• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Canan Kayışlı
VADE RETRO SATANA/Geri Çekil Şeytan
27/11/2023
"Nerde bir türkü söyleyen görürsen korkma yanına otur.
Çünkü kötü insanların türküleri yoktur"
Neşet Ertaş
 
Kötü insanların şiirleri de yoktur, olmasın da zaten, türküsüz, şiirsiz kalasıcalar! (bedduamı da ettikten sonra devam edebilirim😊)
 
Kötülük nedir, kötü kimdir! Günlük hayatın içinde nerede durur, kimde durur kötülük!
 
Sizi bile bile, göre göre ağır sorunların kucağına bırakıp, arkadaşlığın duldasında soluk aldırmayan ve bunu burnunuz sürtülsün,  arkadaşlığınız onun tekeline girsin diye yapan kişi, hem arkadaş değildir, hem de kötüdür, hem de kapkara kötü.. Kavga ve tartışma eşit koşullardaysanız adildir... İnsanların zayıf anlarında, onları terbiye etmeye çalışmak kötülüktür, zulümdür...
Sizin eksik taraflarınızı bilerek, kendindeki fazlalıkları gözünüze sokmaya çalışan insan kötüdür, hem de kapkara kötüdür..."Sap döner, keser döner, gün gelir hesap döner" klişesiyle başbaşa bırakmak elzem böyle "insanları"
 
"Eyvallah" demediğiniz için ekmeğinizle oynayan insanlar kötüdür, hem de cehennemi bile, masum kılacak kadar  kötü...Kendi doğruları, olmayan gerçeklerine taraftar olmadığınız, alkışlamadığınız için yaşama hakkı tanımazlar, yaşamanıza izin vermezler... Bilmezler ki, "hak verilmez alınır", bilmezler ki sizdeki dayanma gücünü...Ve bu onları daha da korkutur, daha da karartır ama, ufacık da olsa ışık, aydınlık demektir ve karanın hükmü yoktur...
 
Toplumun olmazsa da olur değer yargılarını, hep kendine kendine yontan, yontmaya çalışan, bunların kök salmasına katkıda bulunan insanlar kötüdür... Kötülüğün rengi kendi çıkarları ve  "saltanatları" tehlikeye girdiğinde daha da kararır ve daha zehirli bir renk alır.
 Ve birgün o zehir onlara döner. Ve birgün kendi kötülüklerinde boğulurlar!
 
Bir kötülük tanımı daha...
Hani ben şiir yazmıyorum/yazamıyorum ya... Arkadaş ve dost bildiğim insanların sürekli gözüme gözüme, kıymık batırır gibi şiir yazıp paylaşmaları, bir de bunu kitaplaştırmaları da kötülük bence:))
 
Değil vallahi değil, billahi değil latife ettim sadece:)) Ancak gurur olur, iyilik olur, şiir olur...Şiirle efendim, şiirle...
 
Canan Kayışlı 26/11/2017
 
Hamiş: Altı yıl içerisinde, hayat beni başka kötüler ve kötülüklerle de tanıştırdı. Öğrendim ki, "insan" varsa kötülük de vardır. En büyük kötülerin ve kötülüğün, eğitime, aileye, güce sığınarak yapılan ve yapan olduğunu da öğrendim.
Ama "insan" varsa, iyilik de vardır. Ve önünde sonunda "iyiler kazanır. iyiliğe ve iyilere rast gelesiniz.


209 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Per Ardua Ad Astra/ Zorlu Yollardan Yıldızlara - 26/10/2023
Annemi hatırladım, (insan unut(a)madığını nasıl hatırlar ki? ) Derdi ki: Gururlanma padişahım senden büyük Allah var, bu cümlenin üstüne bir de "İnsan ne oldum değil, ne olacağım demeli" diye eklerdi.
Spira - Spera / Nefes Al - Umut Ver - 12/08/2023
Spira - Spera / Nefes Al - Umut Ver
Philosophum Non Facit Barba/Sakal Adamı Filozof Yapmaz - 29/07/2023
Marka, bir cismi daha değerli ve dolayısıyla daha pahalı yapan bir kavram, ama marka demek her zaman kalite demek değil, kalite her zaman “pahalı” demek değil!
Ad Astra Per Aspera | Yıldızlara Zorlukları Aşarak Ulaşılır - 15/07/2023
Hep birlikte bir şey daha öğrendik ki, bilinenin aksine, kelebeğin ömrü 24 saat değil, bu süre bir ay ve bir yıl arasında değişiyor.
Hominem Te Memento / Sadece Bir İnsan Olduğunu Unutma - 12/07/2023
Hominem Te Memento / Sadece Bir İnsan Olduğunu Unutma
Vita Brevis / Hayat Kısa - 05/07/2023
"Hayat kısa kuşlar uçuyor."
DIES NATALIS /Doğum Günü - 25/06/2023
Doğum günlerinde ve sonrasında büyüdük/büyüdünüz derdik/derlerdi, "eskiden, çok eskiden" Hangi yaştan itibaren artık büyümüyoruz da, yaş alıp yaşlanıyoruz. Bilen var mı?
SURSUM CORDA/Kalpler Yukarı - 14/06/2023
Ben fareden korkarım, psikolojide bu korkunun bir de adı var, Musophobia. İnsanların yüzde dokuzu farelerden çok korkuyormuş, yalnız değilim yani.
MEDICE CURA TE IPSUM/ Doktor sen önce kendini iyi et - 07/06/2023
MEDICE CURA TE IPSUM/ Doktor sen önce kendini iyi et
 Devamı
Günün Sesi