• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Emine K. Arslaner
Öldürürler seni oğlum!
07/09/2016

Öldürürler seni oğlum…

Gece üşür, alnına dökülen bukleler üşür, boyadığın merdivenler üşür, sevdiğin kız üşür.

Öldürürler seni oğlum…

Sen düğününe gider gibi koşarsın ölüme. Kaldırımlarda biriken kan denizinde gemilerini yüzdürürler. Ardından kanlı eldivenlerini çıkarıp ellerini ovuşturarak sıradakini çağırır karanlık gölgeler, buruşuk suretler.

İnanma çürük ağızlarından çıkan cennet vaatlerine oğlum.

Şehit derler, kahraman derler, aslan derler, ateş parçası derler. Sonra kan gölü otopsi masalarına yatırıp bedenini, parçalarlar etlerini, parçalarlar hayallerini. Her parçandan binlerce entrika devşirirler.

Öldürürler seni oğlum…

Toy çağlarında düşünemeyeceğin kadar büyük iktidarları ceplerinde taşırlar onlar. Usulca yuvarlarlar önüne adına devrim dedikleri, adına adalet dedikleri, adına hürriyet dedikleri, adına aşk dedikleri, adına dava dedikleri ateş topunu. Bela belayı kovalar, kerbela olur. An gelir ve zincir kopar. Tesbih taneleri gibi dökülür dökülür, un ufak olur düşlerin.

Öldürürler seni oğlum…

Tepeden tırnağa gaddar, temiz aklının alamayacağı kadar barbardırlar.

Bir efsane olacağını düşünürsün ama ciltler dolusu saçmalığın hiçbirinde yırtık ayakkabıların, ulaşamadığın hayallerin, kanla dolan akciğerlerin, karanfil kokan ellerin yer almaz. Beyaz itlerin kemik dalaşları ile doludur o sayfalar. Tarih onlarındır, medya onlarındır, edebiyat onların malıdır. Oturdukları masaj koltuklarında gerinir, senin düşlerinden çaldıkları ateşle tutuşturdukları pipolarının dumanını, annenin ekranları sızlatan yüzüne doğru üflerler.

Beyaz cam acıdan çatlar, gazeteler tutuşur ve onlar serpilirler. Onlar acıdan beslenirler oğlum.

Öldürürler seni oğlum…

Pis adamların istatistik raporlarına bir sayı daha olur eklenirsin. İnsan eti tüketenler kemiklerini yalayarak semirirler. Onlar için akıllarındaki avizeyi çatlatan kaldırım taşı, tüyü bitmemiş yetimden çalınan devlet malısın sen oğlum. Onlar için bir merdiven basamağı, yıldızlara atılacak balıkçı ağısın sen oğlum. Onlar için bozdurulmaya hazır senet, tutuşturulmayı bekleyen ve istedikleri an yerküreyi aleve kalbedecek bir avuç yongasın sen oğlum.

Öldürürler seni oğlum…

Sırtına binip yürürler, kanını içerek büyürler, senin zaferlerinle kendilerine fildişi kuleler dikerler ve saraylarının duvarlarına astıkları haritalarda açacakları yeni yaraları senin kirpiklerinle işaretlerler oğlum. İnanma onların delişmen hallerine, çılgın hayallerine, su beyazı kelimelerine, çıt kırıldım fikirlerine, yoldaş diyerek uzanan ellerine veya bol dualı dillerine…

Uzanma onların zehirli meyvelerine.

Çünkü

Öldürürler seni oğlum…1119 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ataerkil Avrupanın Anaerkil Anadolu Sendromu - 25/05/2022
Beşikler vermişim Nuh‘a Salıncaklar hamaklar Havva Anan dünkü çocuk sayılır Anadolu‘yum ben, tanıyor musun? Ahmed Arif
Ahzap 37, Evlatlığın Eski Eşiyle Evlilik mi yoksa İnsanları Eşitleyen Bir Devrim mi? - 29/11/2020
Aslında bu yazı üç yıl önce yazıldı ancak tıpkı yazının konusu olan ayette dillendirilen “ziyade kılınmış kişi” nin yaşadığı korkuya benzer bir korkuyla çekmeceye atıldı ve yayınlanacağı tarih için ilahi huzurdan bir işaret fişeği beklendi.
Tesettür ve Çevreye Uyum - 13/06/2020
Kadınlar Kur’an’da varlığı veya yokluğu, çok aleni olmasa da, satır aralarından tartışılan, müphem bir telkinin hayatlarını şekillendirmesinden sıkılmış görünüyorlar.
Hellenin Helena Yalanı - 12/02/2017
Paris, Fransa’nın başkentidir. Truva, Hititlerin’dir ama Londra’nın dörtyüz yıl önceki adı New Troy’dur. Troy halen Portekiz’de bir kentin adıdır.
Defnenin Duası... - 06/06/2016
Anadolu topraklarından bir ışık pınarı gibi fışkıran genç bir kız.. Bir kız ki adı bile tebessüm kadar güzel… Defne…
Hellenistanın Günah Keçisi - 12/03/2016
Koro: Zeus biz kadınları yüce ameller için ne kadar zayıf yaratmış olsa da, fenalık için, evet hiç olmazsa fenalık için bizden daha ehil yoktur! (Euripides, Medeia)
Hellenin Helena Yalanı - 24/01/2016
Bilinen bir hikayedir… Savaş mağlubu İspanya kralı, aç gözlülüğüyle meşhur
Bir toplumsal nevroz olarak linç kültürü - 09/11/2015
“Biz Allah’a inanıyoruz zaten. İzin verelim artık, Allah da bize inansın.”
Hellen Ahtapotunun Kolları; Maşizm, Faşizm, Kapitalizm - 13/07/2015
...
 Devamı