• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
güzellik ve çirkinlik üzerine birkaç söz...
güzellik ve çirkinlik üzerine birkaç söz

¤ güzellik basittir. basitliğin görüntüsüdür güzellik. ölçüleri belirli oranlara tabi tutulmuştur. genel ve geçerdir, hazzı esas alır. herkes tarafından farkedilebilir. suistimal edilir.

¤ aslolan çirkinliktir. karmaşık ve anlaşılmazdır. belirli bir ifadesi bulunmaz. geometrisi bilimdışı işler. özel ve kıdemlidir. temeli yoktur. herkes görür ama herkes farkedemez. denge bozucudur.
¤ hal böyleyken güzel ve çirkin kavramlarını karşıt ya da paralel iki öğe olarak ele almak da gereksizdir. birbirini andıran ilişkisiz iki bağlamdır güzel ve çirkin. biri arzu edilir, diğeri rahatsızlık verir, tabi bu kişiden kişiye değişen bir kavram döngüsüdür. aslında ne güzelliğin çirkinliğe çalımı vardır ne de çirkinliğin güzelliğe bir garezi. bu anlayışın temeli tarihsel ve toplumsal bir tabu aktarımıdır.
¤ bu tabu aktarımının sanatçılar tarafından mı yoksa sanatseviciler tarafından mı başlatıldığını bilemeyiz. ama bildiğimiz bir şey varsa o da güzelliğin alımlı yanının çirkinliği ulaşılmaz kıldığıdır. çünkü çirkinlik aslı itibariyle güzelliğin paydasıdır. yine güzelliğin fark edilmesi için yapay da olsa çirkinlik bilincinin oluşması gerekmektedir. bu yüzden güzele değil onu anlaşılabilir kılan çirkine saygı göstermek öncelikli olmalıdır.
mahmut tarık | 2008
@tabusal.com
  
2212 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın