• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Tuanna Güzel
Okuduğum Kitabın Kazanımları
22/04/2024
Kendime Notlar. ...
Çok çok kitap okuyalım. Okuduklarımızı ise hayatımız üzerinde bir giysi gibi taşıyalım. Gerçi muhakkak kendiliginden giysiye dönüşüyor. Yine de bilgi, entelektüel havadan ziyade makul kişiliğe dönüştürdü mü estetik kazanır. Pratize olmayan bilgi; Kibir ve egoya, üstünlük acizliğine dönüşür. Bazılarımız bunu başarabiliyor, bazılarımız başaramıyor. Sanırım mizacın, kişilik özelliklerinin etkisi olsa gerek. Ve tabi mizaca rağmen iyi bir işçilik başarıya götürür. Dogrusu bunu kendimiz için yapalım, sonrası dışarıya da yansır. 
Okuduklarımız bizi şekillendirir. 
Şekilendirneyen bilgi, yani makul oldurtmayan bilgi, aramızda anlaşmamaya veya anlaşılmamaya neden olur. Ki çatışmalarımız da bu sebepledir diye tahmin ediyorum ve nitekim yaşıyoruz. 
Hepimiz kendimizden sorumluyuz. Kapımızın önünü süpürmek için bilinç ve sorumluluk duyarak ödevlerimizi yapmış oluruz. Kolektif ödev ise hepimizin öz ödevi duygusuyla başladığı ödevdir. 
Sadece biri ile olmuyor. Bazılarımız bunu ıçselleştirerek yaşarken, bazılarımız yapamayınca yine çatışma olabiliyor. Ayrıca bilmek, ögrenerek olandır. Öğrenmek, yaşarken edinilendir gördüğüm kadarıyla. 
Bugün okuduğum kitabın sayfa ve paragraflarında gezinirken ne mi keşfettim? Okuduklarımızı heyecanla paylaşmak isterken, karşımızdakinin iklimi buna müsait olmalıdır. Şartların uygun ve ya olgun olması gerekir. O halde anlatı değil, yaşayarak verici olabiliriz. İsteyen zaten sorar, sorgular, gelir. 
Okumayı yaymak için yaşa. Bu uzun vadeli yaygın metot ( çok amaçlı/ uzun amaçlı), bir çok sorunumuzu çözer diye düşünüyorum. İkili ilişkilerden (ki en merkezi yerdir) ve diğer ilişki yapılarında faydası saymakla bitmez diye düşünüyorum. Birey toplum devlet hiyerarşisini sağlıklı oluşturur. Sonrası ise devlet toplum bireye indirgenir. Sağlıklı devlet / yönetimin yapacağı öz ödevleri ile ilerleme kaydedilir. Bilinçsiz bir devlet, ödevlerinden kaçandır. 
Gördüğüm kadarıyla okumak gerekir. Kendin için oku / kendimiz için okumak. 
Kitap alsak veya almasak kitap fuarına gidelim. O havayı solumak iyidir. Kalem işçileri ile tanışmak, bir iki kelam etmek iyidir.
21.04.2024


95 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Okurken ve Yazarken İşleniyor muyuz? - 10/05/2024
İnsan deneyimlerinden evrilir. Deneyimlerinden dersler çıkarır, kendini işler tıpkı demirin işlenmesi gibi.
Hazin Gitmelerin Arkasında bir Ağıt Var - 29/04/2024
Bilemedim ama haksızlığa uğramışın canı can değildir kaç karış kırmızıya çalan bu topraklarda.
itibar veren/ itibar bozan - 30/03/2024
...
Düşler Ülkesinde - 02/03/2024
......
Dirençli Kavgan - 20/02/2024
….
Kendime Dersler - 02/02/2024
Onu ilk defa gõrüyordu ve kendisinin sevimli ve güzel gõrüntüsü haliyle ilk etap da sevdirtiyordu . Sevgi ve ilgi karşısında oynayıp oynayıp zıplıyordu . Annesine, ısrarla saçlarını açmasını istedi bu minik. Henüz konuşamıyor fakat az da …
Beni Yanlış Anlama - 18/12/2023
….
Kuru Otlar Üstüne / Deneme - 26/11/2023
Yalın Alpay "in olay kurgusunu beğeniyorum. Yerinde çıkarımlarını ve edilen kazanımları dikkat çekici buluyorum. Bazen bir kitap ve yazarını anlatır, öyle ki panik olurum. Neyi kaçırdım?
Haksızlığa Başkaldırı Özgürlüğe Açılan Yoldur - 09/10/2023
özgürlük göğe yakışıyor her martı gibi maviye yakışıyor kuşlar her çocuk gibi
 Devamı
Günün Sesi