• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Zeki Coşkunsu
Tanrım, Neden Saklanıp Gizlenmezsin?
18/09/2020

TANRIM;

SEN, TANRILIĞININ BİR GEREĞİ OLARAK,

KENDİNİ GİZLEYİP-SAKLAMADAN, HEP AÇIĞA MI VURURSUN? (1)


     Senin çerçevelediğin hayatta

Resim yapıyorum ben.

Paletim senin renklerinle dolu.

Her fırça darbesi bir günümü alıyor.

Haberin olsun;

Böyle giderse bu resim bir ömür sürecek…!”(2)


     EY ÖLÜMLÜ; “Gün gelecek en aptalca göründüğün fotoğraflara bakıp hüzünleneceksin. Gün gelecek en pahalı bulduğun şeyi ucuz görecek, en ucuz gördüğünde değerli bir şey görecek-sin. Sonunda hayatı keşfetmek için bir ömür yetmeyeceğini kabullenecek, eksik kalmış tatlarla bu dünyadan ayrılacaksın!”(3)

     Tanrım! Ben yine de diyorum ki; o “eksik kalmış tatlar”ın azaltılabilmesi Alan Kay’ın söyleyi-şiyle, belki biraz da şuna bağlı: “Geleceği öngörmenin en iyi yolu onu yaratmaktır!”(4)

     Yine “sesli” düşünüyor ve soruyorum:

     “Tanrım; Sen, tanrılığının bir gereği olarak, Kendini gizleyip-saklamadan, hep açığa mı vu-rursun?”

     Tanrım; kulun Albert Einstein, “en anlaşılmaz şeyin evrenin anlaşılması olduğu”nu söylerken, aslında Senin ve evreninin ihtişamı karşısında teslimiyetini izhar etmiş olmalı ve de kulun Jan G. Barbour’un ifadesiyle, “O, evrenin anlaşılır olmasını ve zihnin onu anlamasını, Tanrı’nın kendini açığa vurması(5) olarak görmüş olmalı. Öyle değil mi? Değilse, eğer evren “düzensiz”, “kaotik” bir yer olsaydı, insan bebeklikteki şaşkınlığından hiçbir zaman çıkamazdı! Eğer evrendeki oluşumlar düzenli ama zihnin anlayabileceğinden çok daha karmaşık olsalardı, evrenin anlaşılır olması yine mümkün olamazdı! Sonuçta, doğa yasalarının varlığı ve anlaşılmayacak kadar karmaşık olmamaları sayesinde ancak bizler evreni anlarız, bu yasaların bu şekilde varlığı zihnin evreni anlayabilmesinin ön şartıdır. Yanılmıyorum değil mi Tanrım?

     Tersi bir durumu düşünüyorum da aklım, havsalam almıyor! Örneğin, “yüksekten atılan eşyaların düşmesi gibi yerde duran eşyalar belirsiz bir şekilde uçsaydı, her sabah kalktığımızda yattığımızdan farklı bir mekânda uyansaydık, odada duran su bir anda kaynamaya, eşyalarımız bir anda yok olmaya başlasaydı, kısacası hiçbir doğa yasasının olmadığı bir evrende yaşasaydık; zihnin, ne dil gibi düşünmesini sağlayan bir aracı kullanması, ne de toplumsallaşma mümkün olurdu! Sonuçta da zihnin evreni anlaması da söz konusu olamazdı!”(6) Haksız mıyım Tanrım?

     Tanrım; ben de dâhil tüm insanlığa; diğer canlıların bütün özelliklerinden farklı ve bu “evrenin en olağanüstü özelliği” olan, Seni ve evrenini anlamaya ayarlı bir “zihin” ve o “zihnin en önemli özelli-ği” olan “bilinç”i bahşettiğin için -ki o, birayrıcalıktır- Sana minnettârız! Ne kadar şükretsek az! Ne kadar teşekkür etsek de, yine bir şey yapmış sayılmayız!

     “Çünkü” diyorum Tanrım, bizlere bahşettiğin o zihin öyle bir zihin ki;

     (a) “Bilinç” özelliğine sahip [ki zihnin en önemli özelliğidir],

     (b) “Doğuştan(apriori) zaman ve mekân sezgilerine sahip”,

     (c) “Matematiksel olarak düşünebilecek yetenekte olan”,

     (d) “Hafıza ve duyu algılarını değerlendirme gibi birçok özelliği bulunan” ve dahası,

     (e) “Gelişmiş dil kullanma/kavram oluşturma yeteneğiyle donatılı” büyük bir nimet!

     [Kısaca, biz insanları diğer canlılardan ayıran/ayrıcalıklı kılan; “anatomik yapımız”, özellikle “nöronal arborizasyonumuz(milyarlarca nöronlu/beyin hücreleri ve trilyonlarca sinapslı beynimiz-deki çatallanma; şebeke-ağ)” ve ancak bu yapıdan doğabilecek olan “kognitif(bilişsel/idraksal) fakültelerimiz(yeteneklerimiz)”, nâm-ı diğer, böylesi bir beynin aktivitesi olan “akılsal fonksiyonla-rımız” muhteşem bir nimet!]

     “Gelişmiş dil kullanma/kavram oluşturma yeteneği” dedim de, kulun Wittgenstein ve Noam Chomsky aklıma geldi Tanrım! Anmadan geçmeyeyim istedim. Sence malum; tarihten hatırlıyorum da, 20. yüzyılda felsefenin üzerinde en çok odaklandığı sorunların başında, “dil” konusu gelmişti. Wittgenstein gibi geçtiğimiz yüzyılın ünlü felsefecileri, ünlerini, bu soruna odaklanarak elde etmiş-lerdi. Bu dönemde, dilin öğrenilmesi ile ilgili yerleşmiş kalıpları kökten sarsan Noam Chomsky’nin fikirleri devrim niteliğinde olmuştu. N. Chomsky, “insan zihninin, doğuştan özel yeteneklere sahip olmadan, dil öğrenme gibi kompleks(karmaşık) bir işi, bebeklik çağında gerçekleştirmesinin mümkün olamayacağı(7)nı söylemişti. Ne kadar da haklıydı; öyle değil mi Tanrım?

     Hâsılı, demem o ki; birçok fizikçi kulun, evrenin “anlaşılır” olmasını ve evrenin “matematik yasalara uygun” olmasını ön kabul olarak almakta almasına da, maalesef bu olgunun bir “açıklama” gerektirdiğini, nedense göz ardı etmektedirler Tanrım!

     Ve Tanrı devreye girer, (“devreye girerdediysem, o sözün gelimi; O zaten hep devrededir. Devre dışı olduğu bir an bile yok!) şöyle der:

     “Vakit geldikçe insana mesajlarımızı, ‘evrenin uçsuz bucaksız ufukları’nda[(fi’l-ÂFÂKİ) MAKRO KOZMOS/EVRENde] ve bizzat ‘kendi iç dünyası’nda/öz benliklerinde bulduklarıyla [(fi ENFÜSİHİM) MİKRO KOZMOS/İNSANda] tam olarak gösterip-anlatacağız…!” (41/53).

(1) Bkz.  COŞKUNSU,  Zeki;  “Tanrım Konuşmalıyız;  Lütfen,  Mümkünse Hemen!”, -Monolog- ss.88-

    90, ÇizgiKitabevi Yay., Konya, 2015.

(2) Bkz. KOCA, Salih; “Ayıkla Bilincin Taşını”, s. 14, AZ Kitap-Ares Yay., İstanbul, 2014.

(3) Bkz. a.g.e.; s. 18, AZ Kitap-Ares Yay., İstanbul, 2014.

(4) Bkz. ISAACSON, Walter; “Steve Jobs (Steve Jobs’ın katkılarıyla yazılmış ilk ve tek Biyografi &   

    2011’de Dünyada en çok satan kitap )”, çev. Dost Körpe, s. 87, Domingo/Bkz Yay. 1. Baskı, İstan- 

    bul, 2011.

(5) Bkz. BARBOUR, Ian G.; “When Science Meets Religion”, pp. 52-53, Harper Collins Publishers,  

    New York, 2000.

(6) Bkz. TASLAMAN, Caner(Doç. Dr.); “Evrenden Allah’a”, Etkileşim Yayınları, s.119, İstanbul,

    2012.

(7) Bkz. CHOMSKY, Noam; “Language and Problems of Knowledge”: The Managua Lectures, MIT

    Press, Massachusetts, 1988 & CHOMSKY, Noam; “Dil ve Zihin”, (çev. Ahmet Kocaman), Ayraç   

    Yayınevi, Ankara, 2001.

Zeki COŞKUNSU371 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Gerçeğin Peşinde - 15/10/2021
....
Bir Sistem ki... - 02/10/2021
...
Beyaz bir Güvercin Kanadında - 18/09/2021
KAYNAŞMALI TÜM İNSANLIK BEYAZ BİR GÜVERCİNİN KANADINDA!(1)
S.O.S - 11/09/2021
BU UYARIM İNSAN(LIK) İÇİN ACİL BİR UYARIDIR(S.O.S)! YANDI, YANDINIZ, YANDIK! DİKKAT! DİKKAT ÜSTÜ DİKKAT! DİKKATİN KAREKÖKÜ!
Birlikte Güzelleştirelim - 28/08/2021
İlkin, ‘Özbeöz(gerçek) kendimiz’i Sonra da, Bu ‘çirkin dünya’yı Diyorum; ‘Ha(y)di gel!’ Birlikte güzelleştirelim!
Deli Divaneye Ahlar Vahlar Ülkesine Döndüm - 14/08/2021
‘DELİ-DİVÂNE’YE; ‘AH’LAR-VAH’LAR ÜLKESİ’NE DÖNDÜM!
Biz Hep Yaralı Kuşları Sevdik - 23/07/2021
BİZ HEP YARALI KUŞLARI SEVDİK; SEVDİKÇE İYİLEŞTİLER, İYİLEŞTİKÇE UÇUP GİTTİLER! BİR DE SEVGİ AÇI(AFFAMÉ d’AMOUR) İNSANLAR VAR!
Türkiye Eğilimleri - 03/07/2021
TÜRKİYE EĞİLİMLERİ-2019[(15 OCAK 2020)] ARAŞTIRMA ÖRNEKLEMİ(1) ‘SOSYO-KÜLTÜREL GÖSTERGELER-8’ ‘FARKLI KİMLİKLERLE KOMŞU OLMA İSTEĞİ-2’ ÜZERİNE ADI GEÇEN TABLOYA İLİŞKİN BAZI ÇIKARSAMALARIM!
Hangisi? - 20/06/2021
‘NATÜREL(DOĞAL) YOLLAR’DAN MI, YOKSA ‘ÜÇ ‘S’ KURALI’YLA MI REHABİLİTE EDİLİP ARITILMAK İSTERDİNİZ; HANGİSİ…!?
 Devamı