• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Şarlatan Olma!

Mehmet EFE

Kralların kölesi veya soytarısı olmaktan öte bir nedeni ve anlamı olmalı hayatının. Karşılaştığın her hayata dönük bir sorumluluktur senin hayatının en temel bedeli. Aklını izle, duygularını dinle, içgüdülerini ve arzularını kontrol et. Hayatının sahibi ve sorumlusu ol. Şarlatan olma.

Neyi neden savunduğunu, neye neden karşı olduğunu bil. Özgürlük, sorumluluk, adalet, vicdan, ahlak ve akıl gibi değerlerdir seni insan kılan, tükettiğin hava ve suyu helal kılan. Bu değerler, ne safında olduklarının sayısı veya gücüyle, ne de karşındakilerin düzeyiyle ortaya çıkar. Bunları sen gerçekleştirmeli, sen hak etmeli, sen kazanmalısın. Her gün, yeniden. İradeni her teslim ettiğinde, insanlığından biraz vazgeçersin. Düşünme yetini senin adına başkasına verdiğinde, vazgeçtiğin insanlığındır. Gerçekten bilerek, anlayarak, bedelini ödemiş ve ödemeye hazır olarak savun savunduğunu. Nedenlerin, ilkelerin olsun. SENİN ilkelerin. Tutarlı ol, namuslu ol; şarlatan olma.

Değişip durmasın ilkelerin; seçici olmasın. Sadece ilkelerin, sevgilerin ve ilgilerin yön versin sana. Değişirsen, değiştiğin şey ol. Ne olursan ol, olduğun şey ol. İlkelerini arzularına kurban ettiğin her seferde taşlaşır kalbin; ilkelerini tekzip ettiğin her sefer, biraz daha korkak olursun. Cesur ol. Şarlatan olma.

İlkelerini arzularına kurban ettiğin her seferde taşlaşır kalbin; ilkelerini tekzip ettiğin her sefer, biraz daha korkak olursun. Cesur ol. Şarlatan olma.

Günahkar ol, örteyim günahlarını, ört günahlarımı, beraber tövbe edelim. Dürüst ol, doğru ol, adil ol; soframa otur, ekmeğimi bölüşeyim. Zaaflarımız insanlığımızın bir parçası. Zaaflarının değil; düşüncelerinin, aklının, bilincinin, emeğinin hasılı bir halle karşıla beni.

Hayatın akşam barda, gece esrarda, gündüz yatakta geçerken; kameraların önüne geçtiğinde “savaşmaya devam ediyorum” teraneleri okuma. Yılda bir okuduğun üç beş satırda anlatılanları, alkış dilenciliğine makyaj yapıp bir de sen soyma acı çekenlerin mezarını. İyi bir aktör ol, gerçek bir müzisyen. Şarlatan olma.

Zaafları, kompleksleri zalimlerin emrinde bir omurgasız olarak karşıma çıkıp, soframa tükürüp, özgürlük, devrim, değişim, adalet geveleme bana. İkisini birden isteyemezsin. Hem zulüm düzeninden beslenip, hem mazlumlardan alkış isteyemezsin. Azıcık bile olsun zalimlerden olma; ezilenlerin, altta kalmışların safında ol. Mazlumları sen kendine çağırma, onların yanına git. Acıyı, sevinci, hayatı paylaşan ol; şarlatan olma.

Hele halk adına konuştuğunu iddia edip halkı, inançlarını, acılarından arttırabildikleri küçük huzur anlarını aşağılamayı marifet bilen bir arsız, şarlatan olma.

Günahkar ol, münafık olma. Türk ol, Türkçü olma. Kürt ol, Kürtçü olma. İslamcı ol, muhafazakar olma. Milliyetçi olacaksan, ırkçı veya sağcı olma. Solcu ol, Kemalist olma. Alevi ol, kafir olma, kindar olma. Sünni ol, Yezid olma.

Allah’ın sana özel muamele yapacağını veya şefaatçilerin olacağını sanma, arkandaki kalabalıktan cesaret alıp linç ettiğin her hayatın senden sorulacağını unutma. Kolaycı olma. Şarlatan olma.

Ne put ol, ne putperest. Taptığın varsa da anlat bana, kafama vurma; ben de istersen sana Allah’ı anlatayım. Ateist olacaksan, sorgula, gerçekten sorgula ama. Oku, düşün, gözle, sonuna kadar git soruların, aldığın cevapların hakkını ver. Gerçekten bak etrafına, hayatına, hayata. Senin olsun soruların. Sınırsız arzuların, düşlerin, merakın, insanı insan yapan o muazzam evrenin; sarhoş bir şoförün sürdüğü araçla son bulduğuna gerçekten inandığında gel karşıma, ben de senin aslında Allah’ın muhatap almak için yarattığı özgür insan olduğunu ve gözlerindeki mucizeyi anlatayım sana mesela. Müslüman olmamak için, ya da sorumsuz olmak için Ateist olduğunu ilan eden bir şarlatan olarak çıkma karşıma. Ateist olmak önce hayatı paylaşmak sorumluluğunun bilincinde olmaktır. Soruların gerçek olsun, cevapların gerçek. Şüphelerin ithal, şüphelerin komplekslerinin mazereti olmasın. Şarlatan olma.

Dinsiz ol, ilkesiz olma. Hristiyan ol, WASP olma. Yahudi ol, üstün ırk olma. Müslüman ol, düzenbaz olma, sefil olma, köle olma. Senden olmayanların katlini alkışlayan olma. Şarlatan olma.

Aç ol, açgözlü olma. Tok ol, hak etmediğini yeme. Aşık ol, sahip olma. Seven olmaya çalış, sevilen olmaya değil. Şair ol, hislerine gerçek ol; klişe işçisi, kelime tornacısı olma. Ressam ol, grafikler üretip ressam olduğunu iddia etme. Yazar ol, yazdıkların okuyanlardan aldığın hayata değsin. Gazeteci ol, propaganda megafonu olma. Profesyonel ol, kendini satma. Öğretmen ol, öğren ve öğret; memur olma, kapıkulu  olma. Organize eden ol, amir olma. Öğrenci ol, ezberci olma. Devrimci ol, yıkıcı olma. Evrimci ol, kesin inançlı olma. Yardımcı ol, karşılık isteme. Üreten ol, tükettiklerinin bedelini öde. Politikacı ol, ilkelerinden beslenen politikaların olsun, duruşun, pozisyonun olsun, açık ve net ol; sahtekar olma. Muktedir ol, iktidar olma. Haddini bil, nerede duracağını bil; zıddına dönüşme. Akıllı ol, kurnaz olma. Sözü dinle, emri sorgula. Namluyla gelme, küfürle gelme, faturayla gelme bana, davetle gel. Davet edemediğin hiçbir şey, taşımaya veya içinde bulunmaya da değmez. Hayatın, yaratıcı bir nefesten geliyor; yaratıcı ol, kopyacı olma. Korkak olacaksan, hain olma. Kadın ol, kurban olma. Erkek ol, zalim olma.

Tercih yap, tercih hakkını savun, tercihini dayatan olma. Arayan ol, bulduğunu iddia eden olma. Özellikle yavşak olma. Eylemlerinin, sözlerinin sahibi ol. Yenilen ol, yenilgiye uğratan olma. Barışan ol, savunan ol, saldıran olma. Sahici ol, şarlatan olma.

Dinin, felsefen, ideolojin, duruşun ne olursa olsun; ALET olma.

Delikanlı ol, mert ol, şarlatan olma.

(Büyük resim için tıklayın.)
(Büyük resim için tıklayın.)

OT Edebiyat Dergisi, Mayıs 2015 sayısında yayınlanmıştır. Lütfen yorumlarınızı bu adresteki yazı linkine yapın. Söz konusu yazar için yorumlar önem teşkil etmektedir.

  
1311 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın