• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Meryem Kadıoğlu
Huzurda Kalmak...
29/06/2017
Mutluluk, mutluluğun sırları, bilmem kaç adımda mutluluk… Bu gibi yazılara pek çok yerde rastlamaktayız. Lakin geçenlerde bir arkadaşımla yaptığım konuşmanın yarısında kendime durup, ‘seni gidi bencil seni’ dedim, kendi kendime… Mutluluk, çok arzu edilen istenilen bir şeyin elde edilmesinin akabinde ortaya çıkan, kısa süreli bir tatmin bulma kandırmacasıdır. Kısa süren orgazm krizidir… Eskir püskür modası geçer. Mesela bundan yıllar önce, kaydıraktan kaymayı mutluluk olarak nitelendirirken, şu anda dilimden boğazıma afacan bir çocuk gibi kayarak inen limonlu dondurmamı mutluluk olarak tanımlıyorum… Değişkendir. Kısa sürelidir. Bencildir. Arkadaşıma neşeyle anlatıyorum; “ha hoo, şöyle oldu .Böyle oldu.’ Kız, Allah’tan olgundu da salimen yalnızca bana, ‘beni işten çıkardılar’ lafını diyebildi. Anladık mutlu olalım. Ama ben böyle mutluluğun ta içine… Başkalarının dertlerine sağır kesilip, yalnızca narsisizm komalarına girmek mi mutluluğun adımı? İstemem kalsın usta! Böyle bir gelişimi, gelişimsizime tercih etmeli… Sonradan içimde beni tırmalayan bir huzursuzluk oluyorsa, bu mutluluk çok da matah bir şey olmasa gerek. Son günlerde ‘iç huzur’ diye bir şeyin farkına vardım. Huzurda kalmalı insanım diyen herkes… O daha sürekli daha kuşatıcı, daha evrensel ve flu olmaktan uzak nüanslar taşıyor. Huzurda kalıyorum demekle huzurda kalınamayacağını bilmekteyiz elbette… Peki, ‘Nasıl huzurda kalabiliriz?’ -Huzurlu olduğumuzda içimizde tek bir şey vardır, ‘ait olma duygusu’ neye, kime, kimlere gibi sualler her kişinin huzur bulduğu noktaya göre değişkenlikler gösterebilir. Fakat huzuru daim kılacak üç belirgin madde vardır bunlar; *Öfke, *Korku, *Üzüntü, gibi, bu olumsuz ruh hallerinin benliğimizi yönetmesinden mümkün olduğunca uzak kalmak! Elbette insanlık hali her şey olabilir. Öfkelenebilir korkabilir ve derinden üzüleceğimiz kayıplar yaşayabiliriz. Lakin bu hislerin bizi yönetecek güce kavuşmaması için, hayatımızın merkezine koymaktan uzak durmalıyız!!! Çünkü hayatımızın merkezine koyulan şeyler benliğimizi yönetmeye başlayacak, gittikçe güçlenerek irademizi kullanılmaz hale getirecektir… Hayatımızda her an neler olmuyor ki? Her türlü olumsuz olaylar karşısında, içimizdeki ümidi ve hayallerimizi karanlığa teslim etmemek için, yukarıda saydığımız olumsuz durumlara teslim olmamak için, ‘HUZURDA KALMAK’ la, mücadele etmeliyiz… Yalnızca kendi iyiliğimiz için denilse de, işin aslı şu ki; Mutluluk geçtikten hemen sonra yukarıda sayılan olumsuz hallere bırakır kendisini... Mutluluk bir nevi bu sayılan üçlemenin temeli gibidir. Etkisi de zaten, bu sayılanlar nedeniyle kısa sürer… Oysa, ‘HUZUR’ merttir. İçinde hiç bir şey tutmaz. Bu yüzden olduğu gibidir. Sadece kendini aydınlatmakla kalmaz güneş gibi doğar karanlıkların çıkmazlarında takılan insanların üstüne… Bulaşıcıdır…Kuşatıcıdır…Birleştiricidir…Duyarlıdır… Adildir… Sevgilidir… Samimidir… Doğaldır… Her şeyden önce KALICIDIR…!


1298 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Koşulsuz Sevgi - 28/04/2022
Bu günkü algoritmamız, koşulsuz sevginin ‘kendimce’ ne olduğunu irdelemek olacak. Kendimce deme sebebim, herkesin hayat ölçüsü farklıdır. Aynısının kopyala yapıştır yapılmaması adına küçük bir hatırlama ve hatırlatma babında ifade ettim.
Hayat Sırları - 26/02/2022
Zira sürekli işleyişi devam eden bir sistem, kendini her aşamada yenileyerek hem büyür hem küçülür. Sonuçta kendini geliştirerek devam ettirebilme özelliğine sahiptir. Olayı çok da komplike irdelemeye lüzum yok aslında.
Sahne sizin! - 05/11/2021
Işıltılı dünyanın cafcaflı detaylarıyla kuşanmış, kendine insan diyen ırka sesleniyorum, sahne sizin!
Öldürülecek Kadın! - 09/09/2021
Kadına biçilen değer suskunluğuyla ölçülüyor. Konuşan, hakkını aramak için savunan kadınsa öldürülecek kadın ilan ediliyor.
Kendime Öğütler... - 25/05/2021
Emek ve alın teriyle gelen hiçbir şey kolayca gitmez elinden. Paran kadar var olmak ya da emekle kan ter içinden defalarca yeniden doğmak. Hepsi senin elindedir.
İslam Dini ve Bilim - 07/05/2021
Bilim ile din arasındaki bağ nedir?
Benim Gibi - 02/05/2021
Şiir
Mutsuzluğun Sırtı - 25/04/2021
Neyse, bizim zamanımızda dediğim çocukken. Ayılar oynatılırdı. Aynı bugün ki gibi ahali etrafına toplanıp eğlenceli anlar geçirirdi. Ne kadar hasret kalmışız gülmeye. Çocuğundan yaşlısına hepsinde bir gülümseme.
Yinelenme - 05/12/2020
"Aynı şeyi tekrar tekrar yapmak ve farklı sonuçlar beklemek deliliktir."
 Devamı