• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Canan Kayışlı
Spira - Spera / Nefes Al - Umut Ver
12/08/2023

Hayatın son yıllarda getirdiklerinden, götürdüklerinden, aldıklarından, verdiklerinden başım döndü. Hayat beni seviyor mu, nefret mi ediyor diye düşünürken "sopayla kilime vuranın gayesi, kilimi dövmek değil, tozunu almaktır, sıkıntı insanın tozunu, kirini alır" diyen Mevlana'yı duydum.

Hayatın sesini, insanın nefesini duydum, dostluğu, arkadaşlığı, sevgiyi, aldatılmayı, aşkı, ihaneti, mutluluğu, mutsuzluğu, kibiri, kaprisi, iyiliği, kötülüğü, yalanı, dolanı, korkaklığı, cesareti gördüm.

Hayatın anda olduğunu, anda yaşamanın güzelliğini ve gücünü görsem de, insanın dün ve yarın arasında sıkışabileceğini gördüm.

Devrimin insanın kendisiyle başladığını, devrimi  kendi hayatının iplerini alarak, kendinde başlatmayanın sözünün etkisizliğini gördüm.

"Aynı şeyler yaparak, farklı sonuçlar beklemenin delilik" olduğunu, ama alışkanlıklar ve konfor alanından soyunmanın büyük cesaret gerektirdiğini gördüm.

Cemal Süreya'nın de yaptığı gibi insanların bayan nihayet ve bayan en nihayet diyerek herşeye ve herkese bir anlam yüklediğini, oysa asıl anlamın, insanın kendine yolculuğu olması gerektiğini, bunu çok az insanın yapabildiğini ve bunu bilmenin, bunu yapabilmek demek olmadığını gördüm.

Sonra dedim ki, görme, duyma, bilme, üç maymunu oyna, Mizaru, Kikazaru ve Iwazaru ol, hatta yapabilirsen  hissetme de, bak insanlar ne kadar mutlu, dönme dolap gibi dönmek rahatsız etmiyor.

Seni üzmekten çekinmeyenleri, merak etmeyenleri, sadece üzüntünü değil, sevincini ve mutluluğunu paylaşmayanları, seni çoğaltmayanları, sadece almasını bilenleri, görme, duyma, bilme, hissetme.

Kaldır başını ey ölümlü, başını kaldırmasan yıldızları göremezsin, o yüzden de "bana bir göğe bakma durağı lazım"

Canan Kayışlı143 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

VADE RETRO SATANA/Geri Çekil Şeytan - 27/11/2023
Kötülük nedir, kötü kimdir! Günlük hayatın içinde nerede durur, kimde durur kötülük!
Per Ardua Ad Astra/ Zorlu Yollardan Yıldızlara - 26/10/2023
Annemi hatırladım, (insan unut(a)madığını nasıl hatırlar ki? ) Derdi ki: Gururlanma padişahım senden büyük Allah var, bu cümlenin üstüne bir de "İnsan ne oldum değil, ne olacağım demeli" diye eklerdi.
Philosophum Non Facit Barba/Sakal Adamı Filozof Yapmaz - 29/07/2023
Marka, bir cismi daha değerli ve dolayısıyla daha pahalı yapan bir kavram, ama marka demek her zaman kalite demek değil, kalite her zaman “pahalı” demek değil!
Ad Astra Per Aspera | Yıldızlara Zorlukları Aşarak Ulaşılır - 15/07/2023
Hep birlikte bir şey daha öğrendik ki, bilinenin aksine, kelebeğin ömrü 24 saat değil, bu süre bir ay ve bir yıl arasında değişiyor.
Hominem Te Memento / Sadece Bir İnsan Olduğunu Unutma - 12/07/2023
Hominem Te Memento / Sadece Bir İnsan Olduğunu Unutma
Vita Brevis / Hayat Kısa - 05/07/2023
"Hayat kısa kuşlar uçuyor."
DIES NATALIS /Doğum Günü - 25/06/2023
Doğum günlerinde ve sonrasında büyüdük/büyüdünüz derdik/derlerdi, "eskiden, çok eskiden" Hangi yaştan itibaren artık büyümüyoruz da, yaş alıp yaşlanıyoruz. Bilen var mı?
SURSUM CORDA/Kalpler Yukarı - 14/06/2023
Ben fareden korkarım, psikolojide bu korkunun bir de adı var, Musophobia. İnsanların yüzde dokuzu farelerden çok korkuyormuş, yalnız değilim yani.
MEDICE CURA TE IPSUM/ Doktor sen önce kendini iyi et - 07/06/2023
MEDICE CURA TE IPSUM/ Doktor sen önce kendini iyi et
 Devamı