• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Zeki Coşkunsu
Manipülasyon ve Dezenformasyonun Sonucu
11/12/2021

    

‘MANİPÜLASYON(HİLE-TAHRİF)’
VE
‘DEZENFORMASYON(KASTEN YANLIŞ HABER/BİLGİ VERME)’UN
ÜLKEDE GELDİĞİ NOKTANIN
TİPİK BİR ÖRNEĞİ/İSPATI

Korkarak Yaşıyorsan:

     Öyle bir hayat yaşadım ki/Cenneti de gördüm cehennemi de/Öyle bir aşk yaşadım ki/Tutkuyu da gör-düm pes etmeyi de/Bazıları seyrederken hayatı en önden/Kendime bir sahne buldum oynadım/Öyle bir rol vermişler ki/Okudum, okudum, anlamadım/Kendi kendime konutum bazen evimde/Hem kızdım hem gül-düm hâlime/Sonra dedim ki ‘söz ver kendine’/Denizleri seviyorsan dalgaları da seveceksin/Sevilmek isti-yorsan önce sevmeyi bileceksin/Uçmayı seviyorsan düşmeyi de bileceksin/Korkarak yaşıyorsan yalnızca hayatı seyredersin/Seyredersin/Öyle bir hayat yaşadım ki/Son yolculukları erken tanıdım/Öyle çok değer-liymiş ki zaman/Hep acele etmem bundan, anladım/Kendi kendime konuştum bazen evimde/Hem kızdım hem güldüm hâlime/Sonra dedim ki ‘söz ver kendine’/Denizleri seviyorsan dalgaları da seveceksin/Sevil-mek istiyorsan önce sevmeyi bileceksin/Uçmayı seviyorsan düşmeyi de bileceksin/Korkarak yaşıyorsan yalnızca hayatı seyredersin/Seyredersin/(1)

     Büyük bir yanılgıdan en kısa zamanda dönülmesini umarak belirtmek isterim ki “İnternet & Sosyal Med-ya”da dolaştığı hâliyle “SALOME’YE” başlıklı böylesi bir şiir “sanat, felsefe, bilim, modern kültür, din ve ahlâk” üzerine “metafor”,  “ironi”  ve  “aforizma” dolu bir üslupla eleştirel yazılar yazmış olan ünlü Alman  fi-lolog,  filozofkültür eleştirmenişair  ve  besteci; “güç istenci”, “üstinsan(hyperanthropos/über-mensch: süperinsan)”, “bengi dönüş” gibi özgün fikirlerle tanınan, ‘VaroluşçuFriedrich Wilhelm Nietzsche’nin (1844-1900) değildir! Bu şiir, sözü de ve müziği de Şebnem Ferah’a ait olup “Perdeler(18.09.2001)” isimli al-bümün “Korkarak Yaşıyorsan” isimli 9. şarkısıdır.

     F.W. Nietzsche’nin sevgilisi “SALOME”ye gönderdiği bir mektuptan alıntı zannedilen, fakat hiç bir alakası bulunmayan, “asılsız bir dedikodu” üretilerek Şebnem Ferah’ın  emeğine bir nevi saygısızlık gösterilmiştir. Şiirin internet dışında “yazılı bir kaynak”ı yoktur! İnternetteki kaynakların hepsi de Türkçe olup 2001 yılı son-rasına dayanmaktadır. 2002 tarihli, “F.W. Nietzsche’nin Bütün Yapıtları” kitabında bırakınız böyle bir şiiri, benzeri üslupta bir diğer şiir daha yoktur ve yine, aynı kitapta sol taraftaki sayfalarda şiirlerin “Almanca” oriji-nal şekilleri, sağ tarafta ise “Türkçe” çevirileri yer almaktadır. “Google”da şiirin Almanca ve İngilizce formun-daki kelimeler (t)aratıldığında tek bir sonuca ulaşılamamaktadır.

     Şebnem Ferah şarkıyı yazmadan önce herhangi bir F.W. Nietzsche imzalı eser yoktur! Bazı kendini bilmez-ler yüzünden 2001 yılından sonra şarkının sözleri F.W. Nietzsche tarafından yazıldığına dair Epsilon Yayınevi bir kitap çıkarmış ve buna bakanlar ve bazı yayıncılar da olayı böyle yorumlamıştır! Fakat daha sonra bunun da “yanlış” olduğuna karar verilerek Şebnem Ferah’tan “özür” dilenmiş, eserin “Şebnem Ferah yapıtı” olduğuna “karar” verilmiştir.

     Son tahlilde, sözün özü; bu örnek de diğer benzeri örnekler gibi, “manipülasyon(hile-tahrif)” ve “dez-enformasyon(kasten yanlış haber/bilgi verme)”un ülkede geldiği noktanın ispatıdır. F.W. Nietzsche’nin hiçbir kitabında bu sözler yoktur(2); ve’s-Selâm…!

 

     (1) Söz ve müzik için bkz. FERAH, Şebnem; 18.09.2001 tarihli, “Perdeler” isimli albümün “Korkarak Yaşıyorsan” isimli “9. Şarkısı”, https://www.youtube.com/watch?v=fSqhdof5ubk & https://www.google.com/search?q=%C5%9Febnem+ ferah%C4%B1n+korkarak+ya%C5%9F%C4%B1yorsan... (Erişim Tarihi: 17.10.2021).

     (2) Geniş bilgi için bkz. http://www.geocities.com/thenietzschechannel/npoem.htm & http://www.geocities.com/ thenietzsch...l/nletters.htm & http://www.geocities.com/thenietzsch.../nlett1882.htm & & http://www.nietzsche.at/gedichte. htm & http://www.nietzschecircle.com/ & http://www.antoloji.com/i/sair/pdf/6...8256_51626.pdf. (Erişim Tarihi: 17.10. 2021).

 

     Zeki Coşkunsu321 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Konfesyonlarım & Yüzleşmelerim! İtirafımdır. - 20/09/2022
KONFESYONLARIM & YÜZLEŞMELERİM! İTİRAFIMDIR; SALT HEP İKİ MEVSİM BİLİP-YAŞADIM! BEN SİZİN DOĞRU SANDIĞINIZ ÇİZGİDEN SAPTIM! AMA SİZSE TÜM YAŞAMINIZI BÜYÜK BİR YALAN(-YANILSAMAY)A VAKFETTİNİZ!
METAFİZİĞİN NESNESİ TANRI İLE METAFİZİĞİN KENDİSİ OLAN FELSEFE ÖLDÜ MÜ? - 20/08/2022
METAFİZİĞİN NESNESİ TANRI İLE METAFİZİĞİN KENDİSİ OLAN FELSEFE ÖLDÜ MÜ?
Duygu Okyanusu İçindeki Akıl Adası - 29/07/2022
Duygu Okyanusu İçindeki Akıl Adası
YAŞAMSAL ÜÇ BÜYÜK KIRILMA* - 07/07/2022
YAŞAMSAL ÜÇ BÜYÜK KIRILMA YAŞAMSAL DENEYİM-ETKİNLİKLERİMDEN ÜÇ ÖRNEK KESİT
Felsefe Din Çatışması -II- - 09/05/2022
USDIŞILIĞIN TARİHİ: ‘İRRASYONALİTE(MANTIKSIZLIK-SAÇMALIK)’ İLE ‘RASYONALİTE(MANTIK-AKLA UYGUNLUK)’ ARASINDAKİ ÇATIŞMA(:ETKİLEŞİM & EVRİM)
Felsefe Din Çatışması -I- - 06/05/2022
‘METODİK KUŞKUCULUK(SCEPTICISME MÉTHODIQUE)’TAN HAREKETLE ‘KURAMSAL DÜŞÜNME(PENSÉE THÉORIQUE)’ ÖRNEĞİ VE ETKİNLİĞİNİN ‘İKİLİ(BINAIRE) DANS’I
Kanasın Kanamasına da... - 16/04/2022
‘Kanım çekiliyor’! Bu öyle bir ‘çekiliş’ ki Ne bir denizin, Ne de bir okyanustaki herhangi bir ‘med-cezir’, Yani ‘gel-git’lerinkine benziyor!
Pireye Kızıp Yorganı Yakalım mı? - 20/03/2022
MESELE ‘PİRE’ Mİ ‘YORGAN’ MI? YOKSA ASIL MESELE ‘YORGANIN SAHİBİ’; O YORGAN SAHİBİNİN ‘EMPÜRİTON’LU[KİRLETİCİ-SAFLIĞI BOZUCU MADDE(PARAZİT/AJAN) YÜKLÜ] PİRE ÜRETİCİ ZİHNİYETİ VE ORTAMI’ OLMASIN!?
Ben bir Savaş Karşıtıyım - 26/02/2022
“Savaşma; Öz-gür kal - Öz-gürce yaşa, Otantikçe sev(iş) ve üleş-paylaş!”
 Devamı