• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Canan Kayışlı
Vita Brevis / Hayat Kısa
05/07/2023

Bir yazı okudum ve aklıma geldi kendime "nasılsın" diye sormak!

İyiyim, çok İyiyim…

Burnum mu uzadı ne! "İç güveysiden hallice" desem erkek ağzı olduğundan bana uymaz (yanılıyor muyum bilmem, sadece erkekler kullanırmış gibi geldi de.)

İç gelinden hallice desem böyle bir tanımlama yok ki… Çünkü gelin, kadın, hanım, dişi "olağan" sığıntıdır…O yüzden de, bir sıfatı da olmamıştır bu anlamda; eksik etek, kaşık düşmanı gibi "şahane" tanımlamalar bizden değil şükür, başka bir iklimin, başka bir kültürün, başka bir toprağın kadın tanımlamaları, bizde böyle "şeyler" olmaz!
İnsanlara "Nasılsın" diye sorup, cevabını duymuyoruz..Duymak da Istemiyoruz…Mış gibi yapıyoruz, mış gibi yaşadığımız gibi.
Hep kendimizi anlatmak, hep bizi dinlesinler istiyoruz. Hep bizim problemlerimiz, bizim hastalıklarımız, bizim dertlerimiz, bizim şahane kişiliğimiz, bizim, bizim, biz…Anlatacak ne çok şey var, dinleyen de oldukça.

Anlatmadığına göre, dinleyenin anlatacak bir şeyi de yoktur, derdi kederi hiç yoktur, nasıl olsa. Oysa bir bilse, dinlese, dinleme özürlü insan kişisi, anlatmayanın yüreği, sadece anlatamamaktan değil, dinlemekten de şişer! Başkalarının problem, dert ve kederleri yüreğine ağırlıktır, kendine ait olanlarla birlikte. Oraya hapseder, omuzlarında ve orada taşır, çünkü ona emanet sırlar, mutsuzluklar ifşa kabul etmez. Birgün "sustuklarının duyulma" hayalini kurar, gerçekleşmeyeceği bilgisiyle üstelik. Çünkü değişmez kuraldır, bencil İnsan değişmez!

Dinle, bir ağacın dallarının rüzgârda çıkardığı sesi dinle, yağmurun sesini, kuşların birbiriyle şiirleşmesini, "yazımı kışa çevirdin" diyen bozkırın tezenesini, "benzemez kimse sana" diyen Müzeyyen'i, sessizliği, hayatı ve lütfen kendini dinle…Ama nasılsın deyince "çın çın" sadece kendini, hep kendini, sadece kendini anlatan, sana "nasılsın" demeyeni dinleme! Hayat herkese eşit davranacak ve değerini bilmeyenlere katlanacak kadar uzun değil. Unutmamalı ki,
"Hayat kısa kuşlar uçuyor."


Sahi siz nasılsınız?

Canan Kayışlı156 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

VADE RETRO SATANA/Geri Çekil Şeytan - 27/11/2023
Kötülük nedir, kötü kimdir! Günlük hayatın içinde nerede durur, kimde durur kötülük!
Per Ardua Ad Astra/ Zorlu Yollardan Yıldızlara - 26/10/2023
Annemi hatırladım, (insan unut(a)madığını nasıl hatırlar ki? ) Derdi ki: Gururlanma padişahım senden büyük Allah var, bu cümlenin üstüne bir de "İnsan ne oldum değil, ne olacağım demeli" diye eklerdi.
Spira - Spera / Nefes Al - Umut Ver - 12/08/2023
Spira - Spera / Nefes Al - Umut Ver
Philosophum Non Facit Barba/Sakal Adamı Filozof Yapmaz - 29/07/2023
Marka, bir cismi daha değerli ve dolayısıyla daha pahalı yapan bir kavram, ama marka demek her zaman kalite demek değil, kalite her zaman “pahalı” demek değil!
Ad Astra Per Aspera | Yıldızlara Zorlukları Aşarak Ulaşılır - 15/07/2023
Hep birlikte bir şey daha öğrendik ki, bilinenin aksine, kelebeğin ömrü 24 saat değil, bu süre bir ay ve bir yıl arasında değişiyor.
Hominem Te Memento / Sadece Bir İnsan Olduğunu Unutma - 12/07/2023
Hominem Te Memento / Sadece Bir İnsan Olduğunu Unutma
DIES NATALIS /Doğum Günü - 25/06/2023
Doğum günlerinde ve sonrasında büyüdük/büyüdünüz derdik/derlerdi, "eskiden, çok eskiden" Hangi yaştan itibaren artık büyümüyoruz da, yaş alıp yaşlanıyoruz. Bilen var mı?
SURSUM CORDA/Kalpler Yukarı - 14/06/2023
Ben fareden korkarım, psikolojide bu korkunun bir de adı var, Musophobia. İnsanların yüzde dokuzu farelerden çok korkuyormuş, yalnız değilim yani.
MEDICE CURA TE IPSUM/ Doktor sen önce kendini iyi et - 07/06/2023
MEDICE CURA TE IPSUM/ Doktor sen önce kendini iyi et
 Devamı