• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Zeki Coşkunsu
Hangisi?
20/06/2021

‘NATÜREL(DOĞAL) YOLLAR’DAN MI,

YOKSA ‘ÜÇ ‘S’ KURALI’YLA MI

REHABİLİTE EDİLİP ARITILMAK İSTERDİNİZ;

HANGİSİ…!?

    

     Söyler misiniz: “Defolu olmayan ideoloji” var mı; olur mu, olmuş mu hiç...!? Zira “defo-suz insan yok!”tur. Dolayısıyla “defolu insanların da ideolojileri, hep defolu olmaz mı, ‘mantıksal’ açıdan ve bir ‘zorunluluk’ gereği...!?”

     Dahası, “mantal aberrasyonlu(zihinsel sapıtmalı-sapıklık-sapınçlı)” olmak ki en vahimi de, budur! Kişi kendini “defo”dan ârî kılıp sıfırlayamaz; ama gerçekte asıl “mantal aberras-yonlu(zihinsel sapıtmalı-sapıklık-sapınçlı)” olmaktan “seküler(séculier-secular: sürekli-dâi-mî, çok uzun süreli)”(*) bir biçimde uzak tutmalı ve kendini “rehabilite” edip arıtmalıdır!

     (*)[Seküler(Séculier-Secular: Sürekli-Dâimî, Çok Uzun Süreli): “Seküler(secular) kelimesi İngilizce’de(özellikleOxford” ve “Cambridgeİngilizce sözlüklerde); (a) “çok uzun süreli(aslı Latince’de “nesil”, “yüzyıl”, “periyot” (‘zaman dilimi; dönem, süre, devre, devir’) anlamına gelen, fakat zamanla Hristiyan Latincesi’ndedünyaanlamında kullanılmaya başlanan “sæculum(1)dan türemiştir.)  (b) “laik” anlamında kulanılır. Biz ise burada, “kelimenin ilk anlamı” olan “çok uzun süreli, sürekli-dâimî” olanını kullanıyoruz; dikkat!](2)

     Bu “rehabilite oluş, arıtmadan kaçanları-direnenler”i ise “yaşamın ve zamanın yasa-ları ve aparan fiziksel realiteleri(görünür fiziksel gerçekleri)”, kuşkusuz “Üç ‘S’ Kuralı”yla acı bir biçimde “rehabilete” edip arıtır!

     Son tahlilde, “peki, ya sizler ‘natürel(doğal) yollar’dan mı, yoksa ‘yaşamın ve zamanın yasaları ve aparan fiziksel realiteleri’nin, ‘Üç ‘S’ Kuralı’yla mı, acı bir biçimde ‘rehabi-lete’ edilip arıtılmak istersiniz!?”

     Seçim, takdir” sizlerin; ve’s-Selâm…!

 

     (1) Seküler(Séculier-Secular)” kelimesinin kullanımına ilişkin geniş bilgi için bkz. “Concise Oxford English Dictionary, Oxford University Press, 2004 & ELLER, JackWhat Is Atheism?”, -Phil Zuckerman (Ed.)-, “Atheism and Secularity Vol.1: Issues, Concepts, Definitions” Praeger, pp. 12-13, 2010 & LEE, Lois; “Recognizing the Non-religious: Reimagining the Secular”, pp. 31-37, Oxford University Press, 2015 & & CHURCH FATHERS(Klise Babaları); “Against Heresies(Heresies’e Karşı), II.34.3 (St. Irenaeus)”, New Advent Catholic Encyclopedia, Fathers of the Church(Yeni Advent Katolik Ansiklopedisi, Kilisenin Babaları) & ZUCKERMAN, Phil; SHOOK, John R.; “Introduction: The Study of Secularism”, In Zuckerman, Phil; Shook, John R. (eds.), “The Oxford Handbook of Secularism”, pp. (4-5) & 1-17, Oxford University Press., New York, 2017. Ayrıca bkz. https://en.oxforddictionaries.com/ & https://dictionary.cambridge.org/tr/ s%C3%B6zl%C3%BCk/ingilizce/ secular & https://tr.wikipedia.org/wiki/Sek%C3%BClerizm. (Erişim Tarihi:16.10.2018).

     (2) Bkz. COŞKUNSU, Zeki; “Gerçek-Gerçeğe Giden Yol(The Road to Real-Reality): Geçmişimiz-Bugünümüz & Geleceğimiz Non-Konvansiyonel Otantik İlmî Makâleler(I-II-III)”, C.II, ss.983-986, 995-1005, C.III, ss. 1587-1592, 1773-1776, 2125-2135, Çizgikitabevi Yay., Konya, 2019.    

 

    Zeki Coşkunsu231 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Konfesyonlarım & Yüzleşmelerim! İtirafımdır. - 20/09/2022
KONFESYONLARIM & YÜZLEŞMELERİM! İTİRAFIMDIR; SALT HEP İKİ MEVSİM BİLİP-YAŞADIM! BEN SİZİN DOĞRU SANDIĞINIZ ÇİZGİDEN SAPTIM! AMA SİZSE TÜM YAŞAMINIZI BÜYÜK BİR YALAN(-YANILSAMAY)A VAKFETTİNİZ!
METAFİZİĞİN NESNESİ TANRI İLE METAFİZİĞİN KENDİSİ OLAN FELSEFE ÖLDÜ MÜ? - 20/08/2022
METAFİZİĞİN NESNESİ TANRI İLE METAFİZİĞİN KENDİSİ OLAN FELSEFE ÖLDÜ MÜ?
Duygu Okyanusu İçindeki Akıl Adası - 29/07/2022
Duygu Okyanusu İçindeki Akıl Adası
YAŞAMSAL ÜÇ BÜYÜK KIRILMA* - 07/07/2022
YAŞAMSAL ÜÇ BÜYÜK KIRILMA YAŞAMSAL DENEYİM-ETKİNLİKLERİMDEN ÜÇ ÖRNEK KESİT
Felsefe Din Çatışması -II- - 09/05/2022
USDIŞILIĞIN TARİHİ: ‘İRRASYONALİTE(MANTIKSIZLIK-SAÇMALIK)’ İLE ‘RASYONALİTE(MANTIK-AKLA UYGUNLUK)’ ARASINDAKİ ÇATIŞMA(:ETKİLEŞİM & EVRİM)
Felsefe Din Çatışması -I- - 06/05/2022
‘METODİK KUŞKUCULUK(SCEPTICISME MÉTHODIQUE)’TAN HAREKETLE ‘KURAMSAL DÜŞÜNME(PENSÉE THÉORIQUE)’ ÖRNEĞİ VE ETKİNLİĞİNİN ‘İKİLİ(BINAIRE) DANS’I
Kanasın Kanamasına da... - 16/04/2022
‘Kanım çekiliyor’! Bu öyle bir ‘çekiliş’ ki Ne bir denizin, Ne de bir okyanustaki herhangi bir ‘med-cezir’, Yani ‘gel-git’lerinkine benziyor!
Pireye Kızıp Yorganı Yakalım mı? - 20/03/2022
MESELE ‘PİRE’ Mİ ‘YORGAN’ MI? YOKSA ASIL MESELE ‘YORGANIN SAHİBİ’; O YORGAN SAHİBİNİN ‘EMPÜRİTON’LU[KİRLETİCİ-SAFLIĞI BOZUCU MADDE(PARAZİT/AJAN) YÜKLÜ] PİRE ÜRETİCİ ZİHNİYETİ VE ORTAMI’ OLMASIN!?
Ben bir Savaş Karşıtıyım - 26/02/2022
“Savaşma; Öz-gür kal - Öz-gürce yaşa, Otantikçe sev(iş) ve üleş-paylaş!”
 Devamı