• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tabusalcom?ref=hl
  • https://twitter.com/tabusal
Zeki Coşkunsu
SONSÖZ [FRAGMAN-3]
24/10/2020

SONSÖZ(EPİLOG)(1)

[FRAGMAN-3]

     Ve nihâyet epilog(sonsöz)!

     Tanrım; eğer bu arada sürç-i lisân etmişsem de, Sen bana bakma! Çünkü şu sıralar, hayli ‘parçalı bulutlu’yum, ‘naif’im de bir o kadar…! Tanrım; Sana, “kadim bir dostum”un “…Özrümü Kabul Et!” başlıklı, dua formatındaki yakarışıyla seslenerek sözlerime son veriyorum:

     “Allah’ım, aklım erdiğinden beri Seni tanımaya çalışıyorum. Seni tanırken bir sürü hatalar yaptığımı anladım ve bu yüzden özür diliyorum. Seni tanırken duyduklarıma ve yakınımdaki yaygın anlayışlara yer vermenin ezikliğini yaşıyorum.

     Seni bana ilk anlatan anneannemdi ve bir sürü saçma şey söyledi. Sonrasında Seni cami görevlisinden dinledim. Anneannem ve mahalle imamını aşınca, kendini dine adadığını söyleyerek kafasındaki saplantıları Sana yamamaya çalışan nicelerini okuyup durdum.

     Anladım ki, bizim Seni tanımamız için gereken her ‘donanım’ı bize ‘peşinen’ vermiş-sin. İçimize doğruyu yanlıştan ayırt etmeye yarayan ‘vicdan’ı koymuş, kötü şeyler yapınca yüzümüzün kızarmasını öngörmüşsün. ‘Hayatın içi’ne ‘değişmeyen kurallar’ını koymuş ve ölene kadar ‘hiç müdahale etmeden’ beklemektesin. Bizleri güzel davran-makla yücelebilecek, kötü davranışlarla alçaklaşabilecek tarzda yaratmışsın.

     Bizleri ‘robot’ gibi yaratmayarak ne güzel yapmışsın. Sen ne güzel bir Yaratıcı’sın.

     Seni tanımak, takdir etmek ve Seninle uyumlu olmak bu kadar kolay ve apaçık iken, bir sürü yerde ‘bir sürü engelleyici’ye takılmamdan dolayı çok çok özür diliyorum! Umarım, bu ‘çeldiriciler’i aşıp gelirken makul süreyi aşmamışımdır?”(2)

(1) Bkz. COŞKUNSU,  Zeki;  “Tanrım Konuşmalıyız;  Lütfen,  Mümkünse Hemen!”, [Mono-              

    log] ss. 351-352, ÇizgiKitabevi Yay., Konya, 2015.

(2) Bkz. BARIŞ KULVARI (Aylık Dergi), Uğur Karaca’nın “Allah’ım Özrümü Kabul Et!”

    adlı makalesi, sayı, 19, s. 13, Bilgi İletişim Yay., Balıkesir, 2013  &  KARACA, Uğur;

    “Hangi Allah?”, s. 3, Çapraz Kitap Yay., İstanbul, 2014.179 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Benlik ve Özgür Akıl Üzerine IV - 19/11/2020
BÜTÜNCÜL ORGANİK & EKOLOJİK PARADİGMA(DÜNYA GÖRÜŞÜ-DEĞERLER DİZİSİ) VE/VEYA SİSTEMLER GÖRÜŞÜ AÇISINDAN DÜŞÜNCE DÜNYASI[-BENLİK OPERATÖRÜ(SÜRÜCÜSÜ)] İLE AKIL OPERATÖRÜ[-AKILLILIK(ÖZ-GÜR AKIL) RÖLASYONU] ÜZERİNE KISA BİR HASBİHÂL (IV)
Benlik ve Özgür Akıl Üzerine III - 14/11/2020
BÜTÜNCÜL ORGANİK & EKOLOJİK PARADİGMA(DÜNYA GÖRÜŞÜ-DEĞERLER DİZİSİ) VE/VEYA SİSTEMLER GÖRÜŞÜ AÇISINDAN DÜŞÜNCE DÜNYASI[-BENLİK OPERATÖRÜ(SÜRÜCÜSÜ)] İLE AKIL OPERATÖRÜ[-AKILLILIK(ÖZ-GÜR AKIL) RÖLASYONU] ÜZERİNE KISA BİR HASBİHÂL
Düşünce Dünyası Üzerine... - 06/11/2020
BÜTÜNCÜL ORGANİK & EKOLOJİK PARADİGMA(DÜNYA GÖRÜŞÜ-DEĞERLER DİZİSİ) VE/VEYA SİSTEMLER GÖRÜŞÜ AÇISINDAN DÜŞÜNCE DÜNYASI[-BENLİK OPERATÖRÜ(SÜRÜCÜSÜ)] İLE AKIL OPERATÖRÜ[-AKILLILIK(ÖZ-GÜR AKIL) RÖLASYONU] ÜZERİNE KISA BİR HASBİHÂL (II)
Benlik ve Özgür Akıl Üzerine - 01/11/2020
BÜTÜNCÜL ORGANİK & EKOLOJİK PARADİGMA (DÜNYA GÖRÜŞÜ-DEĞERLER DİZİSİ) VE/VEYA SİSTEMLER GÖRÜŞÜ AÇISINDAN DÜŞÜNCE DÜNYASI [-BENLİK OPERATÖRÜ(SÜRÜCÜSÜ)] İLE AKIL OPERATÖRÜ [-AKILLILIK (ÖZ-GÜR AKIL) RÖLASYONU] ÜZERİNE KISA BİR HASBİHÂL (I)
Sonsöz (Fragman 2) - 17/10/2020
SONSÖZ(EPİLOG)(1) [FRAGMAN-2]
Sonsöz (Epilog) - 09/10/2020
“Tanrım; konuş benimle!”
Ben seni kucağımda taşıyordum! - 05/10/2020
...Ben seni kucağımda taşıyordum.
Tanrım, Sen Hep Tecelli Hâlinde misin? - 27/09/2020
...
Tanrım, Neden Saklanıp Gizlenmezsin? - 18/09/2020
EY ÖLÜMLÜ; “Gün gelecek en aptalca göründüğün fotoğraflara bakıp hüzünleneceksin.
 Devamı