• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Meryem Kadıoğlu
Unutmam!
28/10/2015

Evet,  İstanbul’da doğdum, burada büyüdüm. Her şeyine tanık oldum. 30 yıl boyunca neler geldi, neler gitti, neler neler değişti...

Yollar her birkaç senede bir değişti. Ben küçükken yolun altından geçmek diye bir şey bilmem. Metro bilmem. Tünel, alt geçit görmedim. Biz kız kardeşimle 8 yaşlarında Boğaziçi köprüsünden, kaplumbağa arabası ile tırtır geçmiştik. Hayatımın en olağanüstü bir kaç dakikası idi. Ve o kadar korkmuştum ki, köprü düşerse diye...

Biz ev oturmasına gideceğimizde, kardeşimle ben kavga ederdik sen haber verirsin, ben veririm diye. Sonra ev telefonları çıktı. Millet yazılmak için upuzun kuyruklara girdi. Sonra arkasından, ev oturmalarına bize gerek kalmadı. Telefonla soğudu tüm sıcak ilişkiler. Sonra bir baktık ki, bir komşumuz lahmacun söylemiş; eve sipariş.

Bu olay tüm mahalle tarafından hayretle karşılanmıştı. Ya o koca koca cep telefonları. Ve hemen ardından, zincirleme diziler serisi; Yalan rüzgarı, Manuella, Köle Isaura, Susam Sokağı, Süper Baba , Deli Yürek, biri bitiyor biri başlıyordu.  Artık ev oturmalarında sadece çekirdek çıtlama ve televizyon sesi hakimdi. Hipnoz olmuştuk. Babamın cep telefonunda yılan oyunu var diye kavga var evin içinde kardeşimle...

Geldik bu güne her yer gökdelen. Biz bir sabancının ikizlerine hayret ederken, bir sürü oldular. Doğal oldular. Bir holding köstebek gibi eşelemiş herkes AVM'sine gelsin diye. Yani bir deprem olsa tam bir facia. Kilometrelerce yürüme bandı ve yol… Bir yandan metrolar. Eskiden dolmuş beklerken üşürdük bazen yanar, bazen ıslanırdık. Ama hep bir güzellik vardı.

Bu kolaylıklar bizi ne kadar duyarsızlaştırdı? Anlatamam.... Metrobüs denilen kolaylık, her dakika başı araç var. Ama araca binenlerde kulaklık takmayan binemez gibi görünüyor. Takıyorlar kulaklığı hadi daya kafanı uyu. Yaşlı mı binmiş, biri mi düşmüş, boğazına bir şey mi kaçmış, adam mı ölüyor!!!. Biri; "kardeşim müsaade et" mi diyor, veya yol mu soruyor. Allahım vicdanımızın sağırlığı yetmezmiş gibi birde kulaklarımız sağır oldu, artık.

Herkesin elinde telefon nette geziniyor. Sokakta sosyal alanda iken, nete ihtiyaç duyana şaşırıyorum. Ne diyeyim ki! Çocukken her şey gerçekten güzeldi. Böyle bir duruma gelişme diyen, kapitalist topluma sadece üzülüyorum. Görmediniz kardeşim; Yılbaşı gecesi tombala çeken komşuları, kar yağınca cümbür cemaat kaydığımızı ya da yaz olunca çay partilerimizi, ormanlarımızı, deniz sefalarımızı.

Rabbime hamdolsun ki o günleri yaşadım... Ve umarım UNUTMAM!!!

 

MERYEM KADIOĞLU SEVGİ VE SELAMLAR1536 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

     02/12/2015 17:30

Harikasın Aşkım Evet neydi o eski günler.Öyle değil mi!?Yazın mükemmel.Okuduk ca eski maziyi hatırlar gibi oluyorum.Teşekkürler...
Şakir Şükrü Kadıoğlu

İlk yazınız     28/10/2015 21:48

Tebrikler bize eski güzel günleri hatırlattınız Meryem hanım. Sade ve net yazılarınızın devamını dilerim. Tekrar hayırlı olsun.
Mustafa Dincer

Yazarın diğer yazıları

Koşulsuz Sevgi - 28/04/2022
Bu günkü algoritmamız, koşulsuz sevginin ‘kendimce’ ne olduğunu irdelemek olacak. Kendimce deme sebebim, herkesin hayat ölçüsü farklıdır. Aynısının kopyala yapıştır yapılmaması adına küçük bir hatırlama ve hatırlatma babında ifade ettim.
Hayat Sırları - 26/02/2022
Zira sürekli işleyişi devam eden bir sistem, kendini her aşamada yenileyerek hem büyür hem küçülür. Sonuçta kendini geliştirerek devam ettirebilme özelliğine sahiptir. Olayı çok da komplike irdelemeye lüzum yok aslında.
Sahne sizin! - 05/11/2021
Işıltılı dünyanın cafcaflı detaylarıyla kuşanmış, kendine insan diyen ırka sesleniyorum, sahne sizin!
Öldürülecek Kadın! - 09/09/2021
Kadına biçilen değer suskunluğuyla ölçülüyor. Konuşan, hakkını aramak için savunan kadınsa öldürülecek kadın ilan ediliyor.
Kendime Öğütler... - 25/05/2021
Emek ve alın teriyle gelen hiçbir şey kolayca gitmez elinden. Paran kadar var olmak ya da emekle kan ter içinden defalarca yeniden doğmak. Hepsi senin elindedir.
İslam Dini ve Bilim - 07/05/2021
Bilim ile din arasındaki bağ nedir?
Benim Gibi - 02/05/2021
Şiir
Mutsuzluğun Sırtı - 25/04/2021
Neyse, bizim zamanımızda dediğim çocukken. Ayılar oynatılırdı. Aynı bugün ki gibi ahali etrafına toplanıp eğlenceli anlar geçirirdi. Ne kadar hasret kalmışız gülmeye. Çocuğundan yaşlısına hepsinde bir gülümseme.
Yinelenme - 05/12/2020
"Aynı şeyi tekrar tekrar yapmak ve farklı sonuçlar beklemek deliliktir."
 Devamı
Günün Sesi