• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Meryem Kadıoğlu
Ak Kaşık, Kara Kaşık
04/05/2016


Süt, süt değil!
Konduğu kap, kap değil!
İçine giren kaşık, nasıl ola ki? Nasıl çıksın?
İnekler inek olsa da, ineği besleyen kaşık ak mı kara mı, ineğin verdiği sütten çıkar ortaya… Ak kaşıkların özellikleri nelerdir?
• Sütten çıktıkları için ak oldukları sanılır. Ama süt gibi görünen bir sıvıdan çıkan aslında kapkara olan kaşık, bir müddet beyaz görünüverir. El ayak çekilince simsiyah kaşık olarak hayatına devam eder. Herkes ona sütten çıkmış ak kaşık der. Ama diğerlerinin görebildiği kadar aktırlar!   • Ak bilinen bu kaşıklar, diğer kaşıklarca seçkin, asil, üstün, hatasız, kusursuz, mükemmel kabul edilirler. Çünkü diğer kaşıklar süte hiç girmedikleri için giren diğer kaşıkları üstün görürler. Onlara asla süte girme hakkı verilmeyeceği için asla kendilerinin de bir an dahi olsa ak kaşık olacaklarını asla bilemeden sakin kaşık olarak yaşarlar.
“Sakin kaşıklar” bir an bile ak görünmeden kapkara yaşarlar. Alt sınıf kaşıklardır. “Kaşık çıplak!” diyen yine bir sakin kaşıktır. Ve bu sakin kaşıklar arasından bir gün aslında ak kaşık diye bir şeyin olmadığını, sütün verdiği bir anlık cila olduğunu anlayıp da; “Ak kaşık diye bir şey yoktur! Hepimiz de kaşığız..” diyenler de çıkar. Bunu diyen sakin kaşıklar, ak kaşıklarca hedef olarak gösterilir ve olan olur. Onlar artık sakin değil “kara kaşıklar”’dır.
Bütün kaşıkların dışladığı kaşıklar..!
Bunlar hiç süte girmeseler de, süte girenlerin de kendileri gibi kapkara bir kaşık olduklarını anlayanlardır. Bu hiyerarşi ne zaman mı bitecek? Süt veren sarıkız ölünce diyeceğim ya. Bu sefer de rivayetlerle yaşatılır ak kaşıklar..

Destan olurlar, efsane olurlar, milyonlarca yıl ak kaşık kalırlar. Kalplerde taht kurarlar. Körü körüne inanılanlardır.
Kara, kapkara kaşık oldukları sadece cılız sesli sakin kaşıklarca söylenen kısık bir sestir. Sonuç olarak; “Her sütten çıkanı ak kaşık zannetme!1700 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Koşulsuz Sevgi - 28/04/2022
Bu günkü algoritmamız, koşulsuz sevginin ‘kendimce’ ne olduğunu irdelemek olacak. Kendimce deme sebebim, herkesin hayat ölçüsü farklıdır. Aynısının kopyala yapıştır yapılmaması adına küçük bir hatırlama ve hatırlatma babında ifade ettim.
Hayat Sırları - 26/02/2022
Zira sürekli işleyişi devam eden bir sistem, kendini her aşamada yenileyerek hem büyür hem küçülür. Sonuçta kendini geliştirerek devam ettirebilme özelliğine sahiptir. Olayı çok da komplike irdelemeye lüzum yok aslında.
Sahne sizin! - 05/11/2021
Işıltılı dünyanın cafcaflı detaylarıyla kuşanmış, kendine insan diyen ırka sesleniyorum, sahne sizin!
Öldürülecek Kadın! - 09/09/2021
Kadına biçilen değer suskunluğuyla ölçülüyor. Konuşan, hakkını aramak için savunan kadınsa öldürülecek kadın ilan ediliyor.
Kendime Öğütler... - 25/05/2021
Emek ve alın teriyle gelen hiçbir şey kolayca gitmez elinden. Paran kadar var olmak ya da emekle kan ter içinden defalarca yeniden doğmak. Hepsi senin elindedir.
İslam Dini ve Bilim - 07/05/2021
Bilim ile din arasındaki bağ nedir?
Benim Gibi - 02/05/2021
Şiir
Mutsuzluğun Sırtı - 25/04/2021
Neyse, bizim zamanımızda dediğim çocukken. Ayılar oynatılırdı. Aynı bugün ki gibi ahali etrafına toplanıp eğlenceli anlar geçirirdi. Ne kadar hasret kalmışız gülmeye. Çocuğundan yaşlısına hepsinde bir gülümseme.
Yinelenme - 05/12/2020
"Aynı şeyi tekrar tekrar yapmak ve farklı sonuçlar beklemek deliliktir."
 Devamı