• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Zeki Coşkunsu
Bir İnsanı Otantik Sevmekle Başlayacak Her şey
29/10/2021

ZALİMİN MAZLUM İLE

CELLÂDIN KURBAN İLE

DÖNÜP DURDUĞU BU DEHŞET ÇEMBERİ

BUNCA DELİLİK NE KADAR DAHA SÜRECEK BÖYLE…!?

DÜNYAYI ANCAK ‘S.A.R.’ & ‘S.F.İ.’ KURTARABİLİR!

DÜNYAYI

‘OTANTİK(GERÇEK-DOĞRU-GÜVENİLİR) SEVGİ’

&

‘İYİLİK-ERDEM’

&

‘GÜZELLİK’

VE

‘HAYÂ(:UTANMAK)-UTANÇ’

KURTARACAK;

BİR İNSANI

OTANTİK SEVMEKLE BAŞLAYACAK HER ŞEY!

(BİRİNCİ BÖLÜM)

 

“[Kim bilir (z.c.)]

Belki de dünyayı değiştirecek olanlar,

Kalbi kırık çocuklar olacaktır!?”

(‘TRT Belgesel’den)

Dünya merhamet eksikliğinden can çekişiyor!”(1)

[(Türk psikiyatri hekimi, yazar ve şâir)

Kemal Sayar]


     İlkin “olmaz deme, olmaz olur!” Değil mi ki Türk psikiyatri hekimi, yazar ve şâir Kemal Sayar’ın (1966-…) ifadesiyle “bilmiyorlar onlar/kalbi kırık bir çocuğun tarihi nerden başlar!” Öyleyse ki öyledir ve ger-çekten de “kim bilir, belki de o kalbi kırık çocukların çimen kokulu hüzünleri, geçmiş zamanlarında ka-dim bir baharın uzaklardan gelen tebessümleriyle buluşur da yaşlı gözlerine; sökün eder o an dünya bir değişime gebe kalır!

     Umudum budur; hâlâ diri, terütaze(körpe-dinç) …!

Had Gadia(Kuzucuk)

     Babam almıştı onu bana sadece iki paraya/Kuzucuk! Ah, kuzucuk/Babam almıştı onu bana sadece iki paraya/ Anlatılır haggadah'ta/Düzenbaz kedi yattı pusuya/Zıplayıp yuttu kuzuyu bir lokmada/Sonra köpek boğdu, babamın aldığı kuzuyu yiyen kediyi/Babam sadece iki paraya almıştı onu bana/Kuzucuk! Ah kuzucuk/Derken sopa geldi, vurup dövdü babamın aldığı, kuzuyu yiyen, kediyi boğan, köpeği/Sadece iki paraya, almıştı onu bana/Kuzucuk! Ah, kuzucuk/Gecikmeden ateş çıktı ve kül etti, babamın aldığı, kuzuyu yiyen, kediyi boğan, köpeği döven, sopayı/ Babam almıştı onu bana sadece iki paraya/Kuzucuk! Ah, kuzucuk/Ardından su geldi babamın aldığı, kuzuyu yiyen, kediyi boğan, köpeği döven, sopayı yakan, ateşi söndürdü/Babam almıştı o kuzuyu bana sadece iki paraya/Sonra öküz geldi ve babamın aldığı, kuzuyu yiyen, kediyi boğan, köpeği döven, sopayı yakan, ateşi söndüren, suyu içti/Babam almıştı onu bana sadece iki paraya/Kuzucuk! Ah, kuzucuk/Ardından kasap çıktı ortaya ve babamın aldığı, kuzuyu yiyen, kediyi boğan, köpeği döven, sopayı yakan, ateşi söndüren, suyu içen, öküzü kesti/Sonra ölüm meleği geldi babamın aldığı, kuzuyu yiyen, kediyi boğan, köpeği döven, sopayı yakan, ateşi söndüren, suyu içen, öküzü kesen, kasabın aldı canını/Babam almıştı onu bana sadece iki paraya/Kuzucuk! Ah, kuzucuk/Neden şarkı söylüyorsun, küçük kuzu/ Henüz bahar gelmedi buraya/Ne de ‘Fısıh Bayramı’ erişti/Değiştin mi hiç? değiştim ben bu sene/Ve her gece, her bir gece/Sadece dört soru sormuştum sana/Ama bu gece başka bir soru düşündüm/Zalimin mazlum ile, celladın kurban ile dönüp durduğu bu dehşet çemberi bunca delilik ne kadar daha sürecek böyle/Bu yıl, benim değişen/Eskiden uysal bir kuzuydum, sonra bir kaplan oldum ve vahşi bir kurt/Güvercindim önceden, bir ceylandım/Bugünse bilmiyorum ne olduğumu/Babamız almıştı onu bize sadece iki paraya/Kuzucuk! Ah, kuzucuk/VE HER ŞEY YENİDEN BAŞLIYOR İŞTE...!”(2)    

     İşin uzmanları bilir; Yahudilerin “Hamursuz Bayramı”nın (İng. Passover Seder, İbr. סֵדֶר) sonunda da söyle-nen eski bir “savaş tekerlemesi”nin sözlerini besteleyen Chava Alberstein’in (חוה אלברשטיין) şarkısında geçen-ler, bazı modern tarihçilere göre “semboller” içerir. İsrail tarihinin özeti olan Had Gadya(Chad Gadia) şarkısın-da geçen “Baba” kelimesi “Tanrı”yı, “2 Paraya Alınan Kuzu” da, “Yahudiler”i temsil eder. “Kuzuya saldı-ranlar(düzenbaz kedi-Asurlular, köpek-Babiller, sopa-Persler, ateş-Makedonyalılar, su-Romalılar, öküz-Arap Mücahitler, kasap-Haçlı Hıristiyanlar, ölüm meleği-Türkler)” ise “İsrail’i şimdiye kadar işgal etmiş ülkeler”i simgeler. Bunlardan en sonuncusu olan “ölüm meleği”nin(Azrâil) “Osmanlı” olduğu söylenir. En son kısımda geçen “BU YIL, BENİM DEĞİŞEN. ESKİDEN UYSAL BİR KUZUYDUM, SONRA BİR KAPLAN OL-DUM VE VAHŞİ BİR KURT!” sözleri ise “İSRAİL’İN ŞU ANKİ POLİTİKASI”nı anlatır. KUZU”yla ifa-de edilen İŞGALLER, SOYKIRIMLAR” ise “YAŞAMIŞ BİR HALKIN, KENDİLERİNE YAPILANIN AYNISINI BÖLGEDEKİ YAHUDİ OLMAYAN HALKA YAPAN İSRAİL HÜKÜMETİNİ ELEŞTİR-MESİ…!”

     Soru: “Peki, zalimin mazlum ile, cellâdın kurban ile dönüp durduğu bu dehşet çemberi, bunca delilik ne kadar daha sürecek böyle…!? Ve her şey yeniden başlıyor işte…!”(3)

     Son tahlilde, yaşamın içindeki tüm olumsuzlukların ve eksikliklerin insanın içinde barındırdığı “otantik sevgi”nin yüceliğine eşlik eden “otantik akıl & rahmet”, daha da kuşatıcı bir kodlamayla S.A.R.(Otantik Sevgi & Akıl & Rahmet)” & “S.F.İ.(Otantik Sanat & Filozofi & İlim)” üçlü paketleri ile aşılabileceğini düşünen-lerdenim. “Evrensel İnsan Hakları & Otantik İnsanî Değerler(4) söz konusu olduğunda, “kutsal” olanın sa-dece “epistemolojik(bilgibilimsel-bilgikuramsal)” bir bilgi değil, kalplerimizde taşıdığımız o “üçlü paketteki otantik sevgi” olduğunu düşünüyorum. Diliniz, dininiz, renginiz, cinsiyetiniz ve düşünceleriniz ne olursa olsun, insanlar yalnızca belirli kurallara değil, aynı zamanda “OTANTİK SEVGİYE TUTUNMA”lıdır. İnsan yapıp etmelerinde, “SAF-OTANTİK SEVGİ İLE EYLEME”lidir. Bunu bilir, hep bunu söylerim. 

     Demiştim. “Dünyayı ancak ‘S.A.R.’ & ‘S.F.İ.’ kurtarabilir! Dünyayı ‘otantik sevgi’ & ‘iyilik-erdem’ & ‘güzellik’ ve ‘hayâ(:utanmak)-utanç’ kurtaracak; bir insanı otantik sevmekle başlayacak her şey…!”

     Bu makâlemi de; “sayıları nâdir de olsa iyi-güzel, sanatsal ve otantikçe düşünen ve hâlâ yüzü kızarmaya devam eden o güzel insanlar”a ithâf ediyorum; ve’s-Selâm…!

     [NOT: “İkinci Bölümçok yakında…]

 

     (1) Bkz. SAYAR, Kemal; https://www.meshursozler.com/meshur-sozleri/1958-kemal-sayar-sozleri.html. (Erişim Tarihi: 04.07.2021).

     (2)Had Gadia(Kuzucuk)”, Aramice yazılmış, popüler bir folklorik şarkı; yazarı ve yazılış tarihi “belirsiz”dir. Ortaçağ'da “Aşkenaz Yahudiler” arasında popüler olmuş olup, son zamanlara dek “Sefaradiler” arasında da benimsenmiştir.  Bkz. “The New Encyclopedia Of Judaism”, p. 450, New York University Press., New York, 2002. İlgili link için bkz. https://www.youtube.com/watch?v=bIfJ841p2gY. (Erişim Tarihi: 21.09.2012).

     (3) Bkz. https://www.youtube.com/watch?v=bIfJ841p2gY. (Erişim Tarihi: 04.07.2021).

     (4) Geniş bilgi için bkz. SULTAN, Şahin; “İnsan Haklarının Etik Temelleri ve Uluslararası Düzenlemeler Çerçevesinde Yetişkinlere Yönelik İnsan Hakları Eğitimi Programı Geliştirme”, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2012 & IANNA, Kuçuradi; “İnsan Hakları: Kavramları ve Sorunları”, Türkiye Felsefe Kurumu, Ankara, 2018 & ÖZDEMİR, Asaf; “Dokuza Kadar On”, s. 33, Yapı Kredi Yay., İstanbul, 2019.

 

     Zeki Coşkunsu108 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Vitrinlik Yaşam mı Derinlik mi Yaşam mı? - 27/11/2021
‘VİTRİNLİK YAŞAM’ İLE ‘DAHA DERİN-DERİNLİKLİ YAŞAM’ HİÇ AYNI VE BİR OLUR MU!?
Ama Er Ama Geç - 12/11/2021
“Çağsıl insanlık neredeyse topyekȗn ve/veya çoğunlukla hayâyı(utanma duygusunu)-utancı mı yitirdi, ne…!?”
Gerçeğin Peşinde - 15/10/2021
....
Bir Sistem ki... - 02/10/2021
...
Beyaz bir Güvercin Kanadında - 18/09/2021
KAYNAŞMALI TÜM İNSANLIK BEYAZ BİR GÜVERCİNİN KANADINDA!(1)
S.O.S - 11/09/2021
BU UYARIM İNSAN(LIK) İÇİN ACİL BİR UYARIDIR(S.O.S)! YANDI, YANDINIZ, YANDIK! DİKKAT! DİKKAT ÜSTÜ DİKKAT! DİKKATİN KAREKÖKÜ!
Birlikte Güzelleştirelim - 28/08/2021
İlkin, ‘Özbeöz(gerçek) kendimiz’i Sonra da, Bu ‘çirkin dünya’yı Diyorum; ‘Ha(y)di gel!’ Birlikte güzelleştirelim!
Deli Divaneye Ahlar Vahlar Ülkesine Döndüm - 14/08/2021
‘DELİ-DİVÂNE’YE; ‘AH’LAR-VAH’LAR ÜLKESİ’NE DÖNDÜM!
Biz Hep Yaralı Kuşları Sevdik - 23/07/2021
BİZ HEP YARALI KUŞLARI SEVDİK; SEVDİKÇE İYİLEŞTİLER, İYİLEŞTİKÇE UÇUP GİTTİLER! BİR DE SEVGİ AÇI(AFFAMÉ d’AMOUR) İNSANLAR VAR!
 Devamı