• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal

Uğur Karaca

Uğur Karaca
Allah insan ilişkisi; bir bakıma din...
16/07/2017

1-İnsanların çoğu; insanı, diğer varlıkları ve dünyayı kuşatan kainatı var edip düzenleyen bir gücü (Allah) kabul ediyor. 

2-Düzeni var edip kurallı bir şekilde devam ettiren Allah, insanla kıyaslanamayacak kadar büyük kudret sahibi ve zamanın üzerinde bir güçtür.


3-İnsanı ömrü boyunca iyilik veya kötülük yapabilmesi konusunda serbest bırakmış olan Allah, iyilik ve kötülüklere bir karşılık vermeli, aksi halde kötülüğe pirim vermiş olur. İşçinin teri soğumadan ücretinin verilmesi gibi, fiziki hayatın sona ermesi anında, iyilik ve kötülüklerin karşılığı derhal verilmeli. 


4-Var eden, kuralları koyup devam ettiren, iyilik ve kötülük yapabilmemize imkan tanıyıp iyilere ödül, kötülere ceza verecek bir Allah’a lakayt durmak, insanın en büyük ziyanıdır. En karlı iş de böylesi özelliklere sahip olan Allah ile iyi ilişkiler içinde olup, O’nun düzeni ile uyumlu yaşamaktır.

Hayvan acıkınca yer, soğuk ve sıcaktan korunacak bir barınak arar, çiftleşip çoğalır, yavrularını büyütüp neslinin devamını sağlar ve ölür. Hayvan için iyilik kavramı olmadığından hayvanların cenneti de yoktur. 
İnsan iyilik yaparak hayvandan üstün, kötülük yaparak hayvandan alçak hale gelir. Hayvandan üstün olmayan, Cenneti hayal dahi etmemeli. İnsanların çok büyük bir bölümü (bana göre %95) hayvan gibi, yani yiyip içip-barınıp üremek için yaşıyor. İyilik üretmeyen bu varlıkların sadece aklı olması onları hayvandan üstün hale getirmiyor.
Hayvan gibi hiçbir kötülük de üretmeden yaşayan büyük kitleyi cezalandıran bir Allah, sanki insanı cezalandırmak için yaratmış gibi bir duruma düşer. 

Yaratılışı, iyilik ve kötülük yaparak, iyi ve kötü yönde sonsuzlaşma fırsatı olarak anlarsak daha mantıklı bir durum ortaya çıkar. İyiliklerle iyi bir son, kötülüklerle kötü bir son veya kayıtsız kalıp hayvanlar gibi yok olup gitmek…

5-Allah ile barışık yaşamak isteyen, O’nun düzenine zarar vermez. İnsanı, diğer canlıları ve cansız varlıkları korumayan, zararlı davranışlara engel olmayan kişi bu kuralı ihlal etmiştir. Kendi bedenini korumak, tabiattaki güzellikleri korumak, kendi düzenini koruyamayanlara destek olmak bu kavramın içindedir.

6-Karşı cinsten birçok kişi ile aynı süreçte cinsel ilişki (Zina) yaşayan çok eşliler, bir eşe ve çocuklarına sadık kalamaz ve iyi bir aile oluşturamaz. İyi bir aile düzeni olmayan insanın Allah ile iyi ilişki kurması mümkün değildir. “Kimseye zararımız yok, karşılıklı rıza ile ilişki içindeyiz” mantığı doğru değildir.

7-İnsan kendi yeteneklerine göre mal ve hizmet üreterek başkalarının ihtiyaçlarını karşılar ve kendi ihtiyaçlarını da bu sebeple diğer insanlardan giderir. Üretmeden yaşamak insanın bencil ve verimsiz olmasına sebep olur, boş kalan insan da genelde kötü şeylere yönelir. Bu sebeple bir mesleki faaliyet içerisinde olmak şarttır.

8-Gücü yerinde olanlar, ihtiyacından fazla üretip, artan ürünleri ihtiyaç sahipleri ile paylaşmalıdır. Zira küçük, yaşlı, hasta ve düşkün nitelikli bir grup üretemez ve muhtaç vaziyettedir. Bunların muhtaç olarak dolaşması toplumsal huzuru bozar.Paylaş | | Yorum Yaz
434 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Peygamberler birer politikacı mıydı? - 20/03/2018
..........
Allahsızlık - 04/01/2018
....
Yaratılış Bir Dayatma mı? - 08/10/2016
Yaratıcı bize sormadan yarattığı gibi; cinsiyet, ırk, görünüm, konum ve zenginliklerimizi de keyfince belirleyerek, bir oldu-bitti şeklinde insanları yaratmış.
Devlet Anlayışındaki Doğu ve Batı Farkı - 01/10/2016
Doğu halklarının sermaye ile baş etmesi daha zor, zira bu gerçek düşmanla muhatap olabilmesi için, önce sahte kurtarıcılardan kurtulması gerek.
Allah Nerede? - 06/06/2016
Eserleri ile sürekli yüz yüze olduğumuz Allah’ı kabul etmeyen çok az. Başta bedenimiz olmak üzere soluduğumuz hava, içtiğimiz su ve tüm diğer varlıklar Allah’ın eseri değil mi?
Ruhsuzluk - 04/05/2016
Ey ruh, sen nelere kâdirsin!
Ey II. Elizabeth - 25/01/2016
63 yıldır Güneşin batmadığı ülkede kraliçelik yapan, tecrübeli ve yetkili insan Elizabeth!
FELSEFE VE ATEİZM - 05/09/2015
Tüm bunlardan sonra felsefecilerin doğru bir Tanrı tanımlaması yapması beklenirken, Tanrı yoktur anlayışına girmeleri bir kaçıştır.
Allah'ı Aracısız Tanımak! - 28/03/2015
Allah’ı tanıma ve tanımlamanın tarihine baktığımızda, sonsuz kudret sahibi Allah’ın insana geniş bir tercih alanı bahşettiğini görürüz.
 Devamı