• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Tuanna Güzel
Yeni Jenerasyonun Davranış Bozukluğu
05/05/2018
Bir eğitimci olarak, çocuklarımızda gözlemlediğim davranış bozuklukları ziyadesiyle dikkatimi çekmekte ve bu yönde öncelikle sorunların tam olarak neler olduğunu, sebeplerini irdelemek ayrıca ebeveyn / eğitimcilerin nasıl önlem alması gerektiğini araştırmak birebir ilgilendiğim kolardır. Ebeveynlere çok iş düşüyor zira sorunun ana kaynağı ebeveynlerdir . Biz eğitimciler ise ebeveynlerin oluşturduğu enkazı düzeltmekle efor göstermekteyiz ki fakat eğitim sistemin yanlışından dolayı yeterli olamıyoruz.

Gene bu konuyu öğrencilerin ağzından öğrenmek istedim. Sınıf içi etkinliğinde onlara : “Yeni jenerasyonun (neslin) davranış bozukluklarının nedenleri nedir?” diye görüşlerini düşünerek yazmalarını istemiştim. Tabi ciddiye alan da oldu, almayan da. Bunu bir araştırma şeklinde; kendilerinden, arkadaşlarından, çevrelerinden hareketle hazırlamalarını istemiştim. İlgili bazı sınıflardan birkaçı verdiğim süre içinde hazırlayıp getirmişlerdi. O çalışmaları hep beraber işlemeye başladık maddeler halinde. Şöyle ki:

1 ) Teknoloji; telefon ile fazla zaman harcıyoruz. İnternet, sosyal medya gibi. Çocuk yaşta telefonla, bilgisayarla tanışmak .

2 ) Ailenin çocuktan büyük beklentisi, başka çocuklarla kıyaslaması .

3 ) Aile içi şiddet, sorunların olması, anne babanın geçimsizliği.

4 ) Ebeveynlerin boşanması.

5 ) Anne babanın kötü alışkanlıkları .

6 ) Çocuk / gençlerin, kendisinden büyüklere özenmesi.

7 ) Aile düzensizliği.

8 ) Çevre 

9 ) Sevgisizlik

Bu maddeleri tek tek açarak konuştuk , fikir alışverişini yaptık . Onları dinlemek,düşüncelerini ciddiye almak sanırım onları iyi hissettirmişti . Bende memnun kalmıştım. Konuyu ciddiye almalarından hoşnut kalmıştım . İlk madde çocuğun bebek yaşta teknolojiyle oyalanmasıyla tanıştırılması annelerin farkında olmadığı bir sorundur. Bebekler , oyuncak yerine telefon ile susturuluyor,  az daha büyüdüklerinde tablet , daha sonra ise teknolojiden teknik olarak gayet bilgin ve bilginliği kişilikleri ve ahlaklarını bozacak yanlış site, sayfa, sosyal gibi yönde kullanmaktalar.

Gene ebeveynlerin davranış bozukluğu ; Alkol, haksız kazanç, anne babanın başka ilişkileri (çarpık ilişki), yalan, küfür gibi durumları çocuk üzerinde birebir örnek olur. Ayrıca aile düzensizliği yani birlikte aynı sofraya oturup birlikte o sıcaklıktan mahrum kalmaları , sevgi, dayanışma, diyalog, paylaşımdan uzak kalırlar . Bu açlığı dışarıda çocuğa risk oluşturan yapay ilgide kendilerini bulabilirler . Bu yapay ilgi, yapay kucak açma her türlü tehlikenin kurbanı demektir.

Aile içi şiddet ise çocuğun, haşin mizaca sahip olmasının nedeni olduğu gibi, kin, nefret ile besler. Kavgacı, geçimsiz , dışarıda aynısı uygular. Çoğu defa bu yön, çocuk / gencin dışlanmasına sebep olmaktadır ki artık kendisi başkalarına risk oluşturmaktadır.

Bana kalırsa davranışları bozuk neslin önlemi için yapılacak ilk adım ,evlenecekyetişkinlerin eğer anne / baba olmak istiyorlarsa yeterlilik belgesini alması koşulu getirilmelidir .  Bu yeterlilik ,yanieğitimle bilgilendirilerek yapılmalıdır . Sosyal il hizmetlerince ilgilenilmesini , eğitim kurslarını vermelerini düşünüyorum. Nikah yapıldığında herkes eşit koşullarda bu eğitimi alabilir, Belediyeler, Halk Eğitim Merkezleri gibi kurumların kolektif iş birliği ile devletin kontrolünde yapmalarını öneriyorum . Sağlıklı neslin oluşması için zorunlu eylem olmalıdır. Zira gençlik iyi durumda değildir, yetişkinlerin yorgun olduğu gibi çocuklar da yorgundur. Hayatlarını riske atacak kadar yorgunlar.613 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Bir Mültecinin Canhıraşı Gibi - 25/07/2024
Boşluklar var diyor şair Her eksiklik birer boşluktur
Güven Duvarı - 04/07/2024
Doğru ya, kaçımız kaçına itirazsız yaslanabiliriz. Kaçı, kaç kişi bizi güven duvarı görebilir ve yaslanabilir. Yaslarken düşmemek, boşluk hissetmemek önemlidir. Bazı dostlarıma karşı bu boşluğu duyuyordum, ki çok sevip en en dediklerimden.
Okurken ve Yazarken İşleniyor muyuz? - 10/05/2024
İnsan deneyimlerinden evrilir. Deneyimlerinden dersler çıkarır, kendini işler tıpkı demirin işlenmesi gibi.
Hazin Gitmelerin Arkasında bir Ağıt Var - 29/04/2024
Bilemedim ama haksızlığa uğramışın canı can değildir kaç karış kırmızıya çalan bu topraklarda.
Okuduğum Kitabın Kazanımları - 22/04/2024
Okuduklarımız bizi şekillendirir.
itibar veren/ itibar bozan - 30/03/2024
...
Düşler Ülkesinde - 02/03/2024
......
Dirençli Kavgan - 20/02/2024
….
Kendime Dersler - 02/02/2024
Onu ilk defa gõrüyordu ve kendisinin sevimli ve güzel gõrüntüsü haliyle ilk etap da sevdirtiyordu . Sevgi ve ilgi karşısında oynayıp oynayıp zıplıyordu . Annesine, ısrarla saçlarını açmasını istedi bu minik. Henüz konuşamıyor fakat az da …
 Devamı