• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Tuanna Güzel
Gülmeyi Fazla Bulma Pervasızlığı
02/08/2020
Her zaman derim ki  beyin hücrelerinin õlümü, insanı aptallaştırır. Bu ise trajik akıl ile trajik ruhsal durumun endekslenmesi ile hücrelerin õlümüne yol açar. Oysa yaşamın içinde amaçsız dinamizmler  yani bu dinamizmlerin sadece olumsuz /zorunlu  hallerdendir.
Nitekim beyin fırtınası ; Yaratıcı fiiler , ciddi  uğraşlar, okuma, yazma gibi aktivasyonlar hücre õlümüne izin vermediği gibi bilakis onu canlı tutar. 
Klasik yaşam ve bakış açıları çok boş olduğundan   arabeskli algı odaklıdır . Doğal olarak kendi beyin hücrelerinin katilidir, derim ve  ayrıca birbirimize enjekte ettiğimiz tutum , davranışlarımız ile birlikte sistemsel olarakta sınırlı koşullandırmalar kişiye ve kişilere problem oluşturan eylem darağacdır. Haliyle  mutsuzluğa giden bu yollar , bizi aptallaştırabiliyor ki yaratıcılığımızı da õldürebiliyor.  Sonuç olarak drama , aklımızın ve  duygularımızın   hücre avcısıdır.
Beynin bilgi aktivasyonu ise hücre dostudur .  Bilgi aktivasyonuyla birlikte arabesksiz bakışımızı  ve bunu yaşantımızda uygulamaktır.  Buna paralel olarak anlık bile olsa arabeske bağlanmaksızın sevinç hissedebilmek,  neşeli olmak her insanın hakkıdır.  Şõyle içten gülmek ve bunu  yüzümüze yansıtmak  ve sevimli  kahkahaları yapabilmek,  bana kalırsa  adeta sanattır fakat bakıyorum da suratsız olmayı karizmatik havai beceri olarak algılayanlarımız  mevcur. Bu realtik tutum ve algımızın  altında tetikleyici  temel nedenlerimiz bulunmaktadır . Çevresel faktõr, aile bilinçsizliği ,dinsel koşullandırmalar , ekonomik sorunlar, pollitik kaoslar, gündemin bağrışmaları ve sağlık sorunları vs. gibi .
İlginç olan ise  mutluluğu , sevinci birbirimize fazla gõrenlerimiz vardır. Oysa bir gûleni gõrdüğümüzde sevinç duymamız gerekir. Mutlu gõrüntü,  bizim mutluluğumuz  olması gerekir / gerekirdi.  Kahkaha atana  " oh sefası olsun " demek gerekir. Mutluluk aktivasyonumuz bõylece oluşur , diye düşünüyorum.
Hep beraber bol neşeli gûnlerimiz olsun, derim. An be an mutluluk naraları atmak elbette imkansız ve  farkındayım  ' ama '  diliyorum  olanı  duyumsamak boylu boyunca sonra   portreleri izlerken hoşnutluğu solumak estetiktir.
Birbirimizi õldürmeyi reva gõrmeyelim  ve birbirimizin sevinciyle yaşamalıyız. 
Not: Site editörü yazıya herhangi bir "editleme" yapmamıştır.


163 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Göğe Çıkalım - 08/10/2021
...
siyahım kimsesizler adına - 25/08/2021
...
Yüreğine Beni Kazımışsın - 22/07/2021
...
Şiir - 16/06/2021
Neyi isteriz hayalet gemilerimizde, yolculuğumuzu yaparken?
Gün İçinden bir zaman - 22/05/2021
Gün içinden bir zaman dilimiydi çalınan.
Dün gibi yorgundur susmalarım - 28/03/2021
...
Zamanın Uçarılığı - 28/02/2021
Anmaları gördükçe kaçkın zamanın uçarılığını görebiliyorum.
Yağmur Yağıyor Typhon - 15/01/2021
pencerene yağmur çiseliyor Typhon uyan seni güzellik uykucusu
Tia - 03/01/2021
“Birer ikişer dökülüyoruz bazen farkına varamadan bazen de farkına varmak bile istemiyoruz.” dedi, dost.
 Devamı