• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Tuanna Güzel
Bulaşıcı Hastalık: Güvensizlik
24/01/2017

Güvensizliğin, bir problem olduğunu biliyor muyduk? Güvensizliğin hastalık olduğu aklımıza gelir mi? Evet, güvensizlik hem bir problem ve hatta ciddi problemdir hem hastalıktır.  Bu hastalık hayatımızın merkezinde oturmuş bizleri istediği gibi yönlendiriyor, bireylerden bütün topluma ilmik ilmik düşüncelerimize, duygularımıza işlenmiştir.

Güvensizlik hastalığı bütün ilişkilerimizi etkilemektedir. Aile bireylerinde bunu gördüğümüz gibi eşler arasında birbirlerine karşı şüphe “ama”lar geçimsizliğe kapı aralarken, huzuru bir güvercin gibi ellerinden kaçırıp huzursuzluğa gebe kalarak dışa yönelik arayışlar başlamaktadır. Bazen de cinayet ile sonuçlanmaktadır. Gene bu illet sosyal hayatımızı etkilerken diyaloglarımız anlık olup, arkadaş ilişkilerimiz ise saman gibi hızlıca minik bir kıvılcım ile yanıp bitebiliyor. Arkadaş ilişkilerimiz “uçucu maddedir” demekte bir mahsur göremiyorum. Ah dostluk! yalnız özlem ile anarken yeni jenerasyon ise bu özlem duygusundan bile muzdariptir. Musahiplik, bu başlı başına apayrı bir konudur. Bunu ilk okuduğum bir kitap da tanıştım ve Bektaşilikte olduğunu duyduğum bir kavram. Kavram diyorum gerçek hayatımızda rastlanmayan çok uzak olan ilişki durumudur.

Burada sadece zor günde sorgusuz sualsiz Hızır rolünü üstlenmiş antlaşmadır. Hayranlıkla tanıştığım bu kavram hiçbirimizin hayatında olamayacak kadar efsanevidir. Güvensizlik hastalığı sevgiyi etkilerken ayrıca ne olduğunu bilmediğimiz “aşk” ı kirleterek günü birlik zayıf temeller üzerinde inşa edilmektedir zira güvensizliği doğuran samimiyetsizlik, dürüstsüzlük ile temellendirebiliriz.

Güvensizliğe neden bu kadar bulaştık? Bu bulaşıcı hastalık neden yayıldı? Maalesef üzülerek söylemeliyim ki birbirimize karşı dürüst oynamadığımızdan, doğal olmak yerine yapay, yalan postunu tercih etmemizden kaynaklandı. Peki bu sorun kültüre, coğrafya, kıta ile bir ilgisi var mı bilemem ama yaşanmışlıklarımız, gördüklerimiz, okuduklarımız ve insan karakterizesini göz önüne koyduğumda canımızı acıtacak şu gerçeği görmekteyim: yapımız gereği görsel endeksli etkisi vardır. Muhakkak temelinde yığınca sebepler çıkabilir düşündüğümüzde hepsinin altında karakter çıkmaktadır. İtiraz edip şudur budur diyebilir ama dönüp dolaşıp buraya yine gelmektedir.

Güvensizlik, sağlıklı sağlam ilişki doğurmaz. Olsa olsa malum durumlar baş gösterir. Bireysel olarak tümüyle bunu başaramazsak da birbirimize karşı dürüst davranmak için göstereceğimiz çaba boşa gitmeyecektir.

Kolay gelsin…

 812 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İki Palyaçonun Düşü - 17/04/2022
Yazmak, duyguların dışarıya sızıntısıdır. Düşlerin heyyulası, düşüncenin kıpırtı halidir. Söz şiir olsun dedim olmadı.
Göğe Çıkalım - 08/10/2021
...
siyahım kimsesizler adına - 25/08/2021
...
Yüreğine Beni Kazımışsın - 22/07/2021
...
Şiir - 16/06/2021
Neyi isteriz hayalet gemilerimizde, yolculuğumuzu yaparken?
Gün İçinden bir zaman - 22/05/2021
Gün içinden bir zaman dilimiydi çalınan.
Dün gibi yorgundur susmalarım - 28/03/2021
...
Zamanın Uçarılığı - 28/02/2021
Anmaları gördükçe kaçkın zamanın uçarılığını görebiliyorum.
Yağmur Yağıyor Typhon - 15/01/2021
pencerene yağmur çiseliyor Typhon uyan seni güzellik uykucusu
 Devamı