• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Ayak Mühendisi
Her Heykele Bir Etek Traşı
19/08/2014

Tarihi ileri alıyorum devamlı; geri kafalıyım çünkü. Beynimin aksamları çekik gözlü bir mayın heykeli gibi keskin. Bu denli anlamsız yani.

Üstüne titreyecek bir şey arıyorum betonda. Heykel gibi bir şey.

Heykel dedim az önce, duydunuz. Konuya direkt girdim.

Böyle Da Vinci tarzında kolsuz, kalçası hafif açık bir kadın heykeli. Olmadı pipisine devlet bakanlarının baktığı bir Leonardo heykeli. Ya da Picasso’ya nazire bir ucube heykel de olabilir. Olmadı. Titremedim.

Beni heyecanlandıran heykel profili tartışmasız devlet kahramanlarının büst kişisidir. Beni o denli heyecanlandırır ki heyecandan heyecanlandığımı unuturum, hemen saygı duruşuna geçip ağzımdaki sakızımı enseme yapıştırırım. Vallaha bak.

Şöyle göz renginde sırıtan gri bir oyuk, geniş alın ve omuzlarına vatanın filtresi çökmüş bir beton yığını, plastik de olabilir.

Kaldı ki her kahramanın en az iki cihanda böyle bronz, gümüş ya da altından bir heykeli olur, olmalıdır da. Kasıklarına dek taş içinde olması da caizdir. Ya da heykeli dikilen herkes kahramandır. Saygı duyun.

Ben heykele put gözüyle bakılmasına karşıyım. Heykel put değildir, yoğun bir element yığınıdır. Asıl put, heykeli anasından doğduğuna pişman edip onu putlaştırdıktan sonra verilen eğitimdir. Budur.

Put yıkar gibi başkasının heykelini yıkmak İbrahim’e mahsustur. Haşa, İbrahim olmadığınız için yetkiniz yok bu konuda.

Kaldı ki başkasının heykelini yıkmadan önce de kendi bahçenizdeki heykelleri yıkmanızda fayda vardır.

Toprak parçasını anlarım, üstünde yaşarsın, ölürsün. Sadece senin hayatını ilgilendiriyorsa ve başkasının hakkını gasp etmiyorsan bu sevginin bir anlamı vardır. Ama bir taşa, bronza ya da bez parçasına atfettiğin derin manaları anlayamam ben.

Ezoterik dünyanda kurduğun fantezileri toplumsal bir vebaya çevirmen senin ne kadar hasta bir ruha sahip olduğunu gösterir. Çıkarlarının fahişesi yaptığın bu simgeleri yoksulun, garibin götüne yapıştırıp hayatta kalıyorsun.

Sevgili devlet, sen var olduğundan beri her gün daha da yavşıyorsun.

 1181 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

sevgili karşı aylılar - 08/10/2016
ne kadar uzatsam da, ne kadar düze kıvırsam da sayfayı, işim şiirdir benim. ve çoğunlukla nesrin tökezlediği bir şiir…
semantik şeyi üzerine bir şey - 30/04/2015
bir fil güneşe kondu/ kulaklarım buna şaşırdı...
Ben hep iki kişiyim... - 20/12/2014
İyi şeyler düşürürüm. Yerçekimine meydan okurum. Dünyanın düzüne giderim. İnsan geometrisini felseye yuvarlarım. Kötü masal kahramanlarını arkadaş edinirim.
Pilinç Pilavı - 12/09/2014
Bugün toprağı bol olsun tavuktan kelli bir piliç sotesinden ziyade pirinç, piliç ve bilumum sebze ve baharattan muhteva bir tür pilinç pilavı tarifi vereceğiz, inzala.
Şimdi İyiyim.. - 29/07/2014
Ben bir ayak mühendisiyim. Adımlarınızı sayarım. Nereden geldiğinizi sormadan nereye gideceğinizin kehanetini yazarım. Yürürken kenarlara doğru yalpalarım. Yolda kalmışlara bir bardak çayım.