• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
İsteseniz de istemeseniz de insanlığın kaderini değiştireceğiz.

Gençliğin yeni iklim protestolarının arkasındaki aktivistler küresel ısınma tartışmasında gözardı edildiklerini söylüyor.

1 Mart 2019 tarihli açık mektup

Biz gençler geleceğimiz hakkında derinden endişeliyiz. İnsanlık şu anda türlerin altıncı kitlesel yokoluşuna sebep oluyor ve küresel iklim sistemi feci bir krizin eşiğinde. Yıkıcı etkilerini halen dünyadaki milyonlarca insan hissediyor. Ama Paris antlaşmasının hedeflerine ulaşmaktan uzağız.

Genç insanlar küresel nüfusun yarısından fazlasıdır. Neslimiz iklim kriziyle birlikte büyüdü ve ömrümüz boyunca onunla baş etmek zorundayız. Buna rağmen çoğumuz yerel ve küresel karar sürecine dahil edilmiyor. İnsanlığın sessiz geleceğiyiz.

Bu haksızlığı artık kabul etmiyoruz. İklim krizinin tüm geçmiş, şimdiki ve gelecek kurbanları için adalet talep ediyoruz ve ayağa kalkıyoruz. Binlercemiz geçtiğimiz haftalarda dünyanın her yerinde sokaklara çıktı. Artık seslerimizi duyuracağız. 15 Mart’ta bütün kıtalarda protesto yapacağız.

Nihayet iklim krizini bir kriz gibi görmemiz gerek. Bu insanlık tarihindeki en büyük tehdittir ve dünyanın karar vericilerinin eylemsizlikleriyle bütün uygarlığımızı tehlikeye atmalarını kabul etmeyeceğiz. Korku ve yıkım içinde yaşamayı kabul etmeyeceğiz. Hayal ve umutlarımızı yaşamaya hakkımız var. İklim değişimi halen olmaktadır. Bu yüzden insanlar öldüler, ölüyorlar ve ölecekler ama bu çılgınlığa son verebiliriz ve vereceğiz.

Biz gençler harekete geçtik. İsteseniz de istemeseniz de insanlığın kaderini değiştireceğiz. İklim adaletini görünceye kadar birleşip ayağa kalkacağız. Dünyanın karar vericilerinin sorumluluk almalarını ve bu krizi çözmelerini talep ediyoruz.

Geçmişte bize haksızlık ettiniz. Eğer gelecekte de bize haksızlık etmeye devam ederseniz biz gençler kendi başımıza değişimi gerçekleştireceğiz. Bu dünyanın gençliği harekete geçti ve bir daha durmayacağız.

Gençliğin iklim grevinin küresel koordinasyon grubu

Türkçesi: Işık Barış Fidaner (Bu bağlantı kaynak siteye gider.)

https://amp.theguardian.com/environment/2019/mar/01/youth-climate-change-strikers-open-letter-to-world-leaders?__twitter_impression=true

  
603 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın