• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Zeki Coşkunsu
S.O.S
11/09/2021

BU UYARIM

İNSAN(LIK) İÇİN ACİL BİR UYARIDIR(S.O.S)!

YANDI, YANDINIZ, YANDIK!

DİKKAT!

DİKKAT ÜSTÜ DİKKAT!

DİKKATİN KAREKÖKÜ!

 

     Kuşkusuz, “İnsan-İnsanlık” için “ACİL UYARI(S.O.S)”mız, “kompakt(özlüce)” bir formda şu “alt başlık-lar(maddeler)” altında özetlenebilir:

     1) “Doğanın kardinal(temel-ana) ilkesi”nden biri, “yaşam(a) arzusu”; insan da zaten bütünüyle bir “istek”-ten ibaret…! Bu “istek bütünü”ne “dikkat”!

     2) Herbir canlı “ekosistem”de ilkin, “kendi varlığını sürdürmek ve neslinin devamı” için var, diğeri içinse sonra; o da yine, “ortak yaşam(simbiyoz: ortakyaşarlık)” yoluyla “kendine hizmet” ediyor! Ediyor etmesine de, şuraya “dikkat”!

     3) Buna karşın genelde, ezici çoğunlukla; “insan, akıl evrimiyle doğayla bütünleşeceğine, tam tersi onunla ‘uyumsuzlaşmış’ durumda”, maalesef...! Aman ha, “dikkat”!

     4) “İnsan aç-gözlü, doyumsuz ve de, doğadaki dengeyi bozucu-ifsat edici konumda”, maalesef...! “Dik-kat üstü dikkat”…!

     5) “İnsan ‘pozitif egoist(önce kendini sonra diğerlerini düşünen) olacağına, tam tersi ‘negatif egoist (olum-suz-tek taraflı, salt kendini düşünen anlamında bencil)’ ve ‘çokbilmiş(-ukala) tavrıyla maalesef, ‘doğaya kafa tutucu’; hem de, ‘manipülatör(tahrif eden, olumsuz yönde etkileyerek yönlendiren)”dür, denilebilir! “Dikkatin karekökü”…!

     Sözün özü; Yaşamda “insan için en tehlikeli tür” yine, “insan”dır! Doğanın bizlere sunduğu “dürtüler”i, önce kendimizi korumamız içindir. Bu açıdan bir ayağımızla “doğaya bağlıyız(vantuzluyuz)”; yoksa hiçbirimiz hayatta olmazdık! Bir de buna karşın çoğu insan, “akl’ı ile “doğa dışı” bir düşünceye sahip ve bu yönde tavır sergiliyor! “İçgüdüleri”ne ve/veya “içgörülerine(“üst seviyeli otantik akılsal algılarına), “doğa”ya tam bağlı değil; “seçim” yapıyor. Ama bir seçim ki ne “seçim(!)”; “sapık(-sapkın)”, “kötü” olmayı seçerse, “yandı, yan-dınız, yandık” o zaman; “bir yangın ki ne yangın”…!

     Demiştim. “Bu uyarım, insan(lık) için acil bir uyarıdır(S.O.S)! Yandı, yandınız, yandık…! Dikkat! Dik-kat üstü dikkat! Dikkatin karekökü”; ve’s-Selâm…!

 

     Zeki Coşkunsu261 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Konfesyonlarım & Yüzleşmelerim! İtirafımdır. - 20/09/2022
KONFESYONLARIM & YÜZLEŞMELERİM! İTİRAFIMDIR; SALT HEP İKİ MEVSİM BİLİP-YAŞADIM! BEN SİZİN DOĞRU SANDIĞINIZ ÇİZGİDEN SAPTIM! AMA SİZSE TÜM YAŞAMINIZI BÜYÜK BİR YALAN(-YANILSAMAY)A VAKFETTİNİZ!
METAFİZİĞİN NESNESİ TANRI İLE METAFİZİĞİN KENDİSİ OLAN FELSEFE ÖLDÜ MÜ? - 20/08/2022
METAFİZİĞİN NESNESİ TANRI İLE METAFİZİĞİN KENDİSİ OLAN FELSEFE ÖLDÜ MÜ?
Duygu Okyanusu İçindeki Akıl Adası - 29/07/2022
Duygu Okyanusu İçindeki Akıl Adası
YAŞAMSAL ÜÇ BÜYÜK KIRILMA* - 07/07/2022
YAŞAMSAL ÜÇ BÜYÜK KIRILMA YAŞAMSAL DENEYİM-ETKİNLİKLERİMDEN ÜÇ ÖRNEK KESİT
Felsefe Din Çatışması -II- - 09/05/2022
USDIŞILIĞIN TARİHİ: ‘İRRASYONALİTE(MANTIKSIZLIK-SAÇMALIK)’ İLE ‘RASYONALİTE(MANTIK-AKLA UYGUNLUK)’ ARASINDAKİ ÇATIŞMA(:ETKİLEŞİM & EVRİM)
Felsefe Din Çatışması -I- - 06/05/2022
‘METODİK KUŞKUCULUK(SCEPTICISME MÉTHODIQUE)’TAN HAREKETLE ‘KURAMSAL DÜŞÜNME(PENSÉE THÉORIQUE)’ ÖRNEĞİ VE ETKİNLİĞİNİN ‘İKİLİ(BINAIRE) DANS’I
Kanasın Kanamasına da... - 16/04/2022
‘Kanım çekiliyor’! Bu öyle bir ‘çekiliş’ ki Ne bir denizin, Ne de bir okyanustaki herhangi bir ‘med-cezir’, Yani ‘gel-git’lerinkine benziyor!
Pireye Kızıp Yorganı Yakalım mı? - 20/03/2022
MESELE ‘PİRE’ Mİ ‘YORGAN’ MI? YOKSA ASIL MESELE ‘YORGANIN SAHİBİ’; O YORGAN SAHİBİNİN ‘EMPÜRİTON’LU[KİRLETİCİ-SAFLIĞI BOZUCU MADDE(PARAZİT/AJAN) YÜKLÜ] PİRE ÜRETİCİ ZİHNİYETİ VE ORTAMI’ OLMASIN!?
Ben bir Savaş Karşıtıyım - 26/02/2022
“Savaşma; Öz-gür kal - Öz-gürce yaşa, Otantikçe sev(iş) ve üleş-paylaş!”
 Devamı