• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Tuanna Güzel
İnsan Felsefesi
29/10/2018

Bence felsefesadece bir gizin kuram, kavram karmaşasıyla birlikte ayrıca bana göre insan felsefesi ve açlık felsefesi olmak üzere bilinmeyen iki denklem gibidirBu denklemdeki gizi çözebildik mi bekli de “varlık” felsefesini çözmüş olabiliriz.

İnsan felsefesien uğraştırıcı, en sorunlu, en zaman kaybı olan ve sonuç ise beyin hücrelerimizin ölümüne neden olduğundan zeka gerilemesine de yol açan çıkılmaz sokaktır.

Farkındamıyız, zira çoğumuz farkında olduğumuz gibi bu belamsı problemin eşiğinden paçamızı kurtaramıyoruz, ki bazılarımız bu belayı çekim yasasıyla kendine çeker iken, bazılarımız yüce iş olarak görüp yasa ile hemhal olmaktan büyük kıvanç duyarak seçimimizi yaparız.

Sosyal projeler ile çocukluğumdan beri ilgilendiğimden,insanı psikolojik olarak analiz ederek yaklaşır ve negatiflerinin altındaki nedene bakıyordum. Dinin etkisi de azımsanmayacak seyirlerde idi.  İnsanı, doğrusu yanlışıyla kabul görür ve problemli bireyler ile ilgilenmek gibi de misyon edinmiştim. İstememe gerek kalmıyordu, karınca gibi her yerde karşıma çıkıyordu. Aha da kim tutar beni!

Zaman içinde hamilik yapmaktan vazgeçip başka bir bakış açısından bakar oldum. Kimseyi kurtaramayacağımı, bilakis herkes kendine göre akıllı ve doğru,  bana ne” diye baktım. Bununla birlikte elbette çok faydam oldu ama kendime zarar veriyordum. İdealist, analitik, sorgulayan biri olarak akademik kariyer yapma gibi hedeflerim vardı.

Toplum fedailiği beni geriletiyordu. Gemisini kurtaran kaptan olup çıkarken, benimise kan emen mikro organizma canlılar ile uğraşmaktancanıma tak etmişti. Belki de olması gereken ama hiçbir zaman olmayan kıskanma duygusu daha çok kaybım oluyordu. İyi niyetimden, hasetçiler ne çok yarışıyorlardı, saysam bitmez. Elinden tuttuklarıma, sosyal proje aktivisti olarak halisane samimiyetimi onlara merdiven yapıyordum. 

Sonra ne mi fark ettim?

Asıl kendimi kurtarmam gerektiğini.

Bıkıp usandığım bu canlı türüyle arama sınır çizmem gerekeceğini anlamıştım, zira kimseye bağımlı yaşamadım, bağımlılığı sevmiyordum. Bana bağımlı olanları da sevmezdim. Özgün duygular, düşünceler taşıyordum/taşıyorum. Merkezime oturtmuyordum hiç kimseyi. Sadece sorumluluğum ne ise o idi.

Tabii, 7'sinde ne isen 70’inde osun doğru bir söz. “Lanet gelsin içimdeki sorumluluk duygusuna “dememeyi de esirgemiyorum. Nerede kahrolası anlaşılmaz insan evladı varsa beni mi bulur(!)

Hayır hayır, istemiyorum!

Ne bu felsefeyi çözmek, ne de insan bataklığını görmek isterim.  Zaten onları, üreten problem yumağı ebeveynlerinden, soya çekim ile yine üredikleri küçükleriyle uğraşmak bir hayli bin asra yelken açmaktır bütün mücadelemiz.

Gecenin uyku tutmaz halleri, miadını tamamlamış bir yıldız düşürdü.647 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Dirençli Kavgan - 20/02/2024
….
Kendime Dersler - 02/02/2024
Onu ilk defa gõrüyordu ve kendisinin sevimli ve güzel gõrüntüsü haliyle ilk etap da sevdirtiyordu . Sevgi ve ilgi karşısında oynayıp oynayıp zıplıyordu . Annesine, ısrarla saçlarını açmasını istedi bu minik. Henüz konuşamıyor fakat az da …
Beni Yanlış Anlama - 18/12/2023
….
Kuru Otlar Üstüne / Deneme - 26/11/2023
Yalın Alpay "in olay kurgusunu beğeniyorum. Yerinde çıkarımlarını ve edilen kazanımları dikkat çekici buluyorum. Bazen bir kitap ve yazarını anlatır, öyle ki panik olurum. Neyi kaçırdım?
Haksızlığa Başkaldırı Özgürlüğe Açılan Yoldur - 09/10/2023
özgürlük göğe yakışıyor her martı gibi maviye yakışıyor kuşlar her çocuk gibi
Eh Göğe Çıkalım - 20/08/2023
Özgürlük göğe yakışıyor Her martı gibi Maviye yakışıyor kuşlar
Güzel İnsanlara Teğet Geçiyoruz - 23/07/2023
Yaşam nasıl bir şeydir anlaşılmıyor. Bazen çok karmaşık, bazen çok basit.
Kaybolduk - 22/05/2023
Koca bir ezginin sonuydu sersemlemiş hikayen Maharetli öfkeni kusuyordun hünerle işlenmiş hikayende.
İki Palyaçonun Düşü - 17/04/2022
Yazmak, duyguların dışarıya sızıntısıdır. Düşlerin heyyulası, düşüncenin kıpırtı halidir. Söz şiir olsun dedim olmadı.
 Devamı