• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Ayak Mühendisi
sevgili karşı aylılar
08/10/2016

sevgili karşı aylılar,

ne kadar uzatsam da, ne kadar düze kıvırsam da sayfayı, işim şiirdir benim. ve çoğunlukla nesrin tökezlediği bir şiir…

şiir ise var oluşu gereği retorik bir uğraştır. retorik bir dilin ise poetik damarları kılcaldır. şiir poetikanın üzerine kurulmaz; poetikaya sarılır, siner. aslında şiirin temeli, hayatın kıyısıdır. hayatın kıyısı, varoluşun kendisidir. varoluşun esprisi ise; var olanı kabullenmektir. şiirde ise olan-olmayan her şey insana çalışır. insan ise basit bir karmaşadır. şiir budur.
şaire kalan; basitliği karmaşık duygularla değil, karmaşık imgelerle aktarmaktır. bunu hep ters anlıyoruz.


şairlik memurluk gibi şey ya da bir meslek değildir ve şair de genelev müdürü değildir. şiir fahişe, okuyucu da bunun pezevengi değildir. şair dediğin şartların sürüklediği pazar poşeti olamaz. toplumun ya da zamanın birkaç meşe palamudunun dip meyvesi de değildir şair. kafasına göredir. ne şöhretin ne paranın ne de lamanın tükürüğüdür. masa üstü bir felsefenin hiç mi hiç muhatabı değildir. hele hele poetika denen bu kıvrım döngüsünün...şiirleriniz için yerli kelimeler yaratırım ensemden
ki bu, konuşmayı henüz sökmüş yersiz bir çocuk ensesidir1378 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

semantik şeyi üzerine bir şey - 30/04/2015
bir fil güneşe kondu/ kulaklarım buna şaşırdı...
Ben hep iki kişiyim... - 20/12/2014
İyi şeyler düşürürüm. Yerçekimine meydan okurum. Dünyanın düzüne giderim. İnsan geometrisini felseye yuvarlarım. Kötü masal kahramanlarını arkadaş edinirim.
Pilinç Pilavı - 12/09/2014
Bugün toprağı bol olsun tavuktan kelli bir piliç sotesinden ziyade pirinç, piliç ve bilumum sebze ve baharattan muhteva bir tür pilinç pilavı tarifi vereceğiz, inzala.
Her Heykele Bir Etek Traşı - 19/08/2014
Tarihi ileri alıyorum devamlı; geri kafalıyım çünkü. Beynimin aksamları çekik gözlü bir mayın heykeli gibi keskin. Bu denli anlamsız yani.
Şimdi İyiyim.. - 29/07/2014
Ben bir ayak mühendisiyim. Adımlarınızı sayarım. Nereden geldiğinizi sormadan nereye gideceğinizin kehanetini yazarım. Yürürken kenarlara doğru yalpalarım. Yolda kalmışlara bir bardak çayım.
Günün Sesi