• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
mahmut tarık
mahmuttarik@tabusal.com
bir kenar anarşizmi: kayıtdışı arabesk
10/09/2014

yalnızlık, tek başına bir devrimdir insan için. ayırt edici bir ruhbilimidir yalnızlık. en az kendinden emin bir topluluk psikolojisi kadar yakındır. ve yalnızlığın yaşı vardır, yalnızlık insandır: doğar, büyür ve ölür; tekrar dirilir, yargılanır ve bu hüküm sürene dek devam eder.

aslında tek tanrılı kutsal bir dindir yalnızlık. belki de uzaktan bir abartma biçimi.

farz et; yalnızlık hakkında tüm bilgece sözler söylenmiş. adı öylece kalıvermiş önünde. dudaklarında baştan aşağı susmak eylemi. biri bin tarihtir şu zamanın, en ön koltukta seni unutuvermiş.

sonra sen, kendinlesin. kuytularda karşılıklı susacak birini arıyorsun. kalabalığın cehaletine sığınan bir bilge gibi boşlarını dolduruyorsun zamanın. kırgınsın.

ve yalnızlık afili bir güç barındırır diyorsun, ta ki tükenene dek. ve sen bu gücün görkemiyle tükeniyorsun. bulduğun her fırsatta kendine ve yarattığın kalabalığa karşı mahcup bir eda takınıyorsun. yalnızlığın sende bıraktığı izleri abartıp hafife alıyorsun.

saydıklarının enkazıdır tüm bu anlatılan. duyduklarının yalancısı olmayı kendine iş ediniyorsun. hislerin, hazlarınla köşe kapmaca oynarken; bunu en az iki kere aynaya bakmadan yüzüne vuruyorsun alnına sinen kentsel görüntünün.

yağmurda ıslanmamak için bir neden arayan bir şemsiye gibi kapanıyorsun dört bir yana. uyluklarına sinen üzünç tarlalarına sürüyorsun yanılgılarını. durmadan bir şeylere benzetiyorsun başka şeyleri.

usundaki ünlemleri, göğsüne sürdüğün kızgın demirin kızıllığına sayıyorsun.

huzursuzluğun tanrısı oluveriyorsun kaybettiklerine esir ettiğin zamanı yaratırken. ne zaman ağırlaşsa uykun, kaygılarının kölesi oluyorsun hemencecik.  

yaraların var. evet, bu senin yazgılarının bir kesişim kümesi gibi evrenseldir. ve hep diğer insanlar dediğin insanlar için başkası oluveriyorsun.

sen, busun. kapanan yaralarının izlerini gizlemeye çalışan mahcup bir tarih öğrencisi. yıkıntılar içinde, kırılmamış bir çömlek arayan aç bir keşiş. coğrafî kıvrımlarına ihanet etmiş bir nehir yatağı ya da.

sen busun.

şimdi kalk ayağa haydi. yalnızlıktan ve kalabalıktan özür dile!

tabusal.com | mahmut tarık1675 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

lay lay lay - 05/05/2023
şimdi uzat sesini çürümüş etine tanrının; yakılmış, tütsülenmiş, dağlanmış etine öylece. senin kelimlerindir ona can veren, onu hoşnut eden, kızdıran…ve sen… bir gürültüsün, bir görüntüsün bu kargaşada.
tanrının sakalları - 03/06/2022
unutuluyor her şey ve bir delinin belleğine kazınıyor.
inkâr - 24/02/2022
oysa şaşkınlığı yoktur cehaletin. cehalet ki tanrıların mayasıdır. ve inkârdır, sarsılmaz bir imanın her zerresine sinen.
oculus - 05/02/2021
ve kimse görmedi her şeyi gören bir gözün körlüğünü
herkes peygamber - 24/10/2020
“…gün güne söz söyler, gece geceye bilgi verir. ne söz geçer orada, ne de konuşma, duyulmaz sesleri.” Mez. 19: 2-3
bir sonraki ölüye ağıt - 04/02/2020
ey aşk, gülüyorsun. oysa ben ortasındayım hüznün. kederiyim tüm bu kalabalığın ve derilmiş tüm çiçeklerin.
işsiz tanrılar için el duası - 17/03/2019
ey yoktan var olan, adının harflerine hapsolan, bilgeliğin sınırına dayanıp tekrarlanan tanrım!
resimli fil tarihi - 03/02/2018
filler ahlaktan yoksundur. çünkü tanrılarını kulaklarında sakladılar.
pas tutmuş bir yara için taşlama - 22/11/2016
zaman istisnaların kesişimidir sevgili masa. hayat dediğin absürd bir kilişedir. bağlaçlar bizi ters çevrilmiş sandalyelere oturtur. sevinçlerimiz, keder eksikliklerimizdir.
 Devamı