• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Gatha Uştavaiti

Zarathustra'nın Gathalar Derlemesi'nden

II. Gatha Uştavaiti

43. yasna

1. ”(Her şeye) İstediği gibi hükmeden Mazda Ahura Ona, (yani) dilekleri olan O insana arzuladıklarını vermelidir.” Ben (bundan dolayı) Gerçek’e destek olmak için (bana) dayanma gücü gelmesini diliyorum. Bana Dindarlık’ım sebebiyle refahın nimetlerini ve bir İyi Düşünce hayatı bağışla.

2. Dahası, (ben) iyi amaçları olan bir insanı mutluluğa (gark edebilecek) olan tüm (aşağıdaki) şeylerin en iyisi olan şeyleri bu şahıs için diliyorum: Uzun bir ömrün mutluluğunu yaşayarak bu ömür boyunca kavrayışlı olsun. Ey Mazda, (bu) kavrayışlılığa Senin en Erdemli (olan) Ruhun vasıtasıyla ersin. Bu (Erdemli Ruh’unun) sayesinde Sen, Gerçekle birleşmiş olan (ittifak halindeki) İyi Düşünce’yi yaratmıştın.

3. …Ve bu adam iyiden daha iyi ne varsa ona ulaşmalıdır. (O öyle) bir adam haline gelmelidir ki bize; -şu maddi varoluşta ve (şu) ruhsal olanda- Güçlü Biri’ne giden dümdüz yolu ve Efendimiz’in en dorukta bulunan makamını öğretsin (giden yolu göstersin). (O), samimi bir insandır, iyi bir soydandır ve erdemlidir, tıpkı Senin gibi; ey Mazda.

4. Evet eğer Sen, Ey Mazda; Senin, gücü(nü) Gerçek’(ten alan) Ateş’inin sıcaklığı yoluyla hem Yalan’a sapmışlara hem de müminlere vereceğin ödülleri gerçekten elinde tutarak bana yardım edeceksen ve ayrıca eğer İyi Düşünce’nin güçleri benim (olmak üzere) gelecekse, ben gerçekten Seni hem güçlü ve hem de erdemli (Efendi) olarak kavrayacağım.

5. Fakat ey Mazda Ahura, hayatın doğuşunun en başında; İlk Biri olarak gördüğümden beri, Seni en Erdemli varlık olarak algılamıştım. Aynı şekilde Senin; (insanların) eylemlerin(in) ve sözlerin(in) birer (ödül veya ceza olarak) fiatı olduğuna, kötü için kötü, iyi olan için iyi mükâfatın verileceğine karar verdiğini gördüğümden beri (erdemli varlık olarak algılamıştım). (Ki bunların herbiri) Senin maharetin aracılığıyla yaradılışın son dönüm noktasında (verilmiş olacaklardır).

6. Bu hakiki dönüm noktasında (yaradılış’ın ilk anlarında), -ki o anda ben de (ruhsal anlamda) vardım-, Sen, ey Mazda; Erdemli Ruh’unla ve İyi Düşünce’nin Yöneticiliği ile (bu) dünyaya geldin. Bunun ( İyi Düşünce Hakimiyet’inin) eylemleri vasıtasıyla Gerçek ile birleşen yaratılmışlar (yaratıklar) geliştiler (başarılı oldular). Dindarlık, onlara Senin iraden(den doğan) hükümleri bildirdi, hiç kimsenin aldatamayacağı Senin iradenden.

7. …Ve ey Mazda Ahura; O (Erdemli Ruh) bana İyi Düşünce ile kulak verdiğinde, ben Seni erdemli olarak algılamıştım bile. (O sırada ) bana şunları sormuştu: ”Kimsin sen? Hangi taraftansın? Hangi işarete dayanarak sen, bugün kendi takipçilerine ve kendi özüne bu vahiyleri açıklamaya başladın (açıklamayı üstlendin)?”

8. Bunun üzerine Ona (Erdemli Ruh’a) ilk olarak şunları söyledim: ”(Ben) Zarathuştra’(yım). Eğer gücüm yeterse, ben Yalan’a sapmış olanın gerçek düşmanı ve Gerçek’in güçlü destekçisiyim.” Ben bir yandan Seni takdir edip överken, ey Mazda, (öte yandan da) Senin (yani) dilediği gibi Yöneten’in çabalarını (izah etmeye) başlamıştım.

9. Evet ey Mazda Ahura; O bana İyi Düşünce ile kulak verdiğinde, ben Seni (çoktan beri) erdemli olarak algılamıştım bile. Onun; 'Kime hizmet etmek isteğindesin?” şeklinde sorduğu soruya: ”senin ateşine! Gücüm yettiği sürece ben, Gerçek’in ululanma(m) için bir armağan(ı) bulunduğu (gerçeğine) riayet edeceğim.” cevabını verdim.

10. ”Bundan dolayı, bana Gerçek’i esinlet (vahiyle bildir), ki onu çağırmaya devam ediyorum. Dindarlık ile yoldaşlığımdan dolayı ben bu esini hak ettim. Bizim (Sana, yani Erdemli Ruh’a sorduğumuz) sorularımızı dikkate alarak, fikir ver (bize). Çünkü Senin çabalarınla öğutlenenler,-ki bunlar, Tek Hakim (varlık’ın-A,M’nın) güçlü ve kudretli olarak yaratmış (olduğu) Sana- (yani)güçlü birine ait öğütlerdir (ve bundan dolayı muteberdirler).

11. Evet ey Mazda Ahura, O bana İyi Düşünce ile kulak verdiğinde, ben Seni erdemli olarak algılamıştım bile. Fakat Senin sözlerinle ilk kez bilgilendirildiğimde, Senin; ’(onlar için bu itikat) en iyisidir’, dediğin (benim) itikatımın insanlara kavratılmasının çok zahmetli olduğunu görmüştüm.

12. Bununla birlikte Sen bana şunları söylemiştin: 'Sen Gerçek’e (gayretinin bir sonucu olan) kendi kavrayışınla vardın (geldin). Dahası, (bu süreç içinde) sen hiçbir şekilde itaatsizlik etmek suretiyle benimle çelişkiye düşmedin.” (Yani) Ben (Gerçek’i seçme şerefine), zenginlik bağışlayıcı ödüllendirmenin eşlik ettiği (Tanrının Sözü’ne) İtaat’in (Sraoşa’nın) -ki birileri buna göre, kurtuluş günlerimizde her iki gruba (mensup insanları) hak ettikleri (mükafat ve cezaları) dağıtılırlar- bana gelmesinden önce ermiştim.

13. Evet ey Mazda Ahura, O bana İyi Düşünce ile kulak verip benim erişmeyi arzuladığım amacı öğrenmeye çalıştığında, ben Seni (çoktan beri) erdemli olarak algılamıştım bile.”Bana şu erişmeyi arzuladığım amacı bir uzun hayat boyu bağışlayın, ki böyle bir şeye erişmek için şimdiye kadar hiç kimse sizi zorlayamadı. (Bir de) şu arzu edilir koşullarda (yaşama ile ilgili) arzumu (yerine getirin) -ki bunun Senin hükmün altında olduğu söylendi-.”

14. Evet ey Mazda, bana Kendi desteğini uygun (bir şekilde) ver, bu öyle bir şekilde olsun ki, (sanki istenen şeye) sahip olan yetenekli biri bunu arkadaşına sunuyor (gibi olsun), ki bu (yetenek); Gerçek ile uyum içinde (sürdürülen) Senin Hakimiyet’in vasıtasıyla kazanılır. Bırak (bu destekle) ortaya çıkayım ve Senin öğretine düşman olanları kovayım! Bırak (bunu) tüm şu Senin emirlerini hatırlayanlar ile birlikte (yapayım)!

15. Evet ey Mazda Ahura, O bana iyi Düşünce ile kulak verip, (şu) en iyi şeyleri tanrısal bir esinle bildirdiğinde, -bana düşüncelere dalmış biri (bildirdi bunları)-, ben Seni (çoktan beri) erdemli olarak algılamıştım bile. (Evet) o zaman en iyi şeyler söylenmişti: ”(İyi Düşünce sahibi olan) bir insan, Yalan’a sapmış olan pekçok kişiyi tatmin etmeyi ummamalı, çünkü onlar ’tüm müminler kötüdür’ derler.”

16. Efendim, Bundan dolayı bu Zarathuştra herşeyden daha kutsal olan Senin Ruhun’a (hizmet etmeyi) seçti. ”Gerçek somutlaşsın ve hayat ile güçlensin. Dindarlık, Güneş’in ortaya çıkışına hakim olanın (A. M’nın) Hakimiyet’ine girsin. O kendi İyi Düşünce’si yoluyla, (hak eden) birinin eylemlerinin karşılığı olan mükâfatları dağıtsın.”

 @tabusal.com

  
1345 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın