• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Tuanna Güzel
Düşünerek, hep beraber ezberlerimizi yıkalım -1-
26/05/2015

Biz Mezopotamya ve Ortadoğu, Müslüman, kıta, bölge, coğrafya insanı olarak düşünememek ve sorgulayamamak ayrıca araştırma yapmama gibi büyük kusurumuz bulunmaktadır. Bu kusur nedeniyle paralelinde dogmatik skolâstik algının kıskacında sıkışmış akıl ve irade donmuştur. Yalnız etken nedenler din, kültür, coğrafi yapı olmakla birlikte karakteristik yapı temel etkendir. Düşünce tembelliğine sahip olup, haşin sert kaba bozguncu özellilikler taşımaktayız. Aklımız bilgiye değil de savaşa endekslidir. Bu savaşçı kimliğimiz ile nice sorunlar doğurduğu gibi bunu alın yazısı olarak görüp, donuk aklın üzerinde ur gibi zamklamışızdır.

Yukarıda düşünebilme sorununu anlatırken neden mi anlatıyorum? Yıkılmaz ezberlerimizi hep beraber yıkalım diyorum. Peki, nasıl mı? Donuk aklımızı canlandırarak olabilir ve tabii ki tekil bireyden çoğul bireylere doğru gidersek  bu başarı sağlanabilir  yüzde yüz başarı sağlanmasa da en azından yüzde yirmilik veya daha az dilimlikler ile her ne kadar küçük görünse de ki değildir. Ezberci bireyler olarak az görünen dilimlik kesinlikle azımsanmayacak bir başarıdır. Minimum ezber yıkmamız maksimum değerindedir.

İnançlarımız, kültürümüz, örf ve adetlerimiz, bakış açımız, sahip olduğumuz ideolojilerimiz, düşüncelerimiz, yaşamımız, sevgimiz, aşklarımız, evliliklerimiz, üreyip –çocuk yapmamız flörtlerimiz, yasaklarımız, Tanrımız ve Tanrılarımız bütün bunlar bir ezber üzerine kuruludur bilinçsizce. Hiçbir irade ile edindiklerimiz değildir. Bizlere ait düşünme düşünce katkımız yoktur. İçimizden düşünebilmek eğilimli olsa da zira kabullerini bu minik alın teri ile kazandığını düşünse de hala ezberci algının yani kendisinin esiridir. Entel görünümlü veya filozof görünümlü beyler ve hanım efendiler o görselliğin arkasındaki ezberci esaretini görmez ve göremez.

Biz ezberci köleleriz ve sonra sorarım bu gruba: Tanrı’ya inanıyor musun? Elçilere inanıyor musun? İslam mısın? Müslüman mısın? Cennetin anahtarı tapusu siz Müslümanların mı? Siz Müslümanlardan başka cenneti hak etmez çünkü İslam’ız her ne halt edersek edelim ve her ne halt olursak olalım değil mi? Cehennemi velev ki dünyaya insanlığa hizmet etmiş olsunlar; bilimde teknolojide ileri buluşlar yapsınlar, insanlık da pek ileri olsunlar yani hukuki davranıp hukuksuzluk yapmasınlar, sosyal adaleti en üst seviye de uygulasınlar, hırsızlık, soygunculuk yapmasın, namus davası güderek can almasınlar, kan davası ile kin nefret güdüp kan dökmesinler, yalanı bilmesinler ki çirkin görsünler, onun bunun eteğini çekiştirmeyi kendilerine hak saymasınlar, gereksizlerle uğraşmasın ve çalışkan olup, tembelliği ayıp görsünler ama bütün bunlara sahip olmasına rağmen fakat kabullerinizin dışından olduğu için cehennem ehli midirler? Kabullerinizin, inanıcınızın dışındakiler Hıristiyan, Yahudi, Budist, dini görüşü sizden farklı diye cehennemim odunları mıdırlar? Maalesef çoğunlukla evet cevabını verirler savaşçı haşin cennetliler.

Ezberlerimizi yıkalım, yıktıralım.

Tuanna Güzel | tabusal1247 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İki Palyaçonun Düşü - 17/04/2022
Yazmak, duyguların dışarıya sızıntısıdır. Düşlerin heyyulası, düşüncenin kıpırtı halidir. Söz şiir olsun dedim olmadı.
Göğe Çıkalım - 08/10/2021
...
siyahım kimsesizler adına - 25/08/2021
...
Yüreğine Beni Kazımışsın - 22/07/2021
...
Şiir - 16/06/2021
Neyi isteriz hayalet gemilerimizde, yolculuğumuzu yaparken?
Gün İçinden bir zaman - 22/05/2021
Gün içinden bir zaman dilimiydi çalınan.
Dün gibi yorgundur susmalarım - 28/03/2021
...
Zamanın Uçarılığı - 28/02/2021
Anmaları gördükçe kaçkın zamanın uçarılığını görebiliyorum.
Yağmur Yağıyor Typhon - 15/01/2021
pencerene yağmur çiseliyor Typhon uyan seni güzellik uykucusu
 Devamı