• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Zeki Coşkunsu
YAŞAMSAL ÜÇ BÜYÜK KIRILMA*
07/07/2022

YAŞAMSAL

ÜÇ BÜYÜK KIRILMA

YAŞAMSAL

DENEYİM-ETKİNLİKLERİMDEN

ÜÇ ÖRNEK KESİT*

 

     NOT: Bu paylaşım, “lüzumu(şahsıma yönelik sorulan soru ve/veya ithamlar)” üzerine yaptığım bir “deklarasyon (bildirim-açıklama)” ve/veya ellerindeki “katalog”la tıpkı yakın zamanda üst düzey “kozmik odalar”da “fişleme” yapanlar misâli, beni ve benim gibi “otantik düşünenler”i; “bilimsel gerçeklik” ve/veya “hakikat yolunun yolcuları”nı kategorize etmeye yeltenenlere bir “manifesto”m; yanıtımdır! Kaldı ki yıllar öncesinde, muhtelif makâlelerimde [“Ben Kimim? (Kendimi Nasıl Görüyorum-Sizce Oradan Nasıl Görülüyorum?) Peki, Ya Siz Kimsiniz? Beni Kategorize Etmeyiniz! Kimseleri de…! Zira Bilirim; Bu Anlam(-Bağlam)daki Her Kategorizasyon Girişimi, ‘Otantik Düşünceyi İlga’ Ve ‘Otantik Düşüneni Yok Etme’ Sâikine Dayanır(Yaslanır)!” ileNe, Nasıl Ve Niçin? Ne Olunca, Ne Oluyor!? Peki, Ya Alternatif…?” adlı makâlelerimde] de bunu dillendirmiştim.

     Arka fon-arka plan, “Varlığın Gizemi”nden; soyutlanmaz-somutlanamaz-tanımsız “Temel(Ground)”e (“Kontinyum Plenumuna), oradan da “Örtük Düzen(Implicit Order)”e,  Kuantsal(Atomaltı Mekaniksel) Düzen” ve “Şehâdet Âlemi(Explicit Order)”ne açılan, yani “Aparan(Görünür-Dış Görünüş) Fiziksel Realite-ler Dünyası”ndaki şu “Diskre(Kesikli-Ayrık) & Fini(Sonlu) Yaşam”ımda, şu ana dek “Üç Büyük Kırılma”; yani “Evolüsyon(Evrim)”, “Revolüsyon(Devrim)” nâm-ı diğer “Transformasyon(Dönüşüm)” ve/veya “Meta-morfoz(Başkalaşım)” yaşadım-geçirim.

     İlki 1883’te, 18 yaşımda üniversite hazırlık sınıfında iken, yerleşik “aile-kültürümün dini”ni, “kültürel müslümanlık”ı terk ettim ve “salt Kur’ân’cı” oldum! Bu süreç 14 yıl sürdü.

     İkincisi 1997’de, 32 yaşımda iken “otantik ilim & felsefe & sanat” ile tanıştım ve ABD’den temelli dönüş yapan; “İlim Ve Teknolojinin Olumlu İlkleri(1994)” & “Spinör’ler Ve Twistör’ler(1996)” & “Diferensiyel Form’lar Ve Uygulamalar(1997)” & “İlmî Sohbetler(1999)” eserlerinin müellifi, merhum hocam Sertaç Özenli’nin tedrisâtında(“Multi-Disipliner İlmî Metodoloji & Felsefe Dersleri”) 12 yıl(1997-2009) boyunca, informal(gayr-ı resmî) “akademik-bilimsel & felsefi” tahsil gördüm. “Natürel İlimler Akademisi” nezdinde; “Natürel İlimler Felsefesi & Operasyonel Araştırma & Sibernetik(Güdümbilim) Ve Matematik-Lojik (Mantık)  Metotları” disiplinleri üzerine, 2006’da “Master of Science” diploması ve 2009’da da, “Antropik (İnsancı) Kâinat: Tevrat & İncil & Kur’ân Perspektifinden Antropik Prensip” adıyla “doktora tezi”mi tamamladım. Hocam Sertaç Özenli’nin vefatı ardından, bu birikimin üzerine “öz-gür/bağımsız” 10 yıl daha inceleme-araştırmalarım devam etti(hâlen devam ediyor).

     Bu geçmiş “ikinci süreç” içinde “otantik ilim & felsefe”yi “Kur’ân”la birlikte götürürken “rasyonalize” etme (girişimleri) süreci de yaşadım! Bu süreç evrilince, “faz geçişi” gerçekleşti.

     Bu süreç sonrasında ise 2010 yılında, 45 yaşımda “üçüncü kırılma” süreci başladı ve salt “otantik ilim & felsefe & sanat” üçlüsünün kılavuzluğunda bir “üst faz” sürecine girdim. Formülasyon’um: “S.A.R.(Otantik Sevgi & Akıl & Rahmet) & S.F.İ.(Otantik Sanat & Felsefe & İlim)” üçlü paketidir. Yaklaşık, son 12 yıldır(2010-2022) bu 3. fazda evrimim devam ediyor. “Bilimsel gerçeklik” ve/veya “hakikat yolculuğu” da zaten, “durak-sız dikey bir ekskürsiyon(anlamlı gezinti-yolculuk)” olup, “progresif(adı adım artan kompleksiteli; ilerlemeci-gelişimsel)” olarak süren, dur durak bilmez “asimptotik(sonuşmaz)” bir “proses(süreç-işlem)”tir. Durmak-yılmak asla yok, yola devam...!

     Son tahlilde, bu “yaşamsal deneyim-etkinliklerim”in benzerlerini farklı yol ve metotlarla yaşayan başka insanlar da var şu dünyada... Bu çığır umarım, dalga dalga büyür, hem Türkiye hem de dünya genelinde; ve’s-Selâm…!

 

     Zeki Coşkunsu121 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Konfesyonlarım & Yüzleşmelerim! İtirafımdır. - 20/09/2022
KONFESYONLARIM & YÜZLEŞMELERİM! İTİRAFIMDIR; SALT HEP İKİ MEVSİM BİLİP-YAŞADIM! BEN SİZİN DOĞRU SANDIĞINIZ ÇİZGİDEN SAPTIM! AMA SİZSE TÜM YAŞAMINIZI BÜYÜK BİR YALAN(-YANILSAMAY)A VAKFETTİNİZ!
METAFİZİĞİN NESNESİ TANRI İLE METAFİZİĞİN KENDİSİ OLAN FELSEFE ÖLDÜ MÜ? - 20/08/2022
METAFİZİĞİN NESNESİ TANRI İLE METAFİZİĞİN KENDİSİ OLAN FELSEFE ÖLDÜ MÜ?
Duygu Okyanusu İçindeki Akıl Adası - 29/07/2022
Duygu Okyanusu İçindeki Akıl Adası
Felsefe Din Çatışması -II- - 09/05/2022
USDIŞILIĞIN TARİHİ: ‘İRRASYONALİTE(MANTIKSIZLIK-SAÇMALIK)’ İLE ‘RASYONALİTE(MANTIK-AKLA UYGUNLUK)’ ARASINDAKİ ÇATIŞMA(:ETKİLEŞİM & EVRİM)
Felsefe Din Çatışması -I- - 06/05/2022
‘METODİK KUŞKUCULUK(SCEPTICISME MÉTHODIQUE)’TAN HAREKETLE ‘KURAMSAL DÜŞÜNME(PENSÉE THÉORIQUE)’ ÖRNEĞİ VE ETKİNLİĞİNİN ‘İKİLİ(BINAIRE) DANS’I
Kanasın Kanamasına da... - 16/04/2022
‘Kanım çekiliyor’! Bu öyle bir ‘çekiliş’ ki Ne bir denizin, Ne de bir okyanustaki herhangi bir ‘med-cezir’, Yani ‘gel-git’lerinkine benziyor!
Pireye Kızıp Yorganı Yakalım mı? - 20/03/2022
MESELE ‘PİRE’ Mİ ‘YORGAN’ MI? YOKSA ASIL MESELE ‘YORGANIN SAHİBİ’; O YORGAN SAHİBİNİN ‘EMPÜRİTON’LU[KİRLETİCİ-SAFLIĞI BOZUCU MADDE(PARAZİT/AJAN) YÜKLÜ] PİRE ÜRETİCİ ZİHNİYETİ VE ORTAMI’ OLMASIN!?
Ben bir Savaş Karşıtıyım - 26/02/2022
“Savaşma; Öz-gür kal - Öz-gürce yaşa, Otantikçe sev(iş) ve üleş-paylaş!”
Yaşam Sevincini Hiç Tatmamış Çocuklardandık! - 14/02/2022
Yaşam Sevincini Hiç Tatmamış Çocuklardandık!
 Devamı