• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Tuanna Güzel
Kamburu çıkmış bir yaşlıyım ben evlat!
06/11/2015

Kamburu çıkmış yaşlıyım. Doğarken yaşlı doğdum. Ne küçüktüm, ne ergen, ne de genç. Kendimi bileli hep yaşlıydım. Sonra çocuklara bakarım daha sonra az ötedeki gence ve sonra düşünürüm  “Doğru ya nasıl bir çocuk ve gençtim?“ ama hatırlamam ki yaşlı bilge bunları nereden bilsin!

Şimdi ise orta yaş gruplarından artık kamburu çıkmış tam yaşlıyım evlat!  Çok yorgunum ve çok yorulmuşum, ölümünü bekleyen hatta çabuk gelmesini isteyen biriyim; belki kurtulurum bu kamburdan be evlat! Bakma öyle şaşkın şaşkın! Sırtımdaki bu yük / düşünce/ derinlik ab-ı hayata mı yükseltTi ya da bir bitiş noktası mı hala ben de bilmem çocuk!

Olgun olmak; her yaşta bilge olmaktır. Ne tadı ne tuzu olur yaşamın.

Bilge olmak; Adem’in bilge ağacına dokunmasıyla başladı, sorumluluk yükünü yüklenmekti bu kamburunun, öze dönüştü, özün kendisi ama gene de çözemedim doğru mu yaptı, yanlış mı?

Herkese kahrolmak, herkesin derdinin derdin olması, çoğu sefer nefes alamamaktır . Değdi mi, değmedi mi? Onu düşünecek takatim bile kalmadı çocuk!

Yalın ayaklı, kirlenmiş bir çocuğa, aç kadın ve erkeğin kontrolsüz üremesi ve bu üremesinden sayısız insan evladı; ve ve istismara kurban adaylar... Bilinçsiz üremenin bedelini gene insan  öder, kapısı açık  evlerin damları hiç olmaz pusuya yatmış kurtlara, evlat!

Eşinden ayrılmış yoksul kadınlara ne denmeli, bu toplumda onlara rahat yok
 şerefsizlerden. Yavrusuna süt bulmaktan vaz geçmiş, suda bile yumuşatacak ekmeği bulamamanın  mücadelesi kadının, teslim olmakta biter. Hayır hayır veren memnun değildir ona tamah eden memnundur en namuslu geçinmekten dem vuran uçkurcuğunu  tanrı edinmiş zavallı erkek bozuntusu. Buna “ göz yumanlar utansın “ demek artık havada kalıyor  dini bütünlerce ve diyalektiğin süslü sözlerini ellerinde sallayanların, proleteryanın felsefesini savunanlar  mangalda kül bırakmayanlarca ya izlenir ve ya istismarın aktörlüğünü yaparlar, be evlat!

Kamburu çıkmış yaşlıyım, yorgunum; hangisini tek tek sıralayayım, muzdaripim.  Tabularından sıyrılamayan, yıkmaya çalışırken  “boşa kürek mi salladım?” derim.  Düşünmeyen milletlerin kurgulanmış Tanrısına mı, aslı astarı olmayan dinin mi yoksa dahilerin kahırlı yolculuğunun yazgısını paylaşırken yalnızlığında hala konuşamamanın eksikliğini mi? İnsanla uğraşırken zor olduğunu Musa’dan öğrenmiştim. Sokrates’ in düşünce enkazında can çekiştiğini, Darwin’in gerçeğe yolculuğundaki dudak uçuklayan kendisine bile itiraf etmekte güçlük çektiği kalp atışlarını ve Ali Şeriat’ imin yalnızlığında sessiz çığlıklarını bilirim, çocuk!

 1320 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Dul yaşlı kadın     20/11/2015 11:19

Yoksul terkedilmiş dul kadın ve çocukları.
Mustafa Dincer

Yazarın diğer yazıları

Okurken ve Yazarken İşleniyor muyuz? - 10/05/2024
İnsan deneyimlerinden evrilir. Deneyimlerinden dersler çıkarır, kendini işler tıpkı demirin işlenmesi gibi.
Hazin Gitmelerin Arkasında bir Ağıt Var - 29/04/2024
Bilemedim ama haksızlığa uğramışın canı can değildir kaç karış kırmızıya çalan bu topraklarda.
Okuduğum Kitabın Kazanımları - 22/04/2024
Okuduklarımız bizi şekillendirir.
itibar veren/ itibar bozan - 30/03/2024
...
Düşler Ülkesinde - 02/03/2024
......
Dirençli Kavgan - 20/02/2024
….
Kendime Dersler - 02/02/2024
Onu ilk defa gõrüyordu ve kendisinin sevimli ve güzel gõrüntüsü haliyle ilk etap da sevdirtiyordu . Sevgi ve ilgi karşısında oynayıp oynayıp zıplıyordu . Annesine, ısrarla saçlarını açmasını istedi bu minik. Henüz konuşamıyor fakat az da …
Beni Yanlış Anlama - 18/12/2023
….
Kuru Otlar Üstüne / Deneme - 26/11/2023
Yalın Alpay "in olay kurgusunu beğeniyorum. Yerinde çıkarımlarını ve edilen kazanımları dikkat çekici buluyorum. Bazen bir kitap ve yazarını anlatır, öyle ki panik olurum. Neyi kaçırdım?
 Devamı