• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Tuanna Güzel
İnsanlık Dramı
05/10/2014

Dünya siyaseti karmaşık bir durumdur. Son yıllarda Arap ülkelerindeki halk iktidar kavgasının arkasında süper güçlerin bizzat kendi çıkarları söz konusuyken, bahane olarak öne sürülen hiçbir zaman olmayacak demokrasi hayalleri, gene olmayan raflarda toz zerrecikleri için de saklambaç oynamaktadır. 

Planlı projeli dizilmiş domino taşları, Orta Doğu’da işaretlenmiş yerlerden kan, gözyaşı, ceset, göç, her türlü tecavüz ile halkların üzerinde oynanılmaktadır dev ekranlar karşısında uzaktan yöneten aktörlerce.  Bu aktörler izledikleri filimden keyif almak için meydan muharebesine çıkardıkları oyuncuları tam donanımlı  silahlarla cüsseyi şişirdikçe şişirerek profesyonel kasapçılarını, işleri bitince bir düğmeye basarak imha edeceklerdir. Aktörlerin ekmek kapısı bu!.. Senaryodan  eğlence hobileri bu. Çok zor değildir teknik araç gereç hazır, mekanda hazır gözü doymaz petrol avcılarının.  

"Ben" eksenli kapitalizmim bin bir maskeyle hala coğrafya keşifleri ve baharat yolları devam etmektedir . Sömürgeci dev babalar,  masada oturmuşlara elbette pastanın tümünü vermeyecektir; kimine koklatacak, kimine tattıracak, kimine ince bir dilim, kimine ise hadi yallah!! diyecek. 

Bu savaştan nemalanacağını sanan Orta Doğu‘daki etnik kökenler bile bulunmaktadır masada Bir fırsat olabilir, ki sevinçle öyle de düşünülüyor Lozan’da alınamayan veya yok sayılanlar bugün, bugün olabilir ne malum..

Masum halk , evinden, yerinden, yurdundan, canından oluyor. Göç edenler ki ölmekten beterdir halleri;  yalnız Türkiye'ye gelenler eminim bu haldense belki ölmeyi bin defa yeğliyorlardır. Ne onur, ne şeref kalmıştır, çoğu gelir gelmez direk dilenmeye başladıkları gibi, aç kalmamak için fuhuş yapan kadın ve kızları ise ayrı bir dert. Masum halkın ne olduğu proje çizenlerin tasası olamaz,  kapitalist mühendisler kaç insan öldü, çocukların, bebelerin ölümü onları hiç alakadar etmez, bilinç altı korku ile büyücek çocuklar, çocukluklarını ellerinden alınması  duygusuz, vicdansız keşifçilerin insanlık kapsamı dışındaydı. 

Orta Doğu'da bir insanlık dramı yaşanıyor en çirkinlik dünya siyasetiyle, buna ne dur diyebilen var, ne de müdahale eden. Orta Doğu'da can pazarı yaşanıyor en acımasız şekilde. Ümit besleyemiyorum bu kıta adına. Ümit besleyemiyorum bu kıta insanı adına.1701 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Dirençli Kavgan - 20/02/2024
….
Kendime Dersler - 02/02/2024
Onu ilk defa gõrüyordu ve kendisinin sevimli ve güzel gõrüntüsü haliyle ilk etap da sevdirtiyordu . Sevgi ve ilgi karşısında oynayıp oynayıp zıplıyordu . Annesine, ısrarla saçlarını açmasını istedi bu minik. Henüz konuşamıyor fakat az da …
Beni Yanlış Anlama - 18/12/2023
….
Kuru Otlar Üstüne / Deneme - 26/11/2023
Yalın Alpay "in olay kurgusunu beğeniyorum. Yerinde çıkarımlarını ve edilen kazanımları dikkat çekici buluyorum. Bazen bir kitap ve yazarını anlatır, öyle ki panik olurum. Neyi kaçırdım?
Haksızlığa Başkaldırı Özgürlüğe Açılan Yoldur - 09/10/2023
özgürlük göğe yakışıyor her martı gibi maviye yakışıyor kuşlar her çocuk gibi
Eh Göğe Çıkalım - 20/08/2023
Özgürlük göğe yakışıyor Her martı gibi Maviye yakışıyor kuşlar
Güzel İnsanlara Teğet Geçiyoruz - 23/07/2023
Yaşam nasıl bir şeydir anlaşılmıyor. Bazen çok karmaşık, bazen çok basit.
Kaybolduk - 22/05/2023
Koca bir ezginin sonuydu sersemlemiş hikayen Maharetli öfkeni kusuyordun hünerle işlenmiş hikayende.
İki Palyaçonun Düşü - 17/04/2022
Yazmak, duyguların dışarıya sızıntısıdır. Düşlerin heyyulası, düşüncenin kıpırtı halidir. Söz şiir olsun dedim olmadı.
 Devamı