• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Tuanna Güzel
Bir insanı harcamak
19/11/2015

 

Bir insanı harcamak bizlere has bir özelliktir. Bu özelliğimizle gözümüzü kırpmadan canice yapabiliyoruz. Hiçbir insan doğarken kötü doğmaz zira onu kötü yapan bizleriz veya kadirşinaslığın kıymetini bilmeyen vefasız nankörlüğümüzden "kötüdür" deriz gene en acımasız, şuursuzluğumuzla. 

Birine "sen yalancısın, sana inanmıyorum" dersek evet yalancı olur.
Birine "sen psikopatsın" dersek olmadığı halde evet olur.
Birine "sen üç kâğıtçısın" dersek evet olur vs örnekleri çoğaltabiliriz. 

Bilerek veya bilmeyerek bir insanı harcamak bu kadar mı kolay ki kolaydır bu da bize özgüdür. Veya menfaatlerimize ters düştü mü de rahat harcayabiliriz. Bu üçün dünya ya da İslami ülkelerin insanları yalnız birbiriyle uğraşırlar (Zerrece İslam ile alakası yoktur tipik karakterler ismen taşıyıcıdırlar.) okuyanı, okumayanı nitekim sözde okullu olanlar zır cahiller baktıkça vah vahlanıyorum. Dümenlerin çoğu bunlarda, işin kötüsü kimse kimseyi beğenmez pek akıllılar. Bu insan harcama gayretinde fazla becerikliyizdir. İnsan kazanmak ise garibim suyu çıkmış din tebliğcilerince ancak yapılır veya ben gibi anası ağlayan bir parmağın sayısını geçmeyen öğretmenlerce yaparız. Gerisi ise kim kime,  dumdumadır.

Doğru ya " dostluk" kavramın ele almak istesem de elimde kalır. Siz dostluğu ne sanıyorsunuz ? Günü birlik ye, iç hadi eyvallah mı sanıyorsunuz. Nankörlüğün bu kadarına da sahipsek boşa anlatıyorum. 

Dostluk, dostum dediğin şahsın kötü zamanında yanındaysan kendini gösterirsin, sevinç ise hıçkırıklara boğularak paylaşılır. Eee.. Tabi gözyaşlarımızı dökeceğimiz bir enayi buluruz ama sevincimizi ise nazar korkusuyla koynumuzda saklarız. Yuhhh!!! derim.
Hepimiz ama hepimiz önce kendimizden başlayalım. O, bu, şu kötüdür diye çekiştireceğimize, kendimizden başlayalım “ben nasılım?” , “ ne kadar kötüyüm?”, “neler yapıyorum?” , “ne haltlar işliyorum?”

Asıl o zaman insanım dersin, deriz pek akıllı beyfendiler/hanfendiler!..

TUANNA GÜZEL

 

 2626 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

İnsan harcamak     20/11/2015 11:14

Suyu çıkmış din tebliğcilerinden biri de benim banırım. Makale çok güzel teşekkürler zevkle okuyorum
Mustafa Dincer

Yazarın diğer yazıları

Okurken ve Yazarken İşleniyor muyuz? - 10/05/2024
İnsan deneyimlerinden evrilir. Deneyimlerinden dersler çıkarır, kendini işler tıpkı demirin işlenmesi gibi.
Hazin Gitmelerin Arkasında bir Ağıt Var - 29/04/2024
Bilemedim ama haksızlığa uğramışın canı can değildir kaç karış kırmızıya çalan bu topraklarda.
Okuduğum Kitabın Kazanımları - 22/04/2024
Okuduklarımız bizi şekillendirir.
itibar veren/ itibar bozan - 30/03/2024
...
Düşler Ülkesinde - 02/03/2024
......
Dirençli Kavgan - 20/02/2024
….
Kendime Dersler - 02/02/2024
Onu ilk defa gõrüyordu ve kendisinin sevimli ve güzel gõrüntüsü haliyle ilk etap da sevdirtiyordu . Sevgi ve ilgi karşısında oynayıp oynayıp zıplıyordu . Annesine, ısrarla saçlarını açmasını istedi bu minik. Henüz konuşamıyor fakat az da …
Beni Yanlış Anlama - 18/12/2023
….
Kuru Otlar Üstüne / Deneme - 26/11/2023
Yalın Alpay "in olay kurgusunu beğeniyorum. Yerinde çıkarımlarını ve edilen kazanımları dikkat çekici buluyorum. Bazen bir kitap ve yazarını anlatır, öyle ki panik olurum. Neyi kaçırdım?
 Devamı