• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Canan Kayışlı
Per Ardua Ad Astra/ Zorlu Yollardan Yıldızlara
26/10/2023
Annemi  hatırladım, (insan unut(a)madığını nasıl hatırlar ki? ) Derdi ki: Gururlanma padişahım senden büyük Allah var, bu cümlenin üstüne bir de "İnsan ne oldum değil, ne olacağım demeli" diye eklerdi.
Evde yapılan yemeği, hiç kimseye göstermemek şöyle dursun, söylememe gibi bir huyu vardı; komşular arasında, "Ne yemek yaptın ?"  diye sorulduğunda "Allah ne verdiyse" diyerek  bir zaman  "yoksulluk ve yoksunluğunu" gizliyor sanırdım, ama sonraları da bunu devam ettirdiğinde, bunu ona yaptıranın koca gönüllülüğü olduğunu bildim. Çünkü o: Ben yaptığım yemeği söylemeyerek, orada bulunan birinin canının çekme ihtimalini önlüyorum inceliğindeydi.

Eyy kendini dev aynasında gören insanlar! İnsanın kendinin, yeteneklerinin, kaşının, gözünün, "malının" farkında olması çok önemli ve değerli bir farkındalık.
Fakat kişiye bahşedilen, hasbelkader/hasbelkeder büyütülen, güçlendirilen meziyetlerle "Vay ben neymişim" diyerek, tavuskuşu gibi kabarmak, insanı olduğu yerden aşağılara çekiyor.
Başaklar doldukça başları biraz eğilir,  boş başak ise dimdik ayaktadır.
"Benim yazdıklarım, çizdiklerim, dediklerim, yaptıklarım, ben ekolüm, bir taneyim, nur taneyim" demekle insan yükselmiyor, daha fazla var olmuyor, olmuyor!

"Fazla mütevazı olma, inanırlar" diyerek Berin ablamın kulağını çınlatayım (Beni bu konuda eleştirmişti, ben de bu cümleyi ona yansıtmak isterim.) Saklanmak, kendini kendine hapsetmek, kalemine, sanatına küsmek,  meydanı haketmeyenlere bırakmak demek. Meydan? Sanat, edebiyat, hatta edep meydanı!
Atalar her zaman değil ama, bazı bazı doğru söylemişler: Koyunun olmadığı yerde, keçiye Abdurrahman Çelebi derler, bu cümlelerden biri. Ayrıca fazla tevazu kibirden olmasın!
Bir de kendini sözde "kötüleyerek" övgüleri toplayan kibir ve mağruriyet patlaması yaşayanlar var. Onlar da sürekli "ben" diyenlerin aksine, sen diyerek "parsayı" toplama tarafındalar.

Ahhh denge, ahh terazi. Dengede olmayan her şey,
"yere düşüyor" ...

Şairin dediği gibi.
"sizin alınız al inandım
morunuz mor inandım
tanrınız büyük amenna
şiiriniz adamakıllı şiir
dumanı da caba.
Fakt sizin adınız ne
Benim dengemi bozmayınız."

İnandım da, herkes her şeyi biliyor, "zarların hileli olduğunu" da!  Kendini çok gösterip, çok söyleyip, çok övmek, onay beklemek, bir yerlerdeki eksiklikten olmasın!  İnsanın sesine, sözüne güvendiklerinin eleştirisini  baş üstüne aldığı gibi, onayını da almak istemesi doğaldır, ama herkes beni sevsin çabası, kişi kendini gizleyen profesyonel bir narsist değilse eğer, insanın kendini çok da sevmediğinin ve derinlerde bir yerde uyuyan bir yaranın nişanesi olabilir...
Konu nereden nereye geldi. Kısacası...
Diyorlar ki: Aşk bir dengesizlik işi,
dengeye dönüşendir sevgi".

Canan Kayışlı


212 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

VADE RETRO SATANA/Geri Çekil Şeytan - 27/11/2023
Kötülük nedir, kötü kimdir! Günlük hayatın içinde nerede durur, kimde durur kötülük!
Spira - Spera / Nefes Al - Umut Ver - 12/08/2023
Spira - Spera / Nefes Al - Umut Ver
Philosophum Non Facit Barba/Sakal Adamı Filozof Yapmaz - 29/07/2023
Marka, bir cismi daha değerli ve dolayısıyla daha pahalı yapan bir kavram, ama marka demek her zaman kalite demek değil, kalite her zaman “pahalı” demek değil!
Ad Astra Per Aspera | Yıldızlara Zorlukları Aşarak Ulaşılır - 15/07/2023
Hep birlikte bir şey daha öğrendik ki, bilinenin aksine, kelebeğin ömrü 24 saat değil, bu süre bir ay ve bir yıl arasında değişiyor.
Hominem Te Memento / Sadece Bir İnsan Olduğunu Unutma - 12/07/2023
Hominem Te Memento / Sadece Bir İnsan Olduğunu Unutma
Vita Brevis / Hayat Kısa - 05/07/2023
"Hayat kısa kuşlar uçuyor."
DIES NATALIS /Doğum Günü - 25/06/2023
Doğum günlerinde ve sonrasında büyüdük/büyüdünüz derdik/derlerdi, "eskiden, çok eskiden" Hangi yaştan itibaren artık büyümüyoruz da, yaş alıp yaşlanıyoruz. Bilen var mı?
SURSUM CORDA/Kalpler Yukarı - 14/06/2023
Ben fareden korkarım, psikolojide bu korkunun bir de adı var, Musophobia. İnsanların yüzde dokuzu farelerden çok korkuyormuş, yalnız değilim yani.
MEDICE CURA TE IPSUM/ Doktor sen önce kendini iyi et - 07/06/2023
MEDICE CURA TE IPSUM/ Doktor sen önce kendini iyi et
 Devamı