• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Canan Kayışlı
Ad Astra Per Aspera | Yıldızlara Zorlukları Aşarak Ulaşılır
15/07/2023
Anaokulu çocuklarıyla tırtılın kelebeğe dönüşümünü gözlemlemek için bir proje yaptık. Hergün onların o "çirkin" bedenini nasıl hareket ettirdiğini, yaprakları nasıl tırtıkladıklarını, kozalarını örüp içine hapsolmalarını sabırla bekledik. Biz beş tırtılın kelebek olacağını biliyorduk, acaba onlar da bu meşakkatli yolculuğun, yeniden ve farklı bir doğum olduğunu biliyorlar mı? Bu dönüşümden her zaman, her tırtılın sağ çıkması mümkün olmuyor maalesef, bizim beş tırtılımız, beş kelebek olarak metamorfozu gerçekleştirip hayata karıştı.
 
Dün onları doğaya bıraktık, küçük bir seremoni yaptık çocuklarımızla, file sepeti açtık ve... Onların hızlı bir şekilde uçacağını, kaçacağını düşündük.Hiç de beklediğimiz gibi olmadı. Ne mi oldu? Kelebekler önce beklediler, çıkmadılar, besinlerini dışarıya alarak biraz destekledik onları, yine de uçup gitmediler, gidemediler, bildikleri yerde kalmayı tercih ettiler.
 
Konfor alanı tam da böyle bir şey olmalı. İnsan  mutsuz ya da az mutlu olsa da, bildiği, tanıdığı ortamdan ayrılmak istemiyor, ayrılamıyor. Oysa insanın bilmediği dünya, tıpkı kelebeği bekleyen muhteşem doğa gibi, keşfedilmeyi bekleyen bir cennet de olabilir. bildiğin cehennem, bilmediğin cennetten yeğ olunca, olursa ... "Konfor alanı çürütür" . İnsanın  kendi rızasıyla eline taktığı kelepçe, ayağındaki prangadır konfor alanı/Komfortzone. "İnsan kıyıyı gözden kaybetme cesareti olmadan, yeni denizler keşfedemiyor" Kıyıdan uzaklaşınca boğulur mu insan? Sanmıyorum, unutmamak gerekir ki "Suya düştüğümüz için değil, suda uzun süre kaldığımız için boğuluruz" Belki de bildiği alanı terkederek, ne kadar şahane yüzdüğünü öğrenir insan,  hatta kanatları olduğunu, kim bilir!
 
Hep birlikte bir şey daha öğrendik ki, bilinenin aksine, kelebeğin ömrü 24 saat değil, bu süre bir ay ve  bir yıl arasında değişiyor.
 
Çocuklar kelebeklere bizim, yani eğitmenlerinin adını verdi, file sepetten çıkmaya cesaret eden ilk kelebek ise elbette ki😊

Canan Kayışlı 15/07/2023


490 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

VADE RETRO SATANA/Geri Çekil Şeytan - 27/11/2023
Kötülük nedir, kötü kimdir! Günlük hayatın içinde nerede durur, kimde durur kötülük!
Per Ardua Ad Astra/ Zorlu Yollardan Yıldızlara - 26/10/2023
Annemi hatırladım, (insan unut(a)madığını nasıl hatırlar ki? ) Derdi ki: Gururlanma padişahım senden büyük Allah var, bu cümlenin üstüne bir de "İnsan ne oldum değil, ne olacağım demeli" diye eklerdi.
Spira - Spera / Nefes Al - Umut Ver - 12/08/2023
Spira - Spera / Nefes Al - Umut Ver
Philosophum Non Facit Barba/Sakal Adamı Filozof Yapmaz - 29/07/2023
Marka, bir cismi daha değerli ve dolayısıyla daha pahalı yapan bir kavram, ama marka demek her zaman kalite demek değil, kalite her zaman “pahalı” demek değil!
Hominem Te Memento / Sadece Bir İnsan Olduğunu Unutma - 12/07/2023
Hominem Te Memento / Sadece Bir İnsan Olduğunu Unutma
Vita Brevis / Hayat Kısa - 05/07/2023
"Hayat kısa kuşlar uçuyor."
DIES NATALIS /Doğum Günü - 25/06/2023
Doğum günlerinde ve sonrasında büyüdük/büyüdünüz derdik/derlerdi, "eskiden, çok eskiden" Hangi yaştan itibaren artık büyümüyoruz da, yaş alıp yaşlanıyoruz. Bilen var mı?
SURSUM CORDA/Kalpler Yukarı - 14/06/2023
Ben fareden korkarım, psikolojide bu korkunun bir de adı var, Musophobia. İnsanların yüzde dokuzu farelerden çok korkuyormuş, yalnız değilim yani.
MEDICE CURA TE IPSUM/ Doktor sen önce kendini iyi et - 07/06/2023
MEDICE CURA TE IPSUM/ Doktor sen önce kendini iyi et
 Devamı