• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Tuanna Güzel
Gülmeyi Fazla Bulma Pervasızlığı
02/08/2020
Her zaman derim ki  beyin hücrelerinin õlümü, insanı aptallaştırır. Bu ise trajik akıl ile trajik ruhsal durumun endekslenmesi ile hücrelerin õlümüne yol açar. Oysa yaşamın içinde amaçsız dinamizmler  yani bu dinamizmlerin sadece olumsuz /zorunlu  hallerdendir.
Nitekim beyin fırtınası ; Yaratıcı fiiler , ciddi  uğraşlar, okuma, yazma gibi aktivasyonlar hücre õlümüne izin vermediği gibi bilakis onu canlı tutar. 
Klasik yaşam ve bakış açıları çok boş olduğundan   arabeskli algı odaklıdır . Doğal olarak kendi beyin hücrelerinin katilidir, derim ve  ayrıca birbirimize enjekte ettiğimiz tutum , davranışlarımız ile birlikte sistemsel olarakta sınırlı koşullandırmalar kişiye ve kişilere problem oluşturan eylem darağacdır. Haliyle  mutsuzluğa giden bu yollar , bizi aptallaştırabiliyor ki yaratıcılığımızı da õldürebiliyor.  Sonuç olarak drama , aklımızın ve  duygularımızın   hücre avcısıdır.
Beynin bilgi aktivasyonu ise hücre dostudur .  Bilgi aktivasyonuyla birlikte arabesksiz bakışımızı  ve bunu yaşantımızda uygulamaktır.  Buna paralel olarak anlık bile olsa arabeske bağlanmaksızın sevinç hissedebilmek,  neşeli olmak her insanın hakkıdır.  Şõyle içten gülmek ve bunu  yüzümüze yansıtmak  ve sevimli  kahkahaları yapabilmek,  bana kalırsa  adeta sanattır fakat bakıyorum da suratsız olmayı karizmatik havai beceri olarak algılayanlarımız  mevcur. Bu realtik tutum ve algımızın  altında tetikleyici  temel nedenlerimiz bulunmaktadır . Çevresel faktõr, aile bilinçsizliği ,dinsel koşullandırmalar , ekonomik sorunlar, pollitik kaoslar, gündemin bağrışmaları ve sağlık sorunları vs. gibi .
İlginç olan ise  mutluluğu , sevinci birbirimize fazla gõrenlerimiz vardır. Oysa bir gûleni gõrdüğümüzde sevinç duymamız gerekir. Mutlu gõrüntü,  bizim mutluluğumuz  olması gerekir / gerekirdi.  Kahkaha atana  " oh sefası olsun " demek gerekir. Mutluluk aktivasyonumuz bõylece oluşur , diye düşünüyorum.
Hep beraber bol neşeli gûnlerimiz olsun, derim. An be an mutluluk naraları atmak elbette imkansız ve  farkındayım  ' ama '  diliyorum  olanı  duyumsamak boylu boyunca sonra   portreleri izlerken hoşnutluğu solumak estetiktir.
Birbirimizi õldürmeyi reva gõrmeyelim  ve birbirimizin sevinciyle yaşamalıyız. 
Not: Site editörü yazıya herhangi bir "editleme" yapmamıştır.


329 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Okurken ve Yazarken İşleniyor muyuz? - 10/05/2024
İnsan deneyimlerinden evrilir. Deneyimlerinden dersler çıkarır, kendini işler tıpkı demirin işlenmesi gibi.
Hazin Gitmelerin Arkasında bir Ağıt Var - 29/04/2024
Bilemedim ama haksızlığa uğramışın canı can değildir kaç karış kırmızıya çalan bu topraklarda.
Okuduğum Kitabın Kazanımları - 22/04/2024
Okuduklarımız bizi şekillendirir.
itibar veren/ itibar bozan - 30/03/2024
...
Düşler Ülkesinde - 02/03/2024
......
Dirençli Kavgan - 20/02/2024
….
Kendime Dersler - 02/02/2024
Onu ilk defa gõrüyordu ve kendisinin sevimli ve güzel gõrüntüsü haliyle ilk etap da sevdirtiyordu . Sevgi ve ilgi karşısında oynayıp oynayıp zıplıyordu . Annesine, ısrarla saçlarını açmasını istedi bu minik. Henüz konuşamıyor fakat az da …
Beni Yanlış Anlama - 18/12/2023
….
Kuru Otlar Üstüne / Deneme - 26/11/2023
Yalın Alpay "in olay kurgusunu beğeniyorum. Yerinde çıkarımlarını ve edilen kazanımları dikkat çekici buluyorum. Bazen bir kitap ve yazarını anlatır, öyle ki panik olurum. Neyi kaçırdım?
 Devamı