitabı Kuran’dandır.
İsminin konup durulmasına şaşırmıştım - 14/10/2016
Moğolların tarihi lideri Cengiz Han’ın adı koyulmuş olan ne çoktur aramızda, değil mi?
İlk Müslüman - 06/06/2016
Muhammed Peygamberin Mekke’de geçen hayatı geçekten hayranlık uyandırıcıdır. Çocukluğu, gençliği, evliliği, dürüstlüğü, eminliği, yoksulun, mazlumun ve mağdurun yanında yer alışı bir insanlık örneğidir.
 Devamı