• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Zeki Coşkunsu
Türkiye Eğilimleri
03/07/2021

TÜRKİYE EĞİLİMLERİ-2019[(15 OCAK 2020)] ARAŞTIRMA ÖRNEKLEMİ(1)

‘SOSYO-KÜLTÜREL GÖSTERGELER-8’

‘FARKLI KİMLİKLERLE KOMŞU OLMA İSTEĞİ-2’

 ÜZERİNE

ADI GEÇEN TABLOYA İLİŞKİN BAZI ÇIKARSAMALARIM!


Öncelikle aktüel(-güncel) bir bilgi verelim. Dünya’nın en güçlü “50 - 512 Kübit(qubit)” güçündeki[örn.D-Wave’in son modeli: 512 qubitlik Vezüv bilgisayarıolan] Süper Kuantum Bilgisayarlar”ından Dünya’da şu an, sadece “6 adet” bulunuyor. “Yedinci”si  ise bende:)…! Ancak bendeki’nin diğerlerine oranla bir farkı var; o da şu:

     Diğer süper kuantum bilgisayarlar “süperiletkenliği” sağlamak(buna, her türlügürültüden izoleediş de dahil) için neredeyse, “mutlak sıfır: - 273,15 santi-grad derece: 0 Kelvin” olamasa da, olabildiği oranınca “çok soğuk bir ortam”da çalışabilmektedir:[bir kuantum bilgisayarın içi, “uzay boşluğundan 150 kat soğukolup,mutlak sıfırın hemen üzerinde sadece,0,02 Kelvin derecedir(yaklaşık -273 santigrat)…!](2)Oda sıcaklığı”nda çalışabilecek süper kuantum bilgisayarlar henüz yok, ama onun üzerine de çalışılıyor! Gelgelelim bendeki “yedinci”sine:)…! Bendeki ise hem, “oda sıcaklığı”nda hem de, “40  santigrad derece”de rahatlıkla çalışabilmektedir:)…! Bu bir…!

     İkincisi, “Fortune”  & “Financial Times” dergilerinde sözkonusu edilen(3), “NASA”nın -güya(!)- yanlışlıkla paylaştığı bilgiler arasından; “süper kuantum bilgisayar”ın “teknik özellikleri”nden birine göre, mevcut süper bilgisayarların “10.000 yıl”da tamamlayabileceği bir hesaplamayı yalnızca, “200 saniye”de bitirebiliyor! Bunun yanı sıra “Google Cloud” servisinin “50 trilyon saat”te tamamlayacağı bir işi, bu “yeni süper kuantum bilgi-sayar” ise, “30 saniye”de bitirebiliyor! “Yeni süper kuantum bilgisayarlar” normal “PC”lerden, “3.600 kat daha hızlı” işlem yapabiliyor.  İddialar doğruysa, gerçekten “dudak uçutlatacak” cinsten…!

     Ancak bendeki “yedinci”sinin:) işlem hızı” ise -sıkı durunuz-; “saniyede 20 bin trilyon”….! Bugünkü “klasik süper bilgisayarlar” yani, Kasparov’u satrançta yenen “Deep Blue bilgisayar”ın yeni kuşaklarının hızı ise “saniyede, 10 ila 100 trilyon” civarında...! Görünen o ki “klasik süper bilgisayarlar bugün için insan bey-nine nazaran, ‘200’ ile ‘2000’ defa daha YAVAŞLAR!” Bizim kullandığımız “masa üstü bilgisayarlar”ın “işlem hızı” yaklaşık, “saniyede 10 milyar”...!(4) Gelgelelim bendeki “yedinci”sinin:) “hafıza kapasitesi” ise “200 Terabyte(200.000 Gigabyte)”tır! Buyurunuz, gerisini siz düşününüz….! Neyse…

     Bendeki o “yedinci kuantum bilgisayar”ıma:) yaptırdığım “kuantumsal hesaplamalar”a göre, başlığımız-da adı geçen ilgili “örneklem”den, sadece  Sosyo-Kültürel Göstergeler-8”de yer alan “Farklı Kimliklerle Komşu Olma İsteği-2”ye ilişkin çıkan “sonuçlar” aşağıdadır. İlgililere duyurulur.

     I- Yapılan bu “örneklem” taraması-çalışması, “1000 kişilik” bir sayı içermesi nedeniyle, “Türkiye evreni ölçeği”nde “oldukça yetersiz”dir! Zira “2021 güncel nüfus sayımı”na göre Türkiye nüfüsu, “83 milyon 614 bin” olduğuna göre bu oran, “% 0000.12”e, yani “Yüz Bin’de-1”, diğer bir orantılamayla “On Bin’de-1”,  âdeta “yok denecek” ölçüye denk düşer ki bu, “oldukça yetersiz”dir!

    II- Türkiye’nin sadece “26 il”i baz alınarak yapılmış olması nedeniyle de Türkiye’de mevcut “2020 yılı” itibariyle “81 il” olduğu göz önüne alınacak olursa (ki bu, kent bazında Türkiye evreni genelinin % 32’likkıs-mına denk düşer, yani1/3ü!) nedeniyle de “yetersiz”dir! Zira “% 69’luk” diğer kentler “örneklem dışı” kal-mış(-bırakılmış)tır!

     III-Eğer bir örneklem “yeterli sayıda ve çokluk”ta değilse ve bir de, “seçiminde yanlı olunmuş” ise “araş-tırma sonuçlarına bakılarak doğru kararlar almak olası değildir!”

     IV-Bütün bunlara rağmen, bu veriler ışığında ilginç bazı “saptamalarım” da şunlardır:

     1-Örnekleme katılanların “Eğitim Sevileri”nin; “İlköğretim: % 42.0” + “Lise: % 32.4” olmak üzere topla-mı; “% 75.4”ü maalesef, oldukça “Alt Kesim Bir Eğitim Seviyesi”ni gösterir!

     2- Örnekleme katılanların ise sadece, “% 24.0”’ü “üniversite”, “%1.6”sı ise “Lisan üstü” olduğu göz önüne alınırsa bu da bizlere, birtakım ipuçlarını vereceği kesindir!

     3-Örneklemin “Sosyo-Kültürel Göstergeler-8”de yer alan “Farklı Kimliklerle Komşu Olma İsteği-2”ye ilişkin “çıkarsamalarım” da şunlardır:

     Bu tabloya göre;

     a) Türk toplumunun “İNANÇSAL-DİNSEL(Hristiyanlık+Musevilik Dinine Yönelik) FAŞİZM”e ve/veya “FARKLI DİNLERE TAHAMMÜLSÜZLÜK” eğilimi-yönelimi: Her iki dine yönelik tahammülsüzlük oranı toplam; “% 56.2”(ORTALAMASI: “% 28”)…! Yaklaşık, her “DÖRT KİŞİDEN BİRİ”…!

     b) Türk toplumunun “ETNİK KÖKENE DAYALI IRKSAL[Arap+Kürt+Rum+Ermeni+Mülteci(-Sığınma-cı)] FAŞİZM”e ve/veya “FARKLI ETNİK KÖKENLERE-IRKLARA TAHAMMÜLSÜZLÜK” eğilimi-yönelimi: Ortalaması; “% 38.9”…! Yaklaşık, her “ÜÇ KİŞİDEN BİRİ”…!

     c) Türk toplumunun “YAŞAM BİÇİMİ-TARZINA[Boşanmış Kadına(Cinsiyet  Ayrımcılığı)+Kohebitas-yona(Resmi Olmaksızın Birlikte Yaşama)+Alkol Kullanımı+Cinsel Tercihe] YÖNELİK FAŞİZM”e ve/veya “FARKLI YAŞAM BİÇİMLERİ-TARZLARINA TAHAMMÜLSÜZLÜK” eğilimi-yönelimi: Ortalaması;  “% 36.9”…! Yaklaşık, her “ÜÇ KİŞİDEN BİRİ”…!

     SONUÇ: İşte, Türk toplumunun salt bu tablosu bile “Farklı Kimliklerle(Farklı Dinsel+Etniksel+Yaşam-biçimsellikleriyle) Komşu Olma İsteği”ne verdiği “TEPKİ”si, oldukça çarpıcıdır! Neredeyse, ortalama; “%34.6”…! Yaklaşık, “HER ÜÇ KİŞİDEN BİRİ”, yukarıda adı geçen alanlarda, “FAŞİZANCA BİR EĞİLİM-YÖNELİM” ve/veya “FARKLILIĞA TAHAMMÜLSÜZLÜK” göstermektedir!

     Bu az sayıdaki yetersiz verilere rağmen çıkan sonuç, Türkiye için “S.O.S.” acil durum sinyali-alarmı vermek-tedir, aman ha dikkat; ve’s-Selâm…!

     (1) Bkz. KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ; “Türkiye Eğilimleri-2019[(15 Ocak 2020)], Araştırma Örneklemi”, https:// www.khas.edu.tr/tr/haberler/turkiye-egilimler-arastirmasi-tea-2019-sonuclari-aciklandi & https://www.khas.edu.tr/sites/ khas.edu.tr/files/inline-files/TE2019_TUR_BASIN_15.01.20%20WEB%20versiyon%20powerpoint_0.pdf. (Erişim Tarihi: 09.02.2021).

     (2) Bkz. https://khosann.com/kuantum-bilgisayar-klasik-bilgisayara-karsi-d-wavein-kuantum-bilgisayari-ne-kadar-hizli-ve-ne-kadar-akilli/ & https://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/50-qubit-kuantum-bilgisayar-boyle-gorunuyor-40707417. (Erişim Tarihi: 09.02.2021).

     (3) Bkz. https://www.milliyet.com.tr/teknoloji/teknoloji-haberleri/google-yanlislikla-en-guclu-kuantum-bilgisayarinin-ozellikleri-acikladi-6039154 & https://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/google-bu-kez-kuantum-bilgisayar-uretti-41357706 & https://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/kuantum-bilgisayar-ile-ilgili-yeni-calisma-tartisma-yaratti-41357709. (Erişim Tarihi: 09.02.2021).

     (4) Bkz. https://www.chip.com.tr/forum/insan-beyni-kac-gb-veri-depolayabilir-ve-islem-hiz_t70892.html. (Erişim Tarihi: 09.02.2021).

 

     Zeki Coşkunsu

391 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Konfesyonlarım & Yüzleşmelerim! İtirafımdır. - 20/09/2022
KONFESYONLARIM & YÜZLEŞMELERİM! İTİRAFIMDIR; SALT HEP İKİ MEVSİM BİLİP-YAŞADIM! BEN SİZİN DOĞRU SANDIĞINIZ ÇİZGİDEN SAPTIM! AMA SİZSE TÜM YAŞAMINIZI BÜYÜK BİR YALAN(-YANILSAMAY)A VAKFETTİNİZ!
METAFİZİĞİN NESNESİ TANRI İLE METAFİZİĞİN KENDİSİ OLAN FELSEFE ÖLDÜ MÜ? - 20/08/2022
METAFİZİĞİN NESNESİ TANRI İLE METAFİZİĞİN KENDİSİ OLAN FELSEFE ÖLDÜ MÜ?
Duygu Okyanusu İçindeki Akıl Adası - 29/07/2022
Duygu Okyanusu İçindeki Akıl Adası
YAŞAMSAL ÜÇ BÜYÜK KIRILMA* - 07/07/2022
YAŞAMSAL ÜÇ BÜYÜK KIRILMA YAŞAMSAL DENEYİM-ETKİNLİKLERİMDEN ÜÇ ÖRNEK KESİT
Felsefe Din Çatışması -II- - 09/05/2022
USDIŞILIĞIN TARİHİ: ‘İRRASYONALİTE(MANTIKSIZLIK-SAÇMALIK)’ İLE ‘RASYONALİTE(MANTIK-AKLA UYGUNLUK)’ ARASINDAKİ ÇATIŞMA(:ETKİLEŞİM & EVRİM)
Felsefe Din Çatışması -I- - 06/05/2022
‘METODİK KUŞKUCULUK(SCEPTICISME MÉTHODIQUE)’TAN HAREKETLE ‘KURAMSAL DÜŞÜNME(PENSÉE THÉORIQUE)’ ÖRNEĞİ VE ETKİNLİĞİNİN ‘İKİLİ(BINAIRE) DANS’I
Kanasın Kanamasına da... - 16/04/2022
‘Kanım çekiliyor’! Bu öyle bir ‘çekiliş’ ki Ne bir denizin, Ne de bir okyanustaki herhangi bir ‘med-cezir’, Yani ‘gel-git’lerinkine benziyor!
Pireye Kızıp Yorganı Yakalım mı? - 20/03/2022
MESELE ‘PİRE’ Mİ ‘YORGAN’ MI? YOKSA ASIL MESELE ‘YORGANIN SAHİBİ’; O YORGAN SAHİBİNİN ‘EMPÜRİTON’LU[KİRLETİCİ-SAFLIĞI BOZUCU MADDE(PARAZİT/AJAN) YÜKLÜ] PİRE ÜRETİCİ ZİHNİYETİ VE ORTAMI’ OLMASIN!?
Ben bir Savaş Karşıtıyım - 26/02/2022
“Savaşma; Öz-gür kal - Öz-gürce yaşa, Otantikçe sev(iş) ve üleş-paylaş!”
 Devamı