• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Canan Kayışlı
MEDICE CURA TE IPSUM/ Doktor sen önce kendini iyi et
07/06/2023
MEDICE CURA TE IPSUM/
Doktor sen önce kendini iyi et
 
"Dilini bilmediğin bir yerde ağlamak fenadır. Çünkü seni, senin dilinde susturacak kimse yoktur."
 
"Kale gibi olmak" bir marifet olabilir mi! Ben kale gibi nitelenen bir kadın olarak, dışarıdan sizi nasıl gördüklerini anlatayım.
Sizin hiç yardıma, desteğe, ilgiye, hatta sevgiye ihtiyacınız olmadığı sanıldığından, kapınızı "sizi sormak için" çalan olmaz. Kazara birine "ihtiyacım olduğunda neredeydin" dediğinizde, dilinden "ama sen çok güçlüsün, bana ihtiyacın olduğunu düşünemedim" der, hem de yüzü hiç kızarmadan. Oysa siz onun için, eşi için, çocukları için, diğer aile bireyleri için, kişisel gelişimi için yıllarca mesai harcamışsızdır, ama o "ama" der, çünkü siz bir kale gibisinizdir!
 
Hastalanırsınız, öyle böyle değil ama, hani adı bile söylenemeyen cinsinden, "o mu, senin için vız gelir, tırıs gider" denir, "sen onu üç günde halledersin" denir, o üç gün binlerce üç güne dönse de, korkularınızı, sızılarınızı, endişelerinizi yıllarla birlikte taşırsınız da, onu birlikte taşıyacağınız biri olmaz, "abartma, sen bunu da aşarsın, güçlüsün" olur da, fazlası olmaz!
 
Güvenip, belki de şımarmak isteğiyle "sırtımı sende dinlendirsem" dediğinizde, insanları korkutabilirsiniz, asla "gel ya hu sen de sadece bir insanmışsın, sırtını sırtıma daya, sırt sırta dinlenelim"
 duyamazsınız, çünkü hep onların derdi, kederi, mutsuzluğu, sorunları vardır, hep en çok acı onların payına düşmüştür, kurban olan hep onlardır;
senin problemlerin olsa da "sen kale gibi bir kadın" olarak halledersin, o yüzden de "sakın bana dayanma yıkılırsın" denir, sakın dayanma!
 
Siz kendi sorumluluklarınızı ve sorunlarınızı öteleyip, başkalarının sizin sorunlarınız yanında "osuruktan teyarre" dertleriyle meşgul olduğunuz için, maazallah birgün bu "görevi" aksattığınızda, sanki sizin sahibiniz gibi çemkirir birileri, çünkü elinizi vermiş,  kolunuzu kaptırmışsınızdır! Hadsizce sizi "sorumsuz" olmakla bile suçlarlar, hadsizce.
Bir psikolog arkadaşım "insanlar senin derdin, problemin, sorunun olduğuna nasıl inansın ki, sen en ağır şeyi anlatırken bile, önemsiz gibi ve gülerek anlatıyorsun, sen
ağlaman gereken yerde gülüyorsun" demişti.
Anlamamıştım, ne demek istediğini anlamamıştım. Nasıl yani, insanlar beni anlamak için anlatmamı mı bekliyorlar, nasıl yani insanlar, gözüme bakıp okumuyorlar mı beni ve dertlerimi, insanlar yüreğimi görüp hissetmiyorlar mı, nasıl yani anlaşılmak için, duyulmak için, görülmek için, anlatmak, ağlayıp boyun bükmek mi gerekiyormuş?
Hayret ki, ne hayret! Bilmiyordum, bunun böyle olduğunu, olması gerektiğini bilmiyordum.
Oysa ben insanların sustuklarını duydum, oysa ben insanların söylemediklerini hissettim, ama ben insanların yüreklerini gördüm ve ben bunları yaparken onlar çok da mutlu oldular, onlar mutlu oldukça ben daha çok duydum, baktım, gördüm ve taşıdım, hep daha fazla. Hep daha fazla taşıdım onları, yorulmadan, yük olarak görmeden. Ama.... Yıkıldım...
Asla yükün ağırlığından  değil; ne zaman ki, ihtiyacım olduğunda yok oldunuz, hem de onun sorumluluğunu bile "güçlüsün, yaparsın, bunu da aşarsın, kale gibisin" diyerek bana yükleyip, beni cezalandırdınız, işte o zaman o yüklerimi
attım, çünkü ben bencilliğinizin  altında kaldım!
 
Ve sizler ''Bir dik duruşun, kaç yenilgi, kaç gözyaşı, kaç kalp ağrısı ettiğini bilemezsiniz.''


223 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

VADE RETRO SATANA/Geri Çekil Şeytan - 27/11/2023
Kötülük nedir, kötü kimdir! Günlük hayatın içinde nerede durur, kimde durur kötülük!
Per Ardua Ad Astra/ Zorlu Yollardan Yıldızlara - 26/10/2023
Annemi hatırladım, (insan unut(a)madığını nasıl hatırlar ki? ) Derdi ki: Gururlanma padişahım senden büyük Allah var, bu cümlenin üstüne bir de "İnsan ne oldum değil, ne olacağım demeli" diye eklerdi.
Spira - Spera / Nefes Al - Umut Ver - 12/08/2023
Spira - Spera / Nefes Al - Umut Ver
Philosophum Non Facit Barba/Sakal Adamı Filozof Yapmaz - 29/07/2023
Marka, bir cismi daha değerli ve dolayısıyla daha pahalı yapan bir kavram, ama marka demek her zaman kalite demek değil, kalite her zaman “pahalı” demek değil!
Ad Astra Per Aspera | Yıldızlara Zorlukları Aşarak Ulaşılır - 15/07/2023
Hep birlikte bir şey daha öğrendik ki, bilinenin aksine, kelebeğin ömrü 24 saat değil, bu süre bir ay ve bir yıl arasında değişiyor.
Hominem Te Memento / Sadece Bir İnsan Olduğunu Unutma - 12/07/2023
Hominem Te Memento / Sadece Bir İnsan Olduğunu Unutma
Vita Brevis / Hayat Kısa - 05/07/2023
"Hayat kısa kuşlar uçuyor."
DIES NATALIS /Doğum Günü - 25/06/2023
Doğum günlerinde ve sonrasında büyüdük/büyüdünüz derdik/derlerdi, "eskiden, çok eskiden" Hangi yaştan itibaren artık büyümüyoruz da, yaş alıp yaşlanıyoruz. Bilen var mı?
SURSUM CORDA/Kalpler Yukarı - 14/06/2023
Ben fareden korkarım, psikolojide bu korkunun bir de adı var, Musophobia. İnsanların yüzde dokuzu farelerden çok korkuyormuş, yalnız değilim yani.
 Devamı