• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Tuanna Güzel
Ahlak Felsefesi
29/01/2018

Filozoflar, ahlak konusunu farklı değerlendirmiştir. Etik , sorumluluk bilinci, vicdan, iyi kötü diye tanımlanan kuramlar soyut olmakla birlikte somut olarak ise iyi kötü eylemler diye de noktalanmıştır. Felsefe de eylem teorisine , iyi kötü eylemler bütünü nedir diye düşündüğümüzde eminim her bireyin mutlak anlamda bir cevabı bulunmak ile beraber gene felsefe teorisi kötülüğü;  Şer, fenalık, kemlik yani istenilen beğenilen hoşa gitmeyen davranış, tehlikeli, endişe veren ayrıca kişiye ve başkasına zararı dokunulanfiillerdir. Teori bunu örneklendirmektedir. Örneğin : Bencillik ,  bireyin kendi menfaatleri için ailesini, sosyal çevresini ziyan etmektir. 

Spinoza : İyi, bize faydalı olandır. Karşıtı olan kötü ise iyi bir şeye sahip olmamızı engellemektir. Der. 

Immanuel Kant , evrensel ahlak yasasını savunurken ona göre “yalan söylememeliyiz” önermesi her koşulda geçerli olmalıdır. 

Gandi , Her türlü şiddetin yanlış olduğunu ve kaldığını savunur.

Hayyam : “Dünya üç beş bilgisizin elindedir. Onlarca bilgi kendilerinedir” Önermesindeki egemen güçlerin, bilgiyi kötülük için kullanmasıdır. 

İlginç ki Platon ‘a göre ise iyilik ve kötülüğü doğuran, güçlü ile güçsüz ikiliğidir. Eğer eşit kalabilselerdi, birbirlerine kötülük edemeyecek nitekim de algılanan iyilik de olmazdı kuramı.

Oysa Hypatya ‘ya göre olay bilimseldir. Ondaki iyilik kuramı fiziki yasaydı. İncelemek, öğrenmek /öğretmekti.

Yukarda da belirttiğim gibi mutlak anlamda toplumda her bireyin, iyilik –kötülük ile ilgili tanımı veya örneği vardır. Oysa bizim için kuramların pratizi ilgilendirir. Öğrencilerime sınavda şu soruları sordum :

1) İyi davranış nedir ?
2) Doğru bilgi nedir ? Gerekleriyle yazınız diye.

    İlk soruya neredeyse hepsinin ya benzer cevapları veya farklı örnekleri olmuştu . Boş bırakılmamıştı , evet doğru cevaplar vermişlerdi ama buna sevineyim mi , üzüleyim mi bilemedim diyemem . Puan alıyorlardı diye elbette sevindim fakat kendileriyle tezat düşen cevaplarına da üzülmüştüm. 

     Cevaplar : Yaşlılara destek, büyüklerimize saygı, zorda olana maddi-manevi yardım ( Hocam Suriyeli aileye yardım ediyoruz ) ,yalan söylememek, dedikodu yapmamak, şiddetten uzak durmak, dili, dini, ırkı farklı olana hoşgörü, aynı mezhepten olmasak da saygı duymak. Doğru bildiklerimizi paylaşmak, Bilgi paylaşımı vs..

Sonrasında bununla ilgili ev ödevi olarak :”Biliyorsam , nerede hata yapıyorum ? Ne yapmalıyım ?  Vicdanımızdaki ayna ile yüzleşelim .” verdim .Maksadım muhasebe etmek fakat gelen cevaplar gene örtüşmüyordu.

Kim olduğumuzu , ne istediğimizi bilmiyoruz. Höd hodçüyüz , tahammül yok, hoşgörü mü içler acısı, mezhepler arası farklılık zerre miktar hoş bakmıyoruz. Irk mı malum , ülkemizde tek bir ırk üstündür gerisi ya ehhh… deriz ya da çöp yığını . Şiddet,  zaten kendisiyiz . Çok çabuk galeyana gelir, kim ne yaptırmak isterse bize yaptırır . Kimse ters bakamaz kaşını patlatırız. Güzel bir bakışı bile başka yorumlar ,haddini de bildiririz. Offf… yalan ! bizden iyisi yapamaz. Dedikodu tek işimiz, çekiştirip duruyoruz ama bilgiye karşı ise meraksız. Amacımız birbirimizle ilgilenmek çünkü görsel odaklıyız zira üretkenliğe ise isteksiz. 

Gene de her şeyin en iyisini biliyoruz. İyi –kötülüğün zaten tanımlarını bilmekteyiz. Demem o ki teorik olarak tanımlanmış kuramlarımız var fakat özümsenen ve pratize edecek fiillerimiz bulunmamaktadır.

 

 868 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Okurken ve Yazarken İşleniyor muyuz? - 10/05/2024
İnsan deneyimlerinden evrilir. Deneyimlerinden dersler çıkarır, kendini işler tıpkı demirin işlenmesi gibi.
Hazin Gitmelerin Arkasında bir Ağıt Var - 29/04/2024
Bilemedim ama haksızlığa uğramışın canı can değildir kaç karış kırmızıya çalan bu topraklarda.
Okuduğum Kitabın Kazanımları - 22/04/2024
Okuduklarımız bizi şekillendirir.
itibar veren/ itibar bozan - 30/03/2024
...
Düşler Ülkesinde - 02/03/2024
......
Dirençli Kavgan - 20/02/2024
….
Kendime Dersler - 02/02/2024
Onu ilk defa gõrüyordu ve kendisinin sevimli ve güzel gõrüntüsü haliyle ilk etap da sevdirtiyordu . Sevgi ve ilgi karşısında oynayıp oynayıp zıplıyordu . Annesine, ısrarla saçlarını açmasını istedi bu minik. Henüz konuşamıyor fakat az da …
Beni Yanlış Anlama - 18/12/2023
….
Kuru Otlar Üstüne / Deneme - 26/11/2023
Yalın Alpay "in olay kurgusunu beğeniyorum. Yerinde çıkarımlarını ve edilen kazanımları dikkat çekici buluyorum. Bazen bir kitap ve yazarını anlatır, öyle ki panik olurum. Neyi kaçırdım?
 Devamı